Jak powinna wyglądać dieta nałogowego palacza?

Palenie papierosów jest nałogiem niezwykle szkodliwym i to z wielu powodów. Szczególnie negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia i może doprowadzić do szeregu poważnych chorób. Ponadto w przeliczeniu czyto ekonomicnym jest to gigantyczna strata pieniędzy, paląc paczkę dziennie, rocznie z dymem pójdzie ponad 4/5 tys. złotych. Zamiast na przykład spędzić przyjemne wakacje, tracimy pieniądze (w dodatku szkodząc zdrowiu). Czy da się coś z tym zrobić, może dieta pomoże w zwalczaniu skutków palenia papierosów?

Wiele osób nałogowo palących tytoń jest bardzo szczupłych, nie jest to przypadek. Nikotyna zawarta w papierosach działa min. na ośrodki głodu i sytości. Dzięki czemu palenie iluzorycznie maskuje uczucie głodu. Jest to typowe zjawisko w którym zamiast spożyć posiłek po zapaleniu papierosa nikotyna oddziałuje na nasz mózg i nie jesteśmy głodni. Jest to zjawisko bardzo szkodliwe, ponieważ może to prowadzić do poważnego uzależnienia psychicznego. Warto zaznaczyć, że nikotyna przy stosunkowo niewielkiej szkodliwości w porównaniu do innych substancji psychoaktywnych, jest niezwykle uzależniająca co czyni ją jeszcze bardziej niebezpieczną.

Papierosy poza określonymi dawkami nikotyny posiadają tysiące substancji również smolistych, które mają śmiercionośny wpływ na nasze zdrowie. Odkładają się w płucach prowadząc do ciężkich i przewlekłych chorób układu oddechowego np. obturacyjnej choroby płuc oraz zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory min. płuc i krtani.

Dieta każdego z nas powinna być odpowiednio skomponowana i pełnowartościowa. Jednak palacze powinni szczególną uwagę zwrócić na wprowadzenie do swoich posiłków jak największej ilości przeciwutleniaczy i substancji działających ochronnie organizm. Wskazane jest spożywanie jak największej ilości świeżych warzyw i owoców zawierających dużo witamin, flawonoidów i innych substancji korzystnie wpływających na funkcjonowanie organizmu. Działanie antyoksydacyjne posiadają naturalne barwniki występujące w przyrodzie. Antocyjany znajdziemy w ciemnych owocach np. aronii czy czarnej porzeczce. Beta-karoten czyli prowitamina A znajduje się w korzeniu marchewki czy natce pietruszki. Pomidory są źródłem likopenu, co ciekawe przetwory zawierają go zdecydowanie więcej niż świeże owoce.

Osoby bierne palące tytoń powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie, również o odpowiednią dietę, ponieważ wprowadzają do organizmu wiele niekorzystnych substancji, a ich przynajmniej częściowa neutralizacja jest niezwykle istotna. Warto jednak poważnie rozważyć rzucenie nałogu, ponieważ przyniesie to wiele korzyści dla zdrowia.