Witamina C - w jakich dawkach i przez kogo powinna być spożywana?

Jedyną rzeczą, jakiej nie można przedawkować są podobno pieniadze (powiedzą złośliwi, choć zbyt duże bogactwo może być równie niebezpiecznym czynnikiem, jak inny rodzaj przedawkowania). Jak jest z wodą i z witaminą C? Co do wody dawka wielkości około 8litrów spożytych na raz może spowodować śmierć z przewodnienia (popękania komórek). A witamina C? – jak przedawkujesz to zdefekujesz – nadmiar traktowany jest jako zatrucie i organizm wydala witaminę wszystkimi możliwymi drogami (według IŻŻ wystarczy ok 80mg witaminy C dziennie).

Powinniśmy rozpocząć o skręcalności witaminy C (bo wiele się o tym mówi) – choć jest to nieistotne, bo witamina C jest jedna (kwas L+ – askorbinowy). Jaka jest jej rola w organizmie? Witamina C wpływa na prawidłowy rozwój chrząstki, kości, zębów, przyspieszenie gojenia ran czy zwiększenia odporności organizmu. O jej niedoborach może świadczyć szkorbut (występuje po około 6-9 miesięcznym odstawieniu witaminy C z diety), krwawe wybroczyny skórne, nadmierne rogowacenie naskórka, suchość spojówek i błony śluzowej jamy ustnej, zanik dziąseł z wypadaniem zębów, upośledzone gojenie się ran, zwiększona skłonność do krwawień oraz bóle stawowe i kostne – lepiej nie dopuszczać do jej niedoborów. Co do nadmiarów u niektórych osób (przy słabo działającym układzie wydzielniczym) może powodować powstawanie kamieni nerkowych albo żółciowych (jednak są to jednostkowe przypadki). Czy zatem witaminy można spożywać zdecydowanie więcej ? Np. 10g? Niekoniecznie! Organizm może „ złapać adaptację”, a co za tym idzie zwiększone zapotrzebowanie na tą witaminę do końca życia (jednym słowem jeśli suplementujesz dużo, to do końca życia).

Witamina C to przeciwutleniacz, posiada wysoki potencjał ORAC i wpływa na wszystkie układy w organizmie (od nerwowego – depresja do kostno-stawowego – RZS) suplementacja zalecena jest przy licznych jednostkach chorobowych. Zaleca się również zwiększoną suplementację u osób aktywnych (do ok 1g tej witaminy). Duże dawki wit C w okresie po treningowym mogą obniżać odpowiedź anaboliczną organizmu na poziomie komórkowym. Nadmiar witaminy może zmniejszać aktywność ważnych czynników transkrypcyjnych takich jak koaktywatora-1 PPAR, czy cytochromu C (marker adaptacji mięśni do wysiłku). Dodatkowo duża ilość tego przeciwutleniacza może prowadzić upośledzenie procesu biogenezy mitochondriów, co w dłuższej perspektywie utrudniać będzie konsekwentny rozwój zdolności wysiłkowych. Jednym słowem, jeśli planujemy suplementację witaminy C, nie róbmy tego w okresie około treningowym. Wolne rodniki są kancerogenne , lecz trzeba pamiętać o tym, że są potrzebne, a ich reakcje uczestniczą w procesie nabywania adaptacji wysiłkowej. „Bez” niemożliwa byłaby synteza większości hormonów.