Czy wyeliminowanie produktów zawierających gluten ma sens?

Dieta bezglutenowa stała się ostatnio niezwykle popularna. Warto jednak wiedzieć czym jest gluten i czy wszyscy powinniśmy go unikać w diecie? Należy również zadać sobie pytanie, dlaczego została stworzona dieta bezglutenowa i kto powinien ją stosować?

Gluten jest białkiem występującym w pszenicy, jęczmieniu oraz życie. Jest ono odpowiedzialne za tworzenie struktury przestrzennej oraz nadawanie odpowiedniego układu w produktach go zawierających. W wyrobach piekarniczych gluten tworzy struktury przestrzenne, w których blokowane są cząsteczki dwutlenku węgla powstałe w procesie fermentacji, dzięki czemu pieczywo posiada porowatą budowę. W makaronach z kolei umożliwia odpowiednią kleistość wyrobów.

Główną jednostką chorobową związaną z glutenem jest celiakia. Jest to schorzenie w wyniku którego następuje zanik kosmków w jelitach wyścielanych nabłonkiem. Zaburzenie to powoduje upośledzone wchłaniane substancji odżywczych z treści pokarmowej. Diagnoza opiera się głównie na badaniu swoistych przeciwciał oraz histopatologicznych wycinków dwunastnicy. Spośród objawów można wyróżnić biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, spadek masy ciała i wiele innych. Chorzy ze zdiagnozowaną celiakią muszą do końca życia restrykcyjnie przestrzegać diety bezglutenowej. Szacuje się, że w Polsce chorych jest ok. 1% populacji, niestety jednak większość z tych osób nie wie o swojej chorobie.

Często mylona z celiakią jest alergia na pszenicę. Standardowo sposób odżywiania osób z obiema chorobami nie różni się, ponieważ w obu wypadkach konieczne jest zastosowanie diety bezglutenowej. Najistotniejszą różnicą jest jednak długość takiego stanu, celiakia jest nieuleczalna – oznacza to, że pacjent nigdy nie będzie mógł spożywać np. pszenicy. Natomiast w przypadku alergii symptomy z czasem mogą być łagodniejsze lub nawet całkowicie ustąpić. Diagnoza polega na wykonaniu badań krwi pod kątem przeciwciał IgE. Alergia na pszenicę zalicza się do jednych z bardziej popularnych w Polsce.

Poza wymienionymi wyżej chorobami istnieje jeszcze jedna niedawno opisana nieprawidłowość – gluten sensivity czyli nadwrażliwość na gluten. Choroba ta po raz pierwszy została opisana w 2011 roku. Jest definiowana jako zespół objawów nietolerancji glutenu nie będący celiakia ani alergią. W badaniach histopatologicznych nie występuje zanik kosmków jelitowych, a badania krwi nie wykazują obecności przeciwciał IgE. Pacjenci z podejrzeniem nadwrażliwości na gluten powinni zastosować dietę bezglutenową, po wdrożeniu następuje zazwyczaj zdecydowane polepszenie stanu zdrowia.

Popularność diety bezglutenowej jest niezbyt uzasadniona i należałoby raczej doszukiwać się w niej kolejnej mody i ciekawostki w świecie dietetyki. Nie oznacza to oczywiście, że osoby z wyżej opisanymi jednostkami chorobowymi powinny spożywać gluten, wręcz przeciwnie. Jednak dla pozostałych korzystniejsze byłoby zastosowanie zdrowej, pełnowartościowej diety zawierającej również pszenne i żytnie produkty pełnoziarniste.