Dieta grejpfrutowa - czy jadłospis bazujący na jednym, zdrowym owocu ma sens?

Kolejna z diet cud, dieta grejpfrutowa, czyli jak w dwa tygodnie zrzucić 4 kg? Ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że autorzy zaczynają się prześcigać w tworzeniu coraz to nowych diet opartych na jednym zdrowym warzywnie czy owocu. Była już dieta bananowa, teraz jest grejpfrutowa, a niedługo może będzie jabłkowa czy gruszkowa. Nie warto dyskutować z prozdrowotnym działaniem każdego z tych owoców, ponieważ rzeczywiście zawierają one dużo wody, witamin i mikroelementów.

Do założeń tej diety należą ograniczenie spożywania kalorii do 1300-1700 kcal/dziennie, całkowite wykluczenie smażenia, spożywanie dużej ilości płynów oraz zupełne wyłączenie soli. Zaleca się, żeby nie stosować jej dłużej niż dwa tygodnie. W jadłospisie należy uwzględnić warzywa, owoce, chude mięso, produkty pełnoziarniste i oczywiście codzienną porcję soku grejpfrutowego lub sam owoc. Potraw nie należy smażyć, ale dusić lub piec. Grejpfrut jako owoc jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera duże ilości antyoksydacyjnej witaminy C, witaminy E, PP, beta karotenu czy likopenu, ponadto z uwagi na zaliczanie się do cytrusów ma niski indeks glikemiczny oraz jest niskokaloryczny.

Olej z jego pestek ma natomiast działanie uspokajające, antydepresyjne i może wspomagać leczenie wrzodów żołądka. Same założenia diety grejpfrutowej są jednak bardziej lub mniej trafione. Wykluczenie smażenie jest bardzo dobrym pomysłem, bo nie tylko usuwany z diety nadmiar tłuszczy, ale jeszcze nie wprowadzamy do organizmu rakotwórczy nitrozoamin. Picie dużych ilości płynów również jest korzystne dla zdrowia, tym bardziej, że statystyczny Polak nadal spożywa zdecydowanie za mało płynów. Jednak całkowite wykluczenie z diety soli nie zawsze jest tak dobre jak się nam wydaje. Owszem, osoby z nadciśnieniem powinny sód zdecydowanie ograniczyć, jednak pozostali szczególnie w okresie upałów lub bardzo intensywnego wysiłku fizycznego powinni go wręcz dostarczać. Pomimo wielu zalet grejpfrut może mieć również bardzo szkodliwe właściwości, gdyż wchodzi w interakcje z przyjmowanymi lekami. Zawarte w owocu furanokumaryny blokują odpowiedni rozkład leków we krwi. Szczególną uwagę należy zwrócić przy stosowaniu leków na nadciśnienie i nasercowych, nie należy ich popijać sokiem grejpfrutowym, a pomiędzy lekami a spożywaniem owocu zachować jak największy odstęp czasowy. Podobnie sytuacja wygląda z tabletkami antykoncepcyjnymi czy antybiotykami, w zależności od substancji działanie może być nasilone lub osłabione. Dieta grejpfrutowa jest tak naprawdę niskokalorycznym (ekspresowym) odchudzaniem, po którym z dużym prawdopodobieństwem kilogramy wrócą tak samo szybko, jak ubyły. Jednak jeżeli ktoś lubi grejpfrut jako owoc, koniecznie powinien włączyć go na co dzień do diety, gdyż ma on wiele korzystnych właściwości dla naszego zdrowia.