Czy święta Bożego Narodzenia można przeżyć bez negatywnych zmian dla naszej sylwetki?

Święta to okres, kiedy przy stole spotyka się cała rodzina. W większości polskich domów nadal przyrządza się 12 wigilijnych potraw plus dodatkowe (na kolejne dni). Stół dosłownie ugina się od niezliczonej ilości dań. Jak w tym okresie nie przytyć i nie zniweczyć wielomiesięcznych starań o doskonałą sylwetkę?

Wbrew pozorom również w okresie świąt można dbać o sylwetkę. Oczywiście nie należy się nastawiać na redukcję masy ciała, chyba, że przygotujemy dla siebie specjalne potrawy. Jednak przy odpowiedniej organizacji możemy być pewni, że Nowy Rok nie przywita nas z dodatkowymi kilogramami.

Najważniejszy jest umiar i jeszcze raz umiar. Nie musimy się katować i patrzyć na bogato zastawiony stół z otwartymi ustami. Nie oto chodzi w diecie, żeby się do czegoś nieustannie zmuszać. Możemy spróbować kilku dań, jednak nie oznacza to, że w czasie zaledwie kilku godzin wieczerzy wigilijnej możemy zjeść kilka kawałków smażonego karpia, pół talerza sałatki jarzynowej z majonezem oraz dołożyć sobie makowcem i sernikiem. Takie postępowanie na pewno nie będzie ani zdrowe, ani korzystne dla naszej sylwetki. W dodatku może skończyć się nie tylko zbędnymi kilogramami, ale również niestrawnością i innymi problemami żołądkowymi.

Warto spróbować wszystkich dań, jednak w umiarkowanych ilościach. Nie wszystko co tradycyjne jest tak kaloryczne. Dobrym pomysłem jest przygotowanie karpia w nieco innej (lżejszej) formie – dusznego lub pieczonego z warzywami w piekarniku. Kapusta z grochem również nie należy do tłustych potraw. Należy jednak uważać z jej zbyt dużą ilością, ponieważ może wywołać problemy jelitowe. Z ciast można wybrać kawałek tradycyjnego staropolskiego piernika, gdyż zawiera on często mąkę żytnią i miód.

Podczas świąt nie należy zapominać o ruchu. W Boże Narodzenie warto wybrać się na dłuższy spacer. Nie tylko poprawi nam to samopoczucie, ale również pomoże w przyspieszeniu trawienia. Warto pamiętać, że wszystkie nadprogramowe kalorie dostarczone do organizmu muszą być spożytkowane na energię lub zostaną wbudowane w postaci tkanki tłuszczowej. Korzystnie na trawienie wpływają również herbatki ziołowe. Po wigilijnej  wieczerzy warto wypić kubek naparu z krwawnika, łopianu lub mięty.

W czasie świąt powinniśmy pamiętać żeby nie objadać się za dwóch, za to raczyć się wspólnymi chwilami w gronie bliskich. Wybrać się na długi spacer wraz z rodziną, a Nowy Rok powitać z cudownym nastrojem oraz motywacją do pracy i walki o lepsze zdrowie.