Jaką dietę powinny stosować Pani w trakcie ciąży?

Żywienie kobiet w ciąży jest przykładem zastosowania diety specjalistycznej. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykluczenie produktów szkodliwych lub potencjalnie niebezpiecznych dla rozwijającego się dziecka. Kategorycznie zakazane są używki papierosy, narkotyki czy alkohol. Nawet niewielkie ilości takich substancji mogą wywołać nieodwracalne zmiany w rozwijającym się organizmie dziecka. Dieta kobiet w ciąży nie powinna zawierać potraw, w składzie których znajdziemy surowe mięso, ryby i jaja np. tatar czy sushi. Niekorzystne działanie mogą mieć również sery pleśniowe z uwagi na niewielką penicyliny. Warto unikać zbyt dużej ilości produktów wzdymających. Niewskazana są także mocna kawa i herbata.

W trakcie ciąży wzrasta zapotrzebowanie energetyczne kobiety. Zwyczajowo ten okres dzieli się na trzy trymestry każdy po trzy miesiące. Każdy z etapów różni się pod względem diety. W pierwszym trymestrze należy zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne o 150 kcal, natomiast w drugimi trzecim o 350 kcal. Jednak wbrew powszechnej opinii kobieta w ciąży nie powinna jeść za dwoje. To prawda, że w tym okresie wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, jednak spożywanie za dużej ilości kalorii może skutkować zbyt dużym przyrostem masy. Nadwaga u kobiet ciężarnych jest równie szkodliwa dla przyszłej mamy jak i dla nienarodzonego dziecka. Może powodować cukrzycę ciążową, nadciśnienie czy stany przedrzucawkowe. Dieta kobiet w ciąży powinna być odpowiednio zbilansowana i oparta na dostarczaniu substancji odżywczych w określonych proporcjach. Tłuszcze powinny stanowić 30 % dziennego zapotrzebowania energetycznego. Potrawy powinny zawierać dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na rozwój układu nerwowego płodu. Warto wybierać tłuszcze roślinne np. olej rzepakowy lub oliwę z oliwek, natomiast ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych aby dawka cholesterolu nie przekraczała 300mg.

Białko powinno stanowić nie więcej niż 20-25% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Zapotrzebowanie na proteiny wzrasta w drugiej części ciąży, kiedy dziecko jest już na tyle duże, że realnie pobiera je do rozwoju. Niewskazane jest znaczące zwiększenie spożycia białka, gdyż może to skutkować nieodpowiednim rozwojem płodu. Warto, aby w ostatnim trymestrze ciąży spożywać ok.8-10 g białka więcej niż normalnie. Najważniejszym źródłem energii dla organizmu są węglowodany. Powinny one stanowić 45-65 % energii. Zwłaszcza w ciąży należy spożywać sacharydy złożone, a cukry proste ograniczyć do 10 % energii. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią zawartość błonnika w diecie, w ciąży powinna ona wynosić 20-40g na dobę. Posiłki należy oprzeć na wieloziarnistych produktach zbożowych, warzywach i owocach, które poza dostarczaniem do organizmu niezbędnej energii są również źródłem niezbędnych substancji mineralnych i witamin. Dieta kobiet w ciąży to również dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów. W ciąży zapotrzebowanie na te składniki zdecydowanie wzrasta. Szczególną uwagę należy zwrócić na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E i K. W okresie intensywnego rozwoju płodu bardzo ważne są również witamina B6, B9 – kwas foliowy oraz C. W ciąży warto zapoznać się z szczegółowymi zaleceniami spożywania określonych substancji również makro i mikroelementów np. żelaza, wapnia, magnezu i cynku. Bardzo ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości płynów. We wszystkich etapach ciąży należy pić dużo napojów w szczególności wody, zapobiega to odwodnieniu i zbyt małej ilości wód płodowych. Panie w ostatnim trymestrze często ograniczają spożycie napojów z powodu częstych i uciążliwych wizyt w toalecie. Jest to duży błąd i może skutkować poważymy konsekwencjami za matki i dziecka.
Odpowiednio zbilansowana dieta podczas ciąży nie tylko umożliwi prawidłowy rozwój dziecka i utrzymanie zdrowia matki ale także ułatwi rekonwalescencie po porodzie. Uleganie wszystkich zachciankom może skończyć się zwiększaniem masy o kilkadziesiąt dodatkowych kilogramów. Dużo korzystniej przemyśleć swoje żywienie i ułatwić sobie szybki powrót do formy po ciąży.