Czy popularna ostatnimi czasy dieta wegańska jest tak na prawdę dobra dla naszego organizmu?

Dieta wegańska w ostatnim czasie zyskała bardzo duża popularność. Dla wielu osób jest to jednak nadal temat mało znany i obcy. Sama dieta wegańska jest sposobem odżywiania , który wyklucza spożywanie jakichkolwiek produktów odzwierzęcych. Oznacza to, że osoby takie jedzą jedynie rośliny, bez produktów mlecznych, jajek czy nawet miodu i pyłku pszczelego. Nieco innym pojęciem jest weganizm, gdyż jest już sposób życia i jego filozofia (a nie tylko konkretny sposób odżywiania). Weganie poza szczególną dietą nie korzystają z produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli nie znajdziesz u nich futer, skór, wełnianych swetrów, poduszki z pierza czy jedwabnej bluzki.

Weganizm można podzielić na odmiany:
-frutarianie spożywają tylko owoce określonych roślin włączając w to pomidora czy awokado, które umownie klasyfikowane są jako warzywa
-raw (surowe) produkty są spożywane tylko w formie surowej, nie gotowanej, takie osoby spożywają żywność, które nie są poddawana odróbce termicznej, dozwolonym procesem jest długotrwałe suszenie w temperaturze nie przekraczającej 42 stopni Celsjusza.

Dla wielu osób spożywanie tylko roślin może się wydawać dziwne i bardzo niezdrowe z uwagi na brak białka czy tłuszczy w diecie. Jednak należy pamiętać, że w owocach i warzywach również możemy znaleźć odpowiednie składniki odżywcze dla naszego organizmu. Odpowiednio skomponowana dieta wegańska wcale nie musi być uboga i mało odżywcza. Wszystko zależy jak podejdziemy do diety, jeżeli będzie to kaprys lub uleganie modzie to weganizm na pewno nie będzie dla nas dobry. Należy zdać sobie sprawę, że początki diety roślinnej mogą być trudne z kilku względów. Trzeba opracować odpowiednio jadłospis, żeby zawierał on wszystkie niezbędne składniki odżywcze i mineralne (co w diecie bezmięsnej jest dużo trudniejsze). Możliwe są również chwilowe bóle żołądka, wzdęcia, zaparcia – z uwagi na przystosowywanie się układu pokarmowego do nowego sposobu odżywiania.

Dieta wegańska jako sposób odżywiania wydaje się być idealną propozycją – brak tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i dobrobyt owoców i warzyw. Jednak jeżeli zdecydujemy się wybrać szybszą wersję i będziemy jedli zamienniki mięsnych posiłków i ciastka, które bardzo często są wegańskie – efekt zdrowotny będzie odwrotny. Nie należy więc generalizować – nie każdy weganin odżywia się zdrowo, a nie każdy mięsożerca to miłośnik dań typu fast food.

Dieta wegańska nie jest dietą cud świetną dla każdego i zawsze. Niestety może ona okazać się nieodpowiednia dla osób z poważnymi chorobami układu pokarmowego czy zaawansowanymi postaciami nowotworów. Niewskazana jest również u osób z niedoborami żelaza, witaminy B12 oraz D, gdyż weganizm może spowodować pogłębienie problemu. Ogólnie u osób na diecie roślinnej mogą i często występują niedobory wyżej wymienionych substancji, jednak nie zawsze jest to regułą. Będąc weganinem wskazane jest wykonywanie systematycznych badań mikroelementów w celu suplementacji ewentualnych niedoborów. Należy jednak pamiętać, że będąc na diecie konwencjonalnej, równocześnie odżywiając się w sposób nie do końca zdrowy, możemy doprowadzić do znacznie większych niedoborów.

Na pewno dieta roślinna otwiera wiele nowych możliwości i smaków. Połączenia, których wcześniej nie znaliśmy. Dania wegańskie bardzo często są pomysłowe, nowatorskie i smaczne. Z całą pewnością nie możemy zapomnieć o aspekcie zdrowotnym, który jest niezwykle istotny. Dzięki bogactwie witamin oraz mikroskładników owoce i warzywa mają korzystny wpływ na wiele chorób, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, działają antyoksydacyjnie – prewencyjnie przeciwrakowo, obniżają stężenie cukru we krwi. Wykorzystując tę wiedzę niezależnie od sposobu odżywiania owoce i warzywa powinny stanowić ważny element diety każdego z nas.