Po jakie produkty sięgać, aby nasze włosy wyglądały pięknie?

Każda kobieta marzy o pięknych, gęstych i błyszczących włosach. Jednak nie wszystkie mogą pochwalić się puszystymi, złotymi puklami. Bardzo często nie najlepszą kondycję włosów obwinia się niewłaściwą pielęgnację, jednak nie jest to główny winowajca. Należy zdać sobie sprawę, że najistotniejszą kwestią jest odpowiednia dieta oraz związana z nią bezpośrednio równowaga w organizmie. Wielokrotnie zdarza się, że zmiana stylu odżywiania ma katastrofalny wpływ na kondycję włosów. Należy jednak zaznaczyć, że włosy będące wytworem naskórka, są martwe, a za ich wzrost, odżywienie i rozwój odpowiadają cebulki włosowe. Zmiany w odżywianiu mogą odbić się za ogólnym zdrowiu w tym również kondycji włosów dopiero po pewnym okresie czasu.

Jak powinna wyglądać dieta na piękne włosy? Chcąc zadbać o piękne włosy należy im dostarczyć wielu substancji wspomagających ich wzrost. Należą do nich między innymi aminokwasy siarkowe czyli metioninę i cysteinę. Zawarta w nich siarka wbudowuję się w strukturę keratyny-białka budującego rdzeń włosa i powoduje ich wzmocnienie i sprężystość. Metioninę i cysteinę znajdziemy głównie w produktach białkowych pochodzenia zwierzęcego głownie w jajkach, nabiale czy mięsie ryb, ale również w warzywach strączkowych, otrębach i zarodkach pszennych. O zdrowiu włosów decydują również witaminy i minerały zawarte w diecie. Jedną z bardziej istotnych grup są te rozpuszczalne w tłuszczach. Nie warto nadmiernie ograniczać spożywania wszystkich typów tłuszczy, bo może to spowodować znaczne niedobory np. w witaminie A i E, które mają duże znaczenie w wzroście włosów. Dlatego niezwykle istotne jest dostarczanie codziennie 2-3 łyżek np. oleju rzepakowego czy lnianego. Ten drugi jest szczególnie wskazany dzięki wysokiemu udziałowi kwasów omega-3,które nie tylko pomagają w rozwoju włosów, ale także poprawiają ich elastyczność oraz zwiększają nawilżenie.

Ważnym składnikiem są również witaminy z grupy B oraz witamina C. Które uczestniczą w wielu istotnych procesach zachodzących w naszym organizmie min. wspomagają syntezę kolagenu, pomagają w szybszym wzroście włosów oraz zapobiegają łamaniu i rozdwajaniu się końcówek.

Jaką dietę stosować na piękne włosy? Warto zaznaczyć, że poprawa stanu włosów jest procesem długotrwałym. Pierwsze efekty stosowania odpowiedniej diety mogą pojawić się dopiero po ok.3 miesiącach. Z czasem poprawa może być coraz bardziej zauważalna, a nasze włosy będą gęste, sprężyste i nie będą się rozdwajać.