Jak powinna wyglądać dieta w przypadku wystąpienia nadpotliwości?

Pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w ludzkim organizmie, ma ono na celu obniżenie temperatury ciała i chroni ją przed przegrzaniem. Najczęściej wilgotne stają się dłonie i pachwiny. Szczególnie nasilone pocenie możemy zaobserwować podczas lata, wysiłku fizycznego lub nasilonego stresu. Warto pamiętać, że ludzkie ciało w ciągu dnia może produkować od 800 ml do nawet kilku litrów potu i nadal jest to proces całkowicie naturalny, a wręcz wskazany. Nadpotliwość natomiast jest chorobą szczególnie nasilającą się w nie tylko w okresie letnim, a również w wielu innych przypadkach. Niestety zdarzają się przypadki osób z bardzo ciężką postacią tej choroby, w wyniku czego pocą się tak silnie, że z rąk woda potrafi kapać kroplami. Niezwykle istotna jest również dieta, która może zarówno pomóc w łagodzeniu, jak i na odwrót – nasilić objawy.

Jak powinna wyglądać dieta na nadpotliwość? Osoby z hiperhydrozą powinny paradoksalnie spożywać większe ilości wody, ponieważ dużo tracą jej wraz z potem, co może doprowadzić do odwodnienia. W zależności od miejsc można stosować kąpiele z dodatkiem określonych ziół, które mają działanie przeciwpotne. Można stosować kąpiele dla rąk czy stóp w naparach z kory dębu, brzozy czy liści orzecha włoskiego. Jedną z roślin działających doskonale przy problemie nadmiernego pocenia jest szałwia. Może się ona sprawdzać doskonale jako dodatek do kąpieli w przypadku hiperhydrozy całego ciała. Można również regularnie spożywać napary szałwiowe jako herbatę, warto jednak pamiętać, że niezwykle istotna jest tu systematyczność i regularność przez dłuższy czas.

Jak powinna wyglądać dieta na nadpotliwość i co może spowodować nasilenie objawów? Osoby z tą dolegliwością powinny w diecie unikać przypraw takich jak np. pieprz, chili, cynamon czy imbir – działają one na organizm rozgrzewająco, co powoduje podniesienie temperatury ciała, a to z kolei prowadzi do produkcji większej ilości potu. Niewskazane jest również spożywanie mocnej kawy, herbaty czy alkoholu, które mają działanie podwyższające ciśnienie krwi.  Warto zaznaczyć, że hiperhydroza może być jedynie skutkiem innej choroby np. zaburzeń hormonalnych, cukrzycy czy nadwagi. W tych wypadkach warto najpierw wykonać konieczne badania, aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą być pierwotną przyczyną nadpotliwość. Po ich wyleczeniu problem hiperhydrozy może okazać się już przeszłością.