Czy warto sięgać po produkty z kategorii żywności funkcjonalnej?

Co to jest żywność funkcjonalna- to pytanie często słyszymy od osób, które spotykają ją na pułkach sklepowych sieci spożywczych, drogerii. Żywność funkcjonalna to produkty spożywcze przygotowane w specjalny sposób, wykazujące pozytywny i udokumentowany wpływ na zdrowie człowieka ponad ten, który występuje w produkcie i jest uważany za niezbędny. Jednym słowem jest to żywność, która nie tylko ma właściwości odżywcze, czyli jak każdy produkt spożywczy dostarcza energii (makroskładników odżywczych tłuszcze, białko, węglowodany) albo wody, lecz posiada jeszcze składniki najczęściej bioaktywne, które wpływają na polepszenie działania organizmu ludzkiego.
Żywność funkcjonalną można spotkać pod kilkoma nazwami. Między innymi: żywnością prozdrowotną, zdrową żywnością, środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia żywieniowego, żywnością probiotyczną, nutraceutyczną, żywnością bioaktywną czy też super żywnością. Warto wiedzieć że: Prekursorami sektora produktów funkcjonalnych są Japończycy, którzy w 1992 roku jako pierwsi zaproponowali wyodrębnienie żywności funkcjonalnej z innych kategorii żywności. A obecnie sektor tej żywności to jeden z najbardziej rozwijających się działów produktów spożywczych!

Co to jest żywność funkcjonalna i dlaczego warto sięgać po właśnie takie produkty spożywcze? Należy wiedzieć, że wraz ze zwiększoną zawartością substancji prozdrowotnych żywność funkcjonalna, posiada również wodę i składniki odżywcze i nie odżywcze, dzięki czemu zawarte w niej składniki mineralne oraz witaminy są lepiej przyswajalne przez organizm (Woda i składniki odżywcze są naturalnymi nośnikami, dzięki temu organizm ludzki jest wstanie spożytkować zawarte witaminy i składniki mineralne). Dodatkowo żywność funkcjonalna jest tworzona za pomocą najnowszych procesów technologicznych np. poprzez liofilizację czy instantyzację – pozwalając utrzymać wysoką trwałość produktu z minimalnymi stratami składników odżywczych! (straty witamin przy domowym przygotowaniu posiłków mogą sięgać nawet 100%!). Co to jest żywność funkcjonalna i jak ona się ma do wszechobecnych na rynku suplementów diety? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do źródeł. Po pierwsze „łykając tabletki” często nie mamy „nośnika” (np. wit D w proszku do popicia wodą – kto to wymyślił?), dlatego też biodostępność witamin i składników mineralnych jest wręcz znikoma i szybko organizm ludzki wydala je („mocz pachnie multiwitaminą”). Dodatkowo długotrwałe stosowanie tabletek może spowodować zaburzenie równowagi w organizmie – może być to spowodowane suplementacją tylko jedną witaminą czy składnikiem mineralnym wywołując np. hiperwitaminozę. Wprowadzenie do diety produktów funkcjonalnych w przypadku niedoborów jakościowych (witamin, składników mineralnych) zabezpiecza nadmierną podaż tylko jednego składnika odżywczego, ponieważ dostarcza kilka składników na raz. A po drugie: Żeby było śmieszniej „tabletki według” dyrektywy UE z 2006 są suplementami diety, które zaliczamy do żywności funkcjonalnej – chyba więc nie uciekniemy od tzw. nowej żywności.

Produkty funkcjonalne pomagają zachować zdrowie, czyli stan pełnego fizycznego i umysłowego dobrostanu. Pomagają w stanach chorobowych – przy leczeniu chorób cywilizacyjnych (np. sięgamy po produkty z błonnikiem które zmniejszają łaknienie – albo w domu sięgamy po siemię), przy stresie (gorzka czekolada – teobromina, orzechy, lampka wina „nie mylić z butelką”- polifenole) , przy zwiększonej aktywności fizycznej (naturalne napoje izotoniczne czy sok z buraka), przy regeneracji (koktajl z owocami i orzechami ) oraz przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Super żywność poprzez zawartość naturalnych składników odżywczych i nieodżywczych, jest bardzo dobrze przyswajalna i wspomaga działanie organizmu. Prawidłowe odżywianie połączone z wysiłkiem fizycznym jest gwarancją sukcesu i pełnego dobrostanu organizmu (zdrowia).
Co to jest żywność funkcjonalna i jak wygląda jej dostępność? Wielu z nas myśli że tą „niezwykłą żywność” można było kupić tylko w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach ekologicznych czy poprzez sprzedaż internetową. Nic bardziej mylnego – dzięki większej świadomości konsumentów, żywność ta dostępna jest praktycznie w każdej sieci supermarketów czy w drogeriach w działach z żywnością funkcjonalną albo na tradycyjnym rynku np. papryka czerwona, topinambur, jarmuż, olej z lnu, orzechy włoskie czy jagody! Żywność funkcjonalna to żywność XXI wieku, dzięki jej właściwościom poprawia się stan odżywienia, bezpośrednio wpływa to na jakość i długość życia!