loader

Jaką dietę stosować jesienią?

26 października 2015

Kiedy pogoda nie rozpieszcza, a w miejsce letniego słońca pojawia się deszcz i zimny wiatr nasuwa się niezwykle ważne pytanie - jaką dietę stosować jesienią?

Nasz organizm powinien się słuchać natury, stosowanie zbilansowanej diety powinno opierać się również o jej dopasowanie do panujących warunków atmosferycznych charakterystycznych dla pór roku.

Jak wiadomo jesień nie rozpieszcza, warto więc, aby posiłki, które znajdą się na naszych talerzach pomogły nam przetrwać ten okres i odnaleźć mimo wszystko energię do codziennego działania. Jaką więc dietę stosować jesienią?

Należy przede wszystkim sięgać po owoce i warzywa zawierające witaminę C i witaminę A - które wspomagają odporność, poprawiają samopoczucie oraz pozbywają się wolnych rodników uwalniających się podczas jesiennej depresji. Dobrym pomysłem będą również ryby morskie - zawiarające duże ilości argininy (poprawiającej libido) - dzięki której organizm regeneruje się oraz duże ilości tłuszczy n-3 (omega 3). Dla miłośników słodyczy dobrym wyborem będzie gorzka zzekolada - można ją dodać do kawy, jogurtów, lub koktajlów - dzięki zawartości teobrominy organizm wytworzy endorfiny, Tłuszcz zawarty w czekoladzie szybko uzupełni energię straconą na wieczornym treningu, zawarty magnez pomoże uzupełnić stracone elektrolity a. W tym okresie powinno sięgać się również po ciepłe zupy - zawierają dużo składników mineralnych, skutecznie rozgrzewają i są lekko strawne.

Dobrym pomysłem będą również "dania jednogarnkowe z mięsem i warzywami" - potoczne kociołki to idealne połączenie łatwoprzyswajalnych białek i energii z warzyw, dodatkowo uzupełniają mikroelementy odżywcze. Nie możemy zapominać o  orzechach oraz pestkach słonecznika - zawierają JNKT, magnez i witaminę E - poprawiają potencjał przeciwutleniający organizmu, uzupełniają niedobory magnezu. Dobrym rozwiązaniem będą również ostre przyprawy - działają przeciwutleniająco, antyseptycznie, przyspieszają perystaltykę jelit i rozgrzewają.

Mamy więc odpowiedź jaką dietę stosować jesienią. Nie należy jednak zapominać o tym, że musi być ona uzupełniona o ruch i aktywność fizyczną - to one bowiem poprawiają działanie wszystkich układów.
Jaką dietę stosować jesienią?