DIETA DASH -czy naukowcy stworzyli skuteczną i zdrową dietę?

Niezwykle rzadko zdążają się diety, o których można wypowiedzieć się jedynie w samych superlatywach – jedną z nich jest właśnie dieta DASH. Być może jest ona tak korzystna z uwagi, że nie została stworzona do redukcji niechcianych kilogramów, ale w założeniu miała przeciwdziałać nadciśnieniu tętniczemu. Jej twórcami są naukowcy z amerykańskiego narodowego instytutu leczenia chorób płuc, układu krwionośnego. Z uwagi na rosnącą ilość zachorowań na nadciśnienie tętnicze w Stanach Zjednoczonych, lekarze postanowili stworzyć taki plan odżywiania, który w znaczący sposób obniżałby ciśnienie krwi. Pierwsze badania zaczęły się na początku lat 90. W późniejszym czasie, na większej grupie sprawdzono pierwotną tezę i potwierdzono, że dieta rzeczywiście daje bardzo dobre efekty w redukcji ciśnienia tętniczego. Od tego czasu zaczęła się rosnąca popularność plan żywieniowego DASH. Ponad to wielokrotnie potwierdzano jej zdrowotny wpływ również w redukcji masy ciała i od wielu lat jest ona uważana za „najzdrowszą dietę świata”.

Tak naprawdę jej założenia są bardzo proste, ale również niezwykle skuteczne (zarówno w obniżaniu ciśnienia tętniczego, jak i generalnie szeroko pojętym odchudzaniu). Dieta DASH obejmuje kilka założeń, które regularnie przestrzegane dają realny spadek ciśnienia o 10 mmHg podczas 30 dni trwania diety. Dieta bazuje na świeżych i zdrowych produktach, spożywamy przede wszystkim warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. W jadłospisie znajdują się również produkty mleczne np. jogurty, twarogi, kefir i mleko (jednak odtłuszczone) i to ilości kilku porcji dziennie, z uwagi na bogate źródło wapnia. Z produktów mięsnych najkorzystniej wybierać chude mięso drobiowe. Nie oznacza to wcale, że dieta DASH jest niskotłuszczowa, wręcz przeciwnie – konieczne jest spożywanie jak największej ilości ryb, w szczególności tłustych morskich, które z uwagi na wysoką zawartość kwasów omega 3, doskonale wpływają na układ krwionośny. Ponadto zalecane są orzechy oraz oleje roślinne, również z uwagi na wysoką zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych oraz bogactwo mikroelementów. Jednym z głównych zaleceń autorów diety DASH jest picie dużych ilości ubogo sodowej wody przyjemniej 1,5l dziennie. Jednym z głównych ograniczeń jest obniżenie spożycia soli do około 4 g dziennie, co daje nieco ponad pół łyżeczki. Jako jej zamiennik warto używać zwiększonej ilości przypraw, które poprawiają aromatyczność potraw i pozwalają na ograniczenie jej użycia. Warto pamiętać, że znaczące ilości soli w naszej diecie wcale nie jest przez nas dodawane w domu, ale pochodzą z gotowych półproduktów. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość sodu w gotowych produktach w szczególności wędlinach, kiełbasach, które potrafią zawierać go bardzo dużo.

Nadmierne zawartość soli w naszej diecie jest szczególnie niebezpieczna dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, jednak wszyscy powinniśmy zweryfikować, czy nie spożywamy jej w nadmiernych ilościach. Wyjątkiem od reguły są osoby przebywające w klimacie tropikalnym lub panujące u nas upały oraz sportowcy, którzy wraz z potem pozbywają się z organizmu dużych ilości sodu. W tym wypadku sól powinna być wręcz uzupełniana. Należy zaznaczyć, że dieta DASH nie jest bardzo niskokaloryczna, gdyż szacowane spożycie kalorii mieści się w zakresie od 1600 do 2500 kcal na dobę. W przypadku otyłości zastosowanie tego typu żywienia może przynieść wiele korzyści, od redukcji masy ciała poprzez zmianę złych nawyków żywieniowych i poprawę ogólnego stanu zdrowia. Warto jednak zauważyć, że w tym wypadku spadek kilogramów nie będzie natychmiastowy, jednak dużo zdrowszy i obarczony mniejszym prawdopodobieństwem efektu jo-jo. O ile dietę DASH można uznać za jedną z najlepszych na świecie, o tyle jak zawsze nie jest ona dla wszystkich. W przypadku szczególnych jednostek chorobowych konieczna jest konsultacja z lekarzem i dietetykiem, gdyż nie ma żywienia doskonałego coś co jest dobre dla jednego, dla innego może już nie być.