loader

Idealny trener osobisty.

11 września 2015

Trener osobisty, jak sama nazwa wskazuje, to typ osoby, która ma bliskie relacje z podopiecznym, którego prowadzi pod kątem sportowym. W dobie dzisiejszym czasów trenerzy prześcigają się w nowych pomysłach - walka o klienta trwa, ponieważ treningi personalne to co raz częstsza forma aktywności wybierana przez bywalców klubów fitness i siłowni. Odkładając na bok jednak całą tą otoczkę należy zadać sobie pytanie - jakie cechy powinien posiadać idealny trener osobisty?

Trener osobisty to osoba, którą powinno cechować doświadczenie, zarówno to teoretyczne jak i praktyczne. W obszarze teorii trener nie może ograniczać się jedynie do ukończonego kursy przygotowawczego. Zakres wiedzy, którym powinien dysponować nie może ograniczać się jedynie do dziedziny sportu, ale musi obejmować nauki biologiczne, skończywszy na naukach humanistycznych, które stanowić będą niewątpliwe wsparcie w zakresie kształtowania relacji z podopiecznym.

Przeprowadzenie ciekawych zajęć, które wciągną klienta w realizację programu treningowego opiera się nie tylko na przygotowaniu metodycznym i treningowym, ale również (a może nawet przede wszystkim) na znajomości wiedzy socjotechnicznej i psychologicznej.

Trener osobisty powinien również bronić się przed rutyną, ponieważ wraz z doświadczeniem i kolejnymi latami pracy rośnie ryzyko popadnięcia w nią. Tylko stały rozwój kompetencji i poszerzanie wiedzy fachowej daje gwarancję realizacji treningów na najwyższym poziomie.

Wiedza teoretyczna powinna być również poparta doświadczeniem praktycznym - tutaj głównymi cechami, które powinien posiadać idealny trener osobisty są skuteczność oraz elastyczność. Ta pierwsza odzwierciedlona jest w przykładach i swoistym portfolio, w którym uwidocznione są rezultaty w pracy z podopiecznymi. Elastyczność natomiast to cecha niezwykle przydatna, ponieważ potrzeby Klientów są różne i stale ewoluują. Zadaniem trenera jest więc dostosowanie się do realiów i typu klienta oraz jego potrzeb, które należy następnie przełożyć na program treningowy.

Trener osobisty to również autorytet, nie można więc zapominać o tym, że sam powinien być przykładem dla swojego podopiecznego. Autorytet powinien wyrażać się nie tylko w formie fizycznej i byciu swego rodzaju wizytówką aktywnego trybu życia, ale również w elementach dodatkowych jak otwartość, uśmiech, pogoda ducha. Tylko wtedy podopieczny czuje się swobodnie, a przede wszystkim ma przeświadczenie, że wysiłek, który podejmuje się opłaca, ponieważ podejście i postawa trenera motywują go do działania.

Trener to nauczyciel, doradca, psycholog, sportowiec, a przede wszystkim...przyjaciel. Połączenie tak wielu cech nie jest łatwe, ale jest również gwarantem tego, że przy dużej motywacji nie ma możliwości pojawienie się stagnacji, a jak wiadomo ciągły rozwój i doskonalenie to elementy, które wpływają, że realizacja zawodowa przebiega płynnie i bez zawahania w postaci wypalenia zawodowego.

Idealny trener osobisty.