Po jakie produkty sięgać w diecie, aby wzmocnić nasze paznokcie?

Idealne paznokcie są marzeniem każdej kobiety. Mocna i twarda naturalna płytka to jednak mocna strona niewielu przedstawicielek płci pięknej. Dodatkowo większość pań traktuje swoje paznokcie niezliczoną liczbą lakierów, dodatkowo je tym osłabiając. Warto zadbać o swoją dietę, wprowadzić do niej składniki, które mogą pomóc w polepszeniu ich kondycji. Jak powinna wyglądać dieta na paznokcie?

Podobnie jak wypadku włosów i skóry również tutaj niezwykle korzystne jest spożywanie dużych ilości warzyw i owoców. Zawierają one witaminy min. tiaminę i biotynę mające bardzo pozytywne działanie na twardość i elastyczność płytki paznokciowej. Warto dietę wzbogacić o zdrowe tłuszcze np. olej rzepakowy, czy szczególnie wartościowy lniany z uwagi na duże stężenie kwasów omega 3 i 6. Wspomagają one poprawę jakości paznokci nadają im blask i witalność. Jaka powinna wyglądać dieta na paznokcie? Nie należy zapominać, że głównym winowajcą łamania się i rozdwajania się płytki jest brak wapnia w diecie. Dlatego warto uzupełnić swoje dania w duże ilości tego pierwiastka najkorzystniej pochodzenia zwierzęcego np. z mleka, kefiru czy sera żółtego. Na paznokcie korzystny wpływ ma również żelazo – sprawia ono, że paznokcie stają się twardsze i bardziej elastyczne. Jednak niezwykle istotna jest odmiana w jakiej on występuje, korzystniej wybrać lepiej przyswajalną postać hemową znajdująca się min. w czerwonym mięsie.

Drugą jest forma niehemowa występująca w zielonych warzywach np. szparagach, brokułach i zielonym groszku. Niezbędnymi pierwiastkami dla pięknych paznokci są również magnez, cynk. Ich niedobory mogą objawiać się białymi nieestetycznymi plamkami na pytce, dużo mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz rozdwajaniem się na końcach. Dlatego warto wybierać produkty spożywcze bogate w te pierwiastki np. chleb pełnoziarnisty i kasze, galaretki, mięso drobiowe i ryby. Jak powinna wyglądać dieta na paznokcie? Posiadanie zdrowych, mocnych i pełnych blasku paznokci w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania. Dzięki odpowiednim produktom spożywczym możemy zdecydowanie poprawić ich jakość i wygląd. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej skomponowana dieta nie pomoże, kiedy nasze paznokcie będą ciągle poddawane działaniu bardzo szkodliwych substancji. Warto raz na jakiś czas zrezygnować z kolorowego manicure i pozwolić się płytce odpowiednio zregenerować. Do odnowienia paznokci możemy użyć gotowych odżywek lub zastosować metody naturalne np. moczenie dłoni w ciepłej oliwie z dodatkiem soku z cytryny.