Jak powinna wyglądać dieta Pań, które chcą zajść w ciążę?

Dieta kobiet w ciąży wymaga odpowiedniego dopasowania. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do tego intensywnego okresu. Warto więc swoją dietę dostosować przed właściwym zajściem w ciążę. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej organizm przystosuje się do nowego stanu, a rekonwalescencja przebiegnie dużo szybciej. Jak powinna wyglądać dieta kobiet planujących ciążę?

Przed ciążą należy wykluczyć z diety wszystkie nieodpowiednie produkty. Warto, aby oboje przyszłych rodziców pozbyli się z jadłospisu alkoholu, który może negatywnie wpływać na zajście w ciążę. Do diety należy wprowadzić produkty bogate w kwas foliowy, niezbędny do odpowiedniego rozwoju cewy nerwowej u płodu oraz w witaminę C i D. Zaleca się, aby kobiety starające się o potomstwo stosowały foliany przez przynajmniej miesiąc przez planowanym zajściem w ciążę. Przed zajściem w ciążę należy wykonać szereg badań pod kątem ewentualnych niedoborów jakościowych w diecie. Warto wykonać badanie określające stężenie miedzi, magnezu, żelaza, witaminy B12 oraz badanie moczu. W razie niedoborów należy rozważyć suplementację tabletkami lub zmianę diety w celu uzupełnienia braków.

Przed trudnym dla organizmu okresem ciąży warto przekształcić dietę w bardziej przyjazną dla dziecka jak i przyszłej matki. Koniecznie należy wykluczyć z jadłospisu posiłki typu fast food, ogrzewane (mrożone pizza) i dania do mikrofali. Warto spożywać dużo warzywnych sałatek oraz owoców sezonowych, produkty tego typu pomogą nam w dostarczeniu do organizmu niezbędnych witamin i mikroskładników. Dodatkowo dzięki zawartemu w nich błonnikowi zadziałają jak miotełka i pozbędą się szkodliwych substancji z naszych jelit.  Dieta kobiet planujących ciążę powinna być zorientowana na posiłki pełnowartościowe, zawierające wszystkie niezbędne składniki. Nie warto stosować konkretnych diet wykluczających np. Ducana czy wegetariańskiej. Duże lepiej doprowadzić do homeostazy organizmu dzięki czemu ciało odpowiednio przygotuje się do ciąży, a zbędne kilogramy stopniowo znikną same. Dieta kobiet planujących ciążę powinna być uzupełniona o aktywność fizyczną. W okresie przygotowań do ciąży nie należy zapominać o ćwiczeniach. Odpowiednio dopasowane zajęcia nie tylko poprawią ogólną sprawność fizyczną, ale przede wszystkim będą niezastąpione w okresie ciąży. Dodatkowo ułatwią poród oraz pomogą szybciej wrócić do formy po połogu. Warto zwrócić uwagę na ćwiczenia mięśni brzucha, miednicy oraz Kegla.