Co powinno jeść dziecko, aby było silne i zdrowe?

Dieta dla dzieci jest bardzo zróżnicowana w zależności od wieku. Właściwą klasyfikacją w doborze żywienia najmłodszych będzie podział na:

Niemowlęta 0 do 12 miesięcy
1-3 lat
Dzieci przedszkole
Dzieci szkolne

Każda z tych grup posiada własną charakterystykę, która naturalną koleją rzeczy dopasowana jest do etapu rozwoju dziecka. Zacznijmy jednak od początku. Noworodki do 5-6 miesiąca mogą spożywać tylko mleko matki lub w określonych przypadkach modyfikowane. W przypadku tak małych dzieci stosuje się karmienie na żądanie. To właśnie pokarm matki uznawany jest za złoty standard i dlatego wszystkie mleka modyfikowane starają się posiadać skład jak naturalny pokarm kobiety.

Karmienie piersią jest bardzo korzystne dla noworodka nie tylko wzmacnia jego odporność, ale także stanowi najlepsze źródło wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Według WHO żywienie mlekiem matki jest polecane minimum do 1 roku życia, jednak wskazane jest kontynuowanie karminia do 2 roku. Warto dodać, że niemowlęta dłużej odżywiane przez matkę są dużo zdrowsze i mają silniejszy system immunologiczny.

Zarys żywienie dzieci w tym etapie rozwoju:
Do 6 miesiąca tylko karmienie piersią na żądanie
6-8 miesiąc karmienie piersią i 2-3 posiłki uzupełniające
9-24 miesiące 3-4 posiłki plus 1-2 przekąski

W początkowych etapach wprowadzania niemowlętom pokarmów stałych należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć ewentualnych alergii. Produkty wprowadzamy pojedynczo, każdorazowo obserwując dziecko. Pierwsze wprowadzane powinny być delikatne posiłki glutenowe np. kaszki wzbogacone żelazem. Do pierwszego roku życia dzieci powinny otrzymywać produkty fortyfikowane żelazem 1mg/doba/kg masy ciała. Następnie warzywa: brokuł, ziemniak, cukinia, przeciery i soki owocowe. Później wprowadzamy delikatne mięso: królik, indyk, łosoś. Warto byłoby produkty wprowadzane tak niewielkim dzieciom były z pewnego źródła w ramach możliwości z upraw ekologicznych. Ważne żeby nie były opryskiwane substancjami chwastobójczymi i chorobobójczymi. Nie należy podawać wczesnowiosennych nowalijek, które mogą zawierać metale ciężkie. Warto zaznaczyć, że zwyczaje żywieniowe kształtują się już przed drugim rokiem życia, dlatego bardzo istotne unikanie niezdrowych przekąsek. Jak wygląda dieta dla dziecka w kolejnym etapie rozwoju? Dwulatek może spożywać produkty podobne do tych jedzonych przez dorosłych. Dużą uwagę należy zwrócić na podawanie dziecku odpowiedniej ilości mięsa, jego zbyt mała ilość może powodować niedokrwistość. Warto pamiętać również o pozostałych mikroskładnikach np. wapniu, którego niedobory mogą skutkować osteoporozą w późniejszym czasie.

Kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych warto rozpocząć w jak najmłodszym wieku. W diecie dziecka powinien znajdować się błonnik, pochodzący z pełnoziarnistego pieczywa oraz warzyw. Warto zwrócić uwagę jakie ilości kalorii spożywa dziecko, zbyt duża podaż energetyczna naraża są na otyłość. Dwulatek powinien spożywać 950 kcal, a trzylatek 1125 kcal. W przypadku dziewczynek jest to odpowiednio 850 i 1050 kcal. Bardzo istotne jest dostosowanie odżywiania do trybu życia dziecka. Aktywniejsze dzieci powinny spożywać nieco więcej kalorii. W okres przedszkolny dziecko powinno już spożywać trzy główne posiłki i dwie mniejsze przekąski. W diecie warto zwrócić uwagę na produkty bogate w witaminę D oraz wapń aby uniknąć niedoborów tych substancji. Dziecko powinno spożywać duże ilości warzyw i owoców. Głównie w postaci przetworzonej w celu ułatwienia trawienia. W diecie najmłodszych warto wykluczyć sól, zastępując ja różnorodnymi przyprawami nadającymi smaku Jak wygląda dieta dziecka, gdy rozpoczyna ono edukację szkolną? Dla każdego rodzica pójście dziecka do szkoły to prawdziwe wyzwanie również w aspekcie żywieniowym. Jak powinno wyglądać śniadanie? Co zrobić kiedy dziecko nie chce go jeść? Ważne, aby posiłki do szkoły były odpowiednio skomponowane zawierały nie tylko kanapkę, ale także owoc i warzywo. Kiedy dziecko nie lubi klasycznej bułki, zamiast pieczywa można mu przyrządzić naleśniki lub pancakes. Drugie śniadanie do szkoły jest posiłkiem niezbędnym. Dużo korzystniej przygotować w domu smaczne danie, niż pozwolić dziecku za zakup niezdrowego jedzenie w szkole. Szczególnie niekorzystne są produkty bogate w ukryty tłuszcz oraz wypełnione cukrami prostymi. Jeżeli już konieczny jest zakup jedzenia w szkole warto wybrać prostą kanapkę, jogurt lub owoc. Codzienny jadłospis dziecka powinien zawierać 5 posiłków w regularnych odstępach czasowych. Powinny być one odpowiednio skomponowane, aby dostarczać dziecku wszystkich niezbędnych substancji. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość w diecie witaminy D i wapnia, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju w fazie intensywnego wzrostu. Warto, aby kolacja była spożywana 1,5 h przed snem, wtedy nie obciąży zbyt mocno przewodu pokarmowego.  W żywieniu dzieci niezwykle istotne jest kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Prawidłowo skomponowana dieta dla dziecka umożliwia poznanie wielu ciekawych i pysznych smaków. Dzieci doskonale naśladują zachowania swoich rodziców, dlatego warto, aby i nasza dieta była pełnowartościowa, zawierała dużo warzyw, owoców i ryb. Wtedy z pewnością nie będziemy mieli problemów z małych niejadkiem grymaszącym na każdy kawałek zieleniny, będzie ona dla niego po prostu naturalnym elementem diety. Warto pamiętać, że prawidłowe nawyki z wieku dziecięcego skutkują odpowiednimi w życiu dorosłym.