Dieta dr Dąbrowskiej - czy tak samo skuteczna, jak popularna?

XXI wiek jest czasem coraz to nowych diet. Pojawiają się one jak grzyby po deszczu. Niektóre zyskują olbrzymią popularność i są promowane przez wielu zadowolonych klientów. Należy jednak pamiętać, że realnym wyznacznikiem skuteczności diety wbrew pozorom nie są szybko zgubione kilogramy lecz utrzymanie masy ciała na rok czy dwa po jej stosowaniu. Mimo to wiele osób marzy o szybkiej i bardzo efektywnej utracie masy, co niestety nie jest korzystne dla ich zdrowia, a efekty bardzo często znikają po paru miesiącach jak mydlana bańka.

Dieta dr Dąbrowskiej jest przykładem żywienia o bardzo ograniczoną kaloryczności. Plan składa się z dwóch etapów: pierwszego – „leczniczej” głodówki, kiedy spożywamy jedynie nisko skrobiowe warzywa i owoce zawierające niewielkie ilości cukru, w drugiej fazie pacjent wraca do tradycyjnego zdrowego odżywiani, bazującego jednak na produktach nieprzetworzonych i pochodzących z określonej szerokości geograficznej.

Pierwszy etap może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu dni. Z uwagi na ograniczenie ilości spożywanych kalorii do około 600, jest określana mianem „leczniczej głodówki”. W tym okresie organizm ma się „oczyścić” i zacząć lepiej funkcjonować. Warto jednak zauważyć minusy tego podejścia. O ile jedno-dwudniowe głodówki mają bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i są wręcz polecane, to „lecznicze głodówki” 40 dniowe mogą mieć tragiczne skutki.

Dr Dąbrowska w pierwszym etapie swojej diety poleca spożywanie jedynie kilkuset kalorii na cały dzień. Ponadto dozwolone są jedynie ściśle określone warzywa i owoce. Zapewne efekty tego typu diety będą spektakularne należy jednak zdać sobie sprawę, że spożywanie tak bardzo ograniczonej liczby kalorii poniżej PPM (Podstawowej Przemiany Materii) jest zazwyczaj niezwykle niekorzystne i jest wprowadzane jedynie w szczególnych przypadkach u osób chorobliwie otyłych. Przy tak niewielkiej kaloryczności występują dużej niedobory jakościowe i ilościowe. Praktycznie do zera ograniczone jest spożywanie białka i tłuszczy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie wszystkich układów naszego ciała. W dodatku nie dostarczamy niezbędnych mikroelementów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Drugi etap diety dr Dąbrowskiej jest po prostu zdrowym odżywianiem bazującym na lokalnych i mało przewożonych produktach.

Dieta dr Dąbrowskiej jest połączeniem przeciwieństw, z jednej strony szkodliwy etap spożywanie „głowowych” ilości kalorii (w dodatku tylko warzyw i owoców), a z drugiej strony prawidłowa dieta na naturalnych produktach. Najkorzystniej wybrać dietę z niewielkim ograniczeniem spożywanych kalorii do 500-600 kcal nigdy nie poniżej PPM, natomiast bogatą w wszystkie rodzaje warzyw i owoców (im większa różnorodność tym lepiej). Nie należy również zapominać o dostarczeniu odpowiednich ilości pełnowartościowego białka oraz tłuszczy.