Jaką dietę stosować w przypadku chorób wątroby?

Wątroba jest niezwykle istotnym organem w organizmie człowieka pełni funkcje metaboliczne czyli min. detoksykację oraz wytwarza i wydziela żółć trawiącą tłuszcze. Niestety szereg chorób może znacznie upośledzić jej funkcjonowanie. Do najgroźniejszych chorób wątroby należą stany zapalne, toksyczne działanie alkoholu i trucizn czy inne zaburzenia immunologiczne.

Żywienie osób z chorobami wątroby jest niezwykle skomplikowane i trudne. Konkretny sposób odżywiania jest ściśle uzależniony o jednostki chorobowej oraz stanu pacjenta. W ciężkich przypadkach konieczne jest żywienie dojelitowe lub w formie wlewów. Niestety wiąże się to z szeregiem obostrzeń i stałą kontrolą pacjenta. Osoby z tak zaawansowanymi chorobami wątroby są leczone bezpośrednio w szpitalach pod stałą kontrolą personelu medycznego.

W zależności od konkretnego schorzenia zalecenia żywieniowe mogą sobie przeczyć. W stanach przewlekłych, ale stanem ogólnym dobrym zaleca się spożywanie białka na poziomie 1-1,2g/kg/d czyli osobie o masie 70kg odpowiada to 70-85 g białka. Z uwagi na częste problemy z poziomem cukru u osób z przewlekłymi chorobami wątroby stosuje się ograniczenie cukrów prostych z zastosowaniem w diecie 45-55% całkowitego zapotrzebowania energetycznego z węglowodanów złożonych np. pełnoziarnistych kasz, makaronów czy pieczywa z pełnego przemiału.

Z tłuszczy zalecane są oleje roślinne, masło, śmietanka, natomiast niewskazany jest smalec, słonina. Nie ma konieczności redukcji spożywania kwasów tłuszczowych, ponieważ nie są one gromadzone w tkankach wątroby przy zapewnieniu odpowiedniej ilości białka w diecie. Istotne jest również zapewnienie choremu odpowiedniej podaży mikroelementów oraz witamin.

W przypadku marskości jak i innych chorób wątroby często występuje niedożywienie, co wymusza konieczność zastosowania suplementów odżywiających. Często zdarza się również współwystępowanie innych jednostek chorobowych, co z kolei oznacza dostosowaniem diety do wielu czynników. Przy chorobach wątroby niezwykle istotna jest personalizacja, ponieważ każda osoba jest nieco inna i jej zapotrzebowanie energetyczne i jakościowe powinno być do niej indywidualnie dopasowane.

Nasza wątroba jest niejako oczyszczaczem, co oznacza, że mamy olbrzymi wpływ na to jak będzie ona funkcjonowała. Sposób odżywiania i prowadzenie higienicznego trybu życia mogą znacząco pomóc w jej prawidłowej pracy. Naużywanie alkoholu wraz z spożywanie tłustych mięs ma niezwykle negatywny wpływ na naszą wątrobę. Oczywiście na niektóre jednostki chorobowe np. zatrucie toksynami lub choroby wirusowe nie mamy wpływu (jednak warto pamiętać, że wiele możemy zrobić sami, a zdrowie leży w naszych rękach).