Batony są słodkie dzięki czemu są idealną propozycją dla osób chcących zredukować masę ciała. Wysoki indeks sytości, czekoladowy smak, „łatwość przygotowania” i dostępność – to atuty tego suplementu. Czy każdy baton jest taki sam – oczywiście, że nie. Wybierając batony białkowe należy zachować ostrożność, część z nich zawiera tłuszcze trans, cukry proste (nie koniecznie złe dla każdego sportowca) i słodziki – często poliole, które powodują przyspieszoną perystaltykę jelit, a co za tym większy dyskomfort zawodników (dla zawodników nie zaleca się spożywanie większych ilości polioli – taki jak ksylitol, mannitol czy laktitol)!
Baton przed, po treningu, czy może w trakcie? Wszystko zależy od sportu, na pewno duża poręczność jest wielkim plusem (nawet wygodniejsze od izolatów białkowych które trzeba rozpuścić w wodzie). Przed treningiem mogą podnosić termogenezę i obciążać układ pokarmowy, dlatego też lepiej jest sięgać po batony węglowodanowe skrobiowo-glukozowego, o mniejszej zawartości białka. Podczas treningu warto wykorzystywać batony, które są bogate w cukry proste: sacharozę, glukozę i fruktozę (chyba, że mamy problemy z perystaltyką). Po treningu baton białkowy jest idealnym sposobem by uzupełnić niezbędne aminokwasy. Ile batonów można zjeść? Wszystko zależy od batona i energetyki diety.
Kupując batony należy:
– czytaj skład – produkty wymienione jako pierwsze stanowią największą część produktu, dlatego wszystkie batony, których skład zaczyna się od cukry (syropu glukozo-fruktozowego) nie mają nic wspólnego z batonem wysokobiałkowym
– patrz na tabelę energetyczną – składniki jakie powinny dominować to białko. Produktów których powinno być najmniej to tłuszcze, w szczególności nasycone kwasy tłuszczowe oraz cukier (syrop glukozo-fruktozowy). Najlepsze batony to te , które w składzie mają około 30g białka, a ich energetyka nie jest większa niż 450 kcal/100g (dlaczego tak duża – musimy pamiętać że batony posiadają mało wody, która obniża energetykę posiłku). Trzeba również patrzeć na błonnik pokarmowy (który poprawia indeks sytości batonu), ale powoduje przyspieszoną perystaltykę – wszystko trzeba wypośrodkować
– zwracaj uwagę na składniki zawarte w batonie – takie składniki jak cukier, tłuszcz palmowy czy syropy (fruktozowe, glukozowe, glukozowo-fruktozowe), należy zwrócić uwagę również na alergeny (często składnikiem polepszającym zawartość białka jest soja – chrupki sojowe, czy serwatka albo kazeina – są to najtańsze białka, a cześć zawodników posiada silną alergię na takie frakcje białek).