Węglowodany, czyli niezbędny suplement w diecie sportowca - kiedy należy je przyjmować?

Jednym z najważniejszym makroskładnikiem w diecie sportowców jest…no właśnie, co? Nie ma tutaj jednej, dobrej odpowiedzi, ponieważ każdy makroskładnik jest istotny. Nie można stosować diety ubogiej w białko, tłuszcze czy węglowodany (choć istnieją tzw. diety ketogeniczne, jednak ich udział w zawodowym sporcie jest znikomy). Z całą pewnością jeden składnik jest istotny i niedoceniany, a są to węglowodany – czyli najszybsza forma energetyczna, którą możemy spożywać i która jest wykorzystywana już od ok 10-20 sekundy treningu

Dlaczego węglowodany są tak istotne w diecie sportowca? Odpowiedź to masa startowa – zawodowiec podczas startu ma określony poziom tkanki tłuszczowej i gdy zabraknie mu energii, nie będzie on w stanie uzyskiwać z niej energii (bo ma jej mało). Co się wtedy stanie? To proste – energia będzie użytkowana z białka – zmniejszy się poziom masy mięśniowej, co za tym idzie przyjdzie czas na takie elementy jak gorsza moc i regeneracja. Gdy nie będziemy stosować węglowodanów w diecie to nie uzyskamy tzw. Superkompensacji. Oczywiście możemy zwiększyć ilość ryżu, cukru, makaronów czy ziemniaków… Ale wyobraźmy sobie że zawodowi sportowcy mają 2 czy nawet 3 jednostki treningowe dziennie, a każda trwa co najmniej 1 godzinę (czasami 3). Zawodowiec by musiał spożywać około 6 paczek ryżu! (codziennie). Ilość nie do przejedzenia, dlatego zawodowi sportowcy wspomagają się węglowodanami w proszku i tutaj pojawia się Vitargo!

Czym jest Vitargo? To nic innego jak skrobia w proszku (ryż w napoju), z dodatkową porcją witamin i składników mineralnych (które tracimy podczas wysiłku). Kiedy suplementować vitargo? Przez cały dzień (w przypadku bardzo dużego wysiłku fizycznego), 30 min przed treningiem (porcja do ok 100-150g), wieczorem ok 1h przed snem, gdy chcemy zwiększyć poziom serotoniny – głębszy sen i lepsza regeneracja. Należy jednak pamiętać, że suplementacja vitargo to suplementacja cukrem (trochę jakbyśmy spożywali cukierki), to najszybsza energia, której nadmiar może odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej.
Vitargo jest najpowszechniejszym suplementem dla sportowców wydolnościowych. Jeśli wysiłek trwa około 2 h należy go spożywać ok 30 min przed nim. Gdy szykujesz się przed dłuższą imprezą sportową, warto go spożywać.