Po jakie produkty w diecie sięgać, aby nasza cera prezentowała się dobrze?

Dieta ma bardzo duży wpływ na wygląd naszej cery. Wszystko to, co wrzucimy do żołądka, ma ogromnie znaczenie na to jak będzie wyglądać nasza skóra. Jeżeli podstawą diety będą fastfoody i niezdrowe przekąski to możemy być pewni, że do pięknej i promiennej cery będzie nam daleko. Wśród substancji negatywnie wpływających na cały organizm (a więc pośrednio również na cerę) możemy znaleźć składniki alergizujące, wywołujące odpowiedź immunologiczną organizmu w postaci pokrzywki czy krostek. Mogą one negatywnie wpływać za pracę całego ciała oraz być dużym problemem dla cery człowieka. W momencie wystąpienia reakcji alergicznej (pokarmowej) należy zastosować dietę eliminacyjną i wykluczyć z jadłospisu negatywnie wpływające na nas produkty.

Jaka dieta powinna być stosowana na cerę? Każda cera jest inna i każda ma inne wymagania. Jednak jest wiele wspólnych elementów łączących, które mają pozytywny wpływ na wygląd naszej skóry. Podstawą jest odpowiednie nawodnienie całego organizmu. Nawet najpiękniejsza i najlepiej wypielęgnowana cera, nie będzie się prezentowała korzystnie, jeżeli do całego ciała nie dostarczymy odpowiednich ilości płynów. Szczególnie w okresie letnim powinniśmy zwrócić uwagę na dostarczanie do organizmu dużych ilości wody mineralnej.
Bardzo korzystny wpływ na wygląd skóry ma spożywanie dużych ilości świeżych owoców warzyw. Zawierają one witaminy z grupy B oraz C, które bardzo pozytywnie wpływają na wygląd włosów, skóry i paznokci. Pomagają one w utrzymaniu odpowiedniego poziomu kolagenu, który wpływa na elastyczność skóry. Dodatkowo witamina C jest silnym przeciwutleniaczem przeciwdziała negatywnemu działaniu wolnych rodników. Antyoksydantem jest również witamina A rozpuszczalna w tłuszczach, ma ona dobroczynny wpływ na naszą skórę. Znajduje się ona w wątróbce i jajkach, natomiast prowitaminę A możemy znaleźć w warzywach: marchwi, szpinaku czy czerwonej papryce.

Za procesy starzenia skóry w dużym stopniu odpowiedzialne jest promieniowanie UV, ma ono negatywny wpływ na kondycję cery, powoduje jej przesuszanie oraz przedwczesne pojawianie się zmarszczek. Substancją chroniącą przed promieniami UV jest likopen, który znajduje się w czerwonych warzywach np. papryce oraz pomidorach szczególnie w jego przetworach np. ketchupie. Jaka dieta powinna być stosowana na cerę? Nadmierne ograniczanie spożycia tłuszczów może mieć bardzo negatywny wpływ na kondycję naszej skóry. Szczególnie polecane jest spożywanie tłustych ryb morskich, które dodatkowo są bogate w jod i selen, pierwiastki działające ochronnie na błony komórkowe oraz nadające skórze elastyczność. Warto zwrócić uwagę na produkty zawierające duże ilości kwasów omega 3 i 6, powodują one zatrzymanie wody w naskórku, dzięki temu poprawiają jej stan nawilżenia.