B12 w ciąży - czy to niezbędny suplement w tym ważnym dla młodej mamy okresie?

Ciąża to stan wyjątkowy dla każdej kobiety. W organizmie następuje szereg zmian i zaczyna on pracować ze zdwojoną mocną. Warto wiedzieć, że najważniejsze procesy dzieją w pierwszych tygodniach ciąży. Już od pierwszych dni po zapłodnieniu w ciele kobiety zachodzą niesamowicie intensywne procesy niewidoczne jeszcze z zewnątrz, mające jednak klucze znaczenie dla życia dziecka.

W pierwszym trymestrze u zarodka formują się wszystkie ważne narządy od żołądka, wątroby, po serce i mózg. W późniejszym czasie te organy będą się powiększały, aż do porodu, kiedy powinny stać się już w pełni funkcjonalne. Z tych powodów odpowiednie przygotowanie przed zajściem w ciąże jest niezwykle istotne i może znacząco wpłynąć na życie i zdrowie dziecka. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca zażywanie preparatów wielowitaminowych przez cały okres ciąży. Dlatego, kiedy starasz się o dziecko ,zawczasu powinnaś zadbać o odpowiednie odżywienie jakościowe i ilościowe. Jedną z ważniejszych witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu jest witamina B 12.

Witamina B12 jest zaliczana do hydrofilowych, czyli rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B. Odgrywana ważną rolę jako prekursor wielu enzymów, uczestniczy min. w produkcji erytrocytów. Jej niedobory mogą również powodować niedokrwistość, najczęściej kojarzoną jednak z niedostateczną ilością żelaza. W cząsteczce witaminy B12 centralnie ulokowany jest atom kobaltu, stąd też jej nazwa kobalamina. Zapotrzebowanie na witaminę B12 jest stosunkowo nieduże, jednak jej całkowity brak w diecie może być bardzo szkodliwy i wiązać się z nieodwracalnymi zmianami szczególnie kiedy występuje latami. Kobalamina jest produkowana przez bakterie występujące w przewodzie pokarmowym zwierząt. Dlatego jej źródłem są tylko produkty zwierzęce min. mięso, jaja, ryby lub sztucznie wzbogacane w procesie produkcji np. płatki śniadaniowe. W naszym organizmie jest również produkowana witamina B12, jednakże jej wchłanianie zachodzi na wcześniejszym etapie. Dlatego kobalamina zsyntetyzowana przez baterie zamieszkające nasz przewód pokarmowy jest całkowicie wydalana. Szczególną uwagę na poziom witaminy B12 powinny zwrócić uwagę osoby na diecie wegańskiej, niekiedy jedynym rozwiązaniem na uzupełnienie braków są iniekcje domięśniowe. Kobiety w ciąży powinny zwiększyć spożywanie produktów bogatych w kobalaminę lub rozpocząć suplementację produktami wielowitaminowymi skierowanymi dla kobiet w ciąży.