Co zrobić pod kątem dietetycznym po rzuceniu palenia?

Palenie tytoniu jest nałogiem bardzo szkodliwym głównie z uwagi na tysiące substancji smolistych jakie znajdują się w dymie. Niestety palenie papierosów uzależnia bardziej niż niektóre narkotyki, w dodatku również psychicznie. Utarło się, że palacze są szczupli, jest to spowodowane oddziaływaniem nikotyny na ośrodki w mózgu, które kontrolują również odczucie głodu i sytości.

Wiele osób z uwagi na negatywne skutki po latach rzuca palenie. Stają wtedy przed olbrzymim problemem, i co teraz? Jak żyć? Kiedy papieros był nieodłącznym elementem codzienności, dodatkiem do posiłku czy rytuałem. Nikotyna uzależnia głównie psychicznie, dlatego podstawą jest silna wola. Rzucenie palenia wiąże się z dużym samozaparciem, jednak zdecydowanie warto to uczynić, ponieważ bez wątpienia poprawia to stan zdrowia.

Po rzuceniu palenia pierwszą rzeczą jaką odczujemy jest głód. Brak nikotyny organizm będzie chciał sobie zrekompensować zaspokojeniem głodu przy pomocy jedzenia, najczęściej wysoko przetworzonego i wysokokalorycznego. Dlatego niesamowicie istotne jest odpowiednie żywienie. Po zaprzestaniu palenia będą nam towarzyszyć wilcze napady głodu. Dlatego bardzo ważne jest spożywanie 5 posiłków w równych odstępach czasu. Dzięki temu nie będziemy mieli wspomnianych napadów, a nasza dieta dostarczy odpowiednich substancji odżywczych.

Przy komponowaniu posiłków szczególną uwagę należy zwrócić na wprowadzenie do diety jak największej ilości przeciwutleniaczy. Papierosy mają działanie mutagenne i kancerogenne, dlatego też zastosowanie antyoksydantów może powodować zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór. Posiłki powinny zawierać jak najwięcej warzyw i owoców, poza witaminami i składnikami mineralnymi zawierają one duże ilości błonnika, który ułatwia trawienie i daje dłuższe uczucie sytości. Z mięsa najkorzystniej wybierać chudego indyka i kurczaka, czasami wołowinę. Dwa razy w tygodniu warto spożywać ryby – w szczególności polecane są tłuste ryby morskie np. łosoś, makrela z uwagi na dużą zawartość kwasów omega 3. Wskazane jest ograniczenia spożywania cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych. Nie należy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu, wskazana jest woda średnio mineralizowana, zielona herbata a w umiarkowanych ilościach również kawa z uwagi na korzystne działanie kofeiny. Należy również pamiętać o umiarkowany wysiłku fizycznym.

W początkowym etapie po rzuceniu palenia wydolność może być zdecydowanie obniżona w szczególności po wieloletnim paleniu, jednak z czasem będzie ona ulegała stopniowej poprawie. Warto jednak przedsięwziąć wszystkie możliwe sposoby, aby poprawić jakość życia. Rzucenie palenia wymaga wiele wysiłku, ale przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia i życia.