Po jakie produkty powinno się sięgać podczas lata?

Lato jest porą roku uwielbianą przez większość z nas. Jest to jednak również najbardziej niebezpieczny czas pod względem odżywiania. Mamy pod dostatkiem sezonowych owoców i warzyw, dodatkowo pogoda sprzyja aktywności fizycznej. W takim razie co magicznego dzieje się latem, że zamiast chudnąć, tyjemy? Odpowiedź jest banalna wakacje, urlopy, wyjazdy. To nasza prawdziwa zmora. Nikt podczas wczasów nie myśli o diecie, dotychczas aktywny tryb życia również idzie w odstawkę. A z wakacji oprócz fantastycznych wspomnień przywozimy dodatkowe kilogramy. Warto pamiętać o kilku zasadach, a lato będzie jedynie cudownym wspomnieniem.

Jaką dietę stosować latem? Metabolicznie to właśnie miesiące wakacyjne są najlepszym czasem na odchudzanie. Zwiększona ekspozycja na słońce powoduje produkcję niezbędnej dla organizmu witaminy D. Wysokie temperatury hamują uczucie głodu. Jednak to właśnie tutaj pojawia się największy problem. Spożywamy niewiele posiłków, ale zdecydowanie są one zbyt obfite. Latem z uwagi na wysoką temperaturę nie mamy ochoty na jedzenie. W tym wypadku doskonale sprawdza się świeże sezonowe owoce oraz wielowarzywne koktajle. Nie obciążą one żołądka i zapewnią przyjemnie odświeżenie. Dodatkowo lekkie dania zapewnią regularność posiłków i uniknięcie tzw. okienka metabolicznego. Odpowiednie rozłożenie mniejszych, a częściej spożywanych porcji pomoże nam uniknąć napadów wilczego głodu wieczorami. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów jest niezwykle istotne przez cały rok. Tylko to gwarantuje odpowiednie oczyszczenie organizmu. Jednak latem niedostarczanie odpowiedniej ilości płynów może być opłakane w skutkach. W wyniku wysokiej temperatury organizm człowieka broni się przed przegrzaniem produkcją potu. W przypadku spożywania zbyt małej ilości płynów grozi nam udar cieplny, co w konsekwencji może skończyć się koniecznością podania kroplówki. Najkorzystniej spożywać wodę mineralną średnio zmineralizowaną. Jeżeli sama woda jest dla nas zbyt neutralna w smaku, możemy własnoręcznie wykonać napój izotoniczny (woda, sok wyciśnięty w pomarańczy w stosunki 1:1 oraz szczypta soli). W przypadku dużej aktywności fizycznej oraz naprawdę wysokich temperatur zapotrzebowanie organizmu może wynosić nawet 5 litrów wody dziennie.

Jaką dietę stosować latem? W tym okresie z uwagi na upały warto spożywać posiłki lekkostrawne nie obciążające zbytnio naszego układu pokarmowego. W miesiącach wakacyjnych dostępność świeżych owoców i warzyw jest praktycznie nieograniczona dlatego warto z niej korzystać. Dobrym pomysłem będą lekkie sałatki, surówki czy koktajle. Wybór składników zależy od nas, możemy stworzyć zestawy najbardziej odpowiadające naszym preferencjom. Sałatki mogą być tylko wielowarzywne, bądź też ze słodkimi, ciekawymi akcentami. Do koktajli warto dodać odrobinę lodu i całość zblendować, doda to świeżości i lekkości naszym napojom. Kiedy już zdecydujemy się na mięso, można dodać do niego świeżego ananasa. Zawiera od enzym bromalinę, który pomaga w trawieniu, dzięki temu mamy pewność, że posiłek nie obciąży zbytnio naszego organizmu.

W okresie lata bardzo często zdarzają się dni z temperaturami powyżej 30°C ciężko wtedy zmusić się do jedzenia, dlatego bardzo często zdarzają się bardzo długie przerwy między posiłkami. Jednorazowe obfite, w szczególności wieczorne posiłki mogą wyrządzić w naszym organizmie wiele spustoszeń. Dużo korzystniej spożywać niewielkie porcje ale często. Przecież nikt nie każe nam jeść dwudaniowego obiadu z rosołem i kotletem. W upały doskonale sprawdzą się zimne koktajle, które dodatkowo pomogą w wychłodzeniu organizmu. Warto korzystać z wszystkich darów lata, przecież w większości są to produkty bardzo sezonowe którymi możemy się cieszyć jedynie kilka tygodni w roku. Można je komponować w koktajle, sałatki czy dodatki do dań głównych. Jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. Nie bójmy się eksperymentować, dzięki temu możemy odkryć nowe, nieznane dotychczas smaki.