Dieta hiszpańska - naturalne produkty, szybkie przygotowanie - a jaka skuteczność?

Dietę hiszpańską możemy zaliczyć do niskokalorycznych, śródziemnomorskich. Bazuje ona na naturalnych produktach i jest szybka w przygotowaniu. Posiłki powinny być podzielone równomiernie i każdy powinien zawierać mniej więcej podobną kaloryczność, z czego nie należy przekraczać 10% kaloryczności na tłuszcze. Cała dieta według założeń autorów powinna trwać nie dłużej niż dwa tygodnie.

Taka dieta może okazać się zbawienna na osób zabieganych, które chcą w szybki i bezproblemowy sposób zgubić parę kilogramów, jednak nie mają czasu na spędzenie godzin w kuchni na przygotowanie wykwintnych i skomplikowanych posiłków. Poza świeżymi warzywami i owocami można tu wykorzystać bardzo łatwo dostępne mrożonki, a z nich stworzyć szybkie i zdrowe posiłki. Generalnie w diecie hiszpańskiej nie mamy większych ograniczeń. Potrawy mogą składać się z chudego mięsa i ryb, produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw, w chwilach słabości nawet kilku kostek czekolady czy małego drożdżowego rogalika. Potrawy możemy gotować, piec, dusić lub spożywać na surowo w przypadku warzyw i owoców, ważne żeby cała kaloryczność diety była odpowiednio rozłożona na równe posiłki. Generalnie dieta hiszpańska nosi znamiona odpowiednio zbilansowanej diety, gdyż stosunek wszystkich makroskładników jest prawidłowy i nie ma większych niedoborów jakościowych mikroskładników i witamin, jedynym istotnym ograniczeniem jest zdecydowanie obniżenie ilości spożywanych kalorii.

Dieta hiszpańska ma wiele zalet: jest szybka w wykonaniu, z uwagi na niewielką zawartość tłuszczu może okazać się korzystna dla osób z metabolizmem lipidów, jest dzięki temu również lekkostrawna. Jej wprowadzenie w okresie letnim będzie dobrym pomysłem, gdyż wtedy mamy ochotę na właśnie taki sposób odżywiania, a świeżych warzyw i owoców jest pod dostępem dzięki czemu jedzenie będzie bardzo urozmaicone. Niestety, jak każda dieta, nie jest skierowana dla wszystkich i w kilku aspektach może mieć wady. Na pewno nie jest wskazana dla osób pracujących ciężko fizycznie, gdyż tak niewielka kaloryczność jest dla nich zdecydowanie niewystarczająca. Powrót do niewłaściwych nawyków żywieniowych może skończyć się szybkim efektem jo-jo. Dieta hiszpańska nie jest skierowana dla wszystkich, jednak z całą pewnością znajdzie swoich wielbicieli szczególnie wśród kobiet z uwagi na lekkość i szybkość przygotowania. Dobrym pomysłem jest również stopniowe zwiększanie kaloryczności podstawowej diety w celu ustabilizowania masy ciała.