Jaką dietę powinna stosować młoda, karmiąca mama?

Zawartość energetyczna diety dla karmiącej matki powinna być wyższa o 850 kcal od typowej kaloryczności. Zapotrzebowanie pochodzi w dużej części z zapasów zgromadzonych podczas ciąży, natomiast w mniejszej mierze z bieżącej diety. Wpływ na skład mleka matki ma głównie odżywienie i nawyki jeszcze z czasu ciąży. Wraz z wiekiem noworodka rośnie jego zapotrzebowanie na pokarm, co z kolei łączy się z większym apetytem i ilością spożywanych kalorii przez matkę. Bardzo często zauważa się zdecydowaną redukcje masy kobiety karmiącej, jest to spowodowane nie tylko produkcją pokarmu dla noworodka, ale również zwiększoną aktywnością fizyczną związana z opieką nad dzieckiem.

Matka karmiąca powinna zwracać szczególną uwagę na jakość spożywanych pokarmów. Wszystko co zje ma bezpośredni wpływ na samopoczucie dziecka. Warto zauważyć, że każda niestrawność oraz zatrucie mogą wywołać u noworodka odwodnienie i biegunkę. Podobnie jak w okresie ciąży również podczas karmienia piersią nie należy spożywać alkoholu. Po godzinie w mleku występuje stężenie podobne do tego w krwi matki, a nawet najmniejsze ilości alkoholu mogą mieć wpływ na rozwój nowonarodzonego dziecka. Nie wskazane jest również spożywanie kofeiny, która może wywołać zmianę częstotliwości pracy serca oraz zaburzenia snu maleństwa.

Dieta dla karmiącej matki w początkowych tygodniach po porodzie powinna być przede wszystkim dietą lekkostrawną, nie zawierającą ewentualnych substancji drażniących. Z czasem, kiedy dziecko przyzwyczai do nowych warunków, a jego rozwój będzie przebiegał prawidłowo, kobieta może poszerzać dietę o nowe produkty. Dieta dla karmiącej matki to również spożywanie odpowiednich ilości wody, gdyż dziecko we wczesnych etapach spożywa jedynie mleko matki i jest to jego jedyne źródło wody.