Popularna i często stosowana - ale czy tak na prawdę skuteczna?

Jeszcze parę lat temu dieta dukana przebojem wdarła się na salony. Stosowały ją wszystkie gwiazdy, podobno nawet księżna Catherine schudła przy jej pomocy. Wszystkie media donosiły o kolejnej diecie cud, bardzo skutecznej i niesamowicie szybkiej. Jaka jest cała prawda o diecie Dukana, czy jest ona rzeczywiście tak skuteczna i bezpieczna dla naszego zdrowia?

Najsłynniejsza dieta proteinowa została stworzona przez francuskiego lekarza Pierra Dukana, książkę z szczegółowymi zaleceniami „Nie wiem jak stać się szczuplejszym” wydał w 2000. Bazuje ona na zdecydowanym zwiększeniu spożycia białka, ograniczeniu tłuszczy i całkowitym wykluczeniu węglowodanów w pierwszych fazach diety. W zależności od etapu dozwolone są inne typy produktów, jednak ogólne założenia należy przestrzegać do końca życia.

Od wielu lat dietetycy i lekarze poszukują diety idealnej – niestety taka nie istnieje, ponieważ u każdego może sprawdzić się coś zupełnie innego. Według uogólnionych zaleceń, prawidłowo skomponowana dieta powinna zawierać 15% energii z białka, 30% z tłuszczu i 55% z węglowodanów. Oczywiście występują odchylenia w zależności od osoby. W krajach basenu śródziemnomorskiego spożywa się dużo oliwy z oliwek, co warunkuje zwiększenie ilości dostarczanej energii z tłuszczy nawet do ponad 35%. W przypadku sportowców wyczynowych lub osób po poparzeniach zaleca się spożywanie nieco większych ilości biała.

Zupełne przestawienie proporcji spożywanych makroskładników jest wybitnie niekorzystne. Błędem jest spożywanie praktycznie samego mięsa, co zaleca Pierre Dunkan w pierwszej fazie swojego planu odchudzania. W kolejnych etapach wprowadzane są co prawda inne produkty, jednak nadmierne spożywanie białka jest w tym wypadku normą. Nawet krótkotrwała dieta Dukana może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych problemów z nerkami i wątrobą. Ponadto warto zdać sobie sprawę, że całkowite wykluczenie z jadłospisu warzyw i owoców może spowodować znaczne niedobory wielu witamin i składników mineralnych głównie tych zawartych w warzywach i owocach.

Dieta Dukana zaleca stosowanie fazy drugiej – równowagi do czasu uzyskania odpowiedniej masy ciała, co może czasami trwać nawet kilka miesięcy. To z kolei może spowodować naprawdę poważne uszkodzenia wątroby i nerek.

Podsumowując dieta Dukana rzeczywiście może dawać świetne efekty, jednak nie jest odpowiednim wyborem. Poza aspektami zdrowotnymi, po zakończeniu kuracji występuje duże prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jojo. Dużo korzystniej wybrać odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą we wszyskie niezbędne produkty żywnościowe. Zapewni nam to nie tylko pozbycie się dodatkowych kilogramów, ale również poprawi samopoczucie. Poza tym możemy być pewni, że nie spowoduje żadnych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Do wszystkich diet cud warto podchodzić z dużym dystansem i rozwagą, ponieważ odpowiednie odżywiania ma wpływ na cały nasz organizm.