Jaką dietę stosować po kuracji antybiotykami?

Czas jesienno-zimowy oznacza niestety ciągłą walkę z przeziębieniami. Lekka infekcja zmienia się w poważniejszy chorobę, co niestety wielokrotnie kończy się leczeniem antybiotykami.

Antybiotyki są grupą leków, które mają za zadanie zwalczenie rozwijającej się w naszym organizmie infekcji. Warto jednak pamiętać, że są one skutecznie jedynie w zwalczanie chorób o podłożu bakteryjnym. Niestety nie wynaleziono jeszcze antybiotyków działających na zakażenia wirusowe, z tymi organizm sam musi sobie poradzić przy pomocy leków wspomagających odporność. Bardzo istotne jest również niekorzystne działanie tych lekarstw. Antybiotyki poza chorobotwórczymi bakteriami zabijają również te, które naturalnie zasiedlają nasz organizm min. w jelitach. Dlatego odbudowanie flory po leczeniu jest niezwykle istotne.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kompletna odbudowa flory po antybiotykoterapii może trwać nawet 3 miesiące. Dlatego bardzo istotne jest zastosowanie odpowiednich suplementów. Do preparatów odbudowujących florę zaliczamy: probiotyki – czyli szczepy bakterii (które naturalnie butują w naszym organizmie), prebiotyki – czyli pożywka dla naszej flory oraz symbiotyki, które stanowią połącznie obu substancji. Już w trakcie leczenia antybiotykiem musimy zapewnić ochronę odpowiednimi preparatami najlepiej probiotykami lub symbiotykami.

Niezwykle istotne jest również kontynuowanie leczenia po zakończeniu antybiotykoterapii. Warto pamiętać, że bakterie zasiedlają nie tylko nasze jelita, ale również układ wydalniczy, a u kobiet również rozrodczy. Dlatego po leczeniu antybiotykami jesteśmy dużo bardziej podatni na zakażenia pęcherza moczowego czy dróg rodnych u pań.

Do posiłków warto włączyć naturalne źródła flory bakteryjnej. Doskonałym pomysłem jest spożywanie większej ilości jogurtów oraz mlecznych napojów fermentowanych. Są one doskonałym źródłem baterii (zasiedlających nasze jelita) oraz innych składników (min. białka i wapnia). Warto wybierać te produkty, które nie są całkowicie odtłuszczone, ponieważ dzięki temu dostarczymy do organizmu również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Możemy tworzyć sosy do sałatek na bazie jogurtu naturalnego, dodawać go do koktajli. Jeżeli nie mamy problemów jelitowych warto potrawy pikantne kuchni hinduskiej czy arabskiej popijać maślanką. Doskonale gasi ona pragnienie, a dodatkowo łagodzi ostrość potraw. Warto do naszej diety na stałe wdrożyć nabiał w szczególności jogurty, maślanki, kefir. Dzięki temu cały czas będziemy mogli odżywiać naszą florę jelitową (co za tym idzie będziemy bardziej odporni na problemy z biegunkami czy chorobami jelitowymi).
Dieta po antybiotykach.