Dieta dr Dąbrowskiej jest przykładem żywienia o bardzo ograniczoną kaloryczności. Plan składa się z dwóch etapów: pierwszego – „leczniczej” głodówki, kiedy spożywamy jedynie nisko skrobiowe warzywa i owoce zawierające niewielkie ilości cukru, w drugiej fazie pacjent wraca do tradycyjnego zdrowego odżywiani, bazującego jednak na produktach nieprzetworzonych i pochodzących z określonej szerokości geograficznej.
Pierwszy etap może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu dni. Z uwagi na ograniczenie ilości spożywanych kalorii do około 600, jest określana mianem „leczniczej głodówki”. W tym okresie organizm ma się „oczyścić” i zacząć lepiej funkcjonować. Warto jednak zauważyć minusy tego podejścia. O ile jedno-dwudniowe głodówki mają bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i są wręcz polecane, to „lecznicze głodówki” 40 dniowe mogą mieć tragiczne skutki.
Dr Dąbrowska w pierwszym etapie swojej diety poleca spożywanie jedynie kilkuset kalorii na cały dzień. Ponadto dozwolone są jedynie ściśle określone warzywa i owoce. Zapewne efekty tego typu diety będą spektakularne należy jednak zdać sobie sprawę, że spożywanie tak bardzo ograniczonej liczby kalorii poniżej PPM (Podstawowej Przemiany Materii) jest zazwyczaj niezwykle niekorzystne i jest wprowadzane jedynie w szczególnych przypadkach u osób chorobliwie otyłych. Przy tak niewielkiej kaloryczności występują dużej niedobory jakościowe i ilościowe. Praktycznie do zera ograniczone jest spożywanie białka i tłuszczy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie wszystkich układów naszego ciała. W dodatku nie dostarczamy niezbędnych mikroelementów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Drugi etap diety dr Dąbrowskiej jest po prostu zdrowym odżywianiem bazującym na lokalnych i mało przewożonych produktach.
Dieta dr Dąbrowskiej jest połączeniem przeciwieństw, z jednej strony szkodliwy etap spożywanie „głowowych” ilości kalorii (w dodatku tylko warzyw i owoców), a z drugiej strony prawidłowa dieta na naturalnych produktach. Najkorzystniej wybrać dietę z niewielkim ograniczeniem spożywanych kalorii do 500-600 kcal nigdy nie poniżej PPM, natomiast bogatą w wszystkie rodzaje warzyw i owoców (im większa różnorodność tym lepiej). Nie należy również zapominać o dostarczeniu odpowiednich ilości pełnowartościowego białka oraz tłuszczy.