Jaką dietę stosować u osób po CHLO?

Osoby po chirurgicznym leczeniu otyłości we wczesnych fazach po zabiegu podlegają żywieniu szpitalnemu i pooperacyjnemu. Sposób wprowadzania kolejnych pokarmów zależy od konkretnego pacjenta i stanu jego rekonwalescencji. Poza różnicami między poszczególnymi osobami występują również rozbieżności w zależności od konkretnego zabiegu. W operacyjnym leczeniu otyłości możemy wyróżnić zabiegi mające na celu ogólne zmniejszenie ilości spożywanych pokarmów lub ograniczone przyswajania składników pokarmowych w jelicie cienkim. Do pierwszego typu zaliczamy: wprowadzenie balona żołądkowego, opaski oraz bardzo popularna obecnie rękawowa resekcja żołądka. Natomiast do drugiego: by-pass żołądkowy i bardzo rzadko stosowana wyłączenie żółciowo-trzustkowe.

Obecnie szacuje się, że w Polsce około 500 tys. osób wymaga leczenia bariatrycznego. Metody dobiera się do pacjenta głównie w zależności od stopień otyłości, przy otyłości olbrzymiej stosuje się balon żołądkowy, przy otyłości z BMI poniżej 50 i towarzyszącymi chorobami np. cukrzycą najczęściej wykonuje się by-pass żołądkowy. Obecnie najczęściej stosowana jest rękawowa resekcja żołądka, która powoduje zmniejszenie objętości żołądka nawet o 70 procent, jeżeli po czasie osoba nadal wróci do problemu, możliwe wykonanie jest jeszcze dodatkowo by-passu.

Zarówno przed i po zabiegu pacjent pozostaje pod stałą opieką dietetyków, którzy mają za zadanie odpowiednie przygotowanie do operacji i późniejsze skomponowanie odpowiedniej diety, która będzie zawierała prawidłowe ilości mikro i makroskładników. Istotnym problemem jest ograniczenie możliwości powrotu do złych nawyków żywieniowych. Zabiegi zazwyczaj działają bardzo skutecznie i warunkują szybką utratę dużej masy ciała dzięki czemu bardzo często ratują zdrowie na nawet życie pacjenta. Prawdziwym wyzwaniem jest przekonanie pacjenta do zmiany wszystkich nawyków. Niezwykle istotne jest spożywanie niewielkich posiłków, ale w równych odstępach czasu. Ograniczenie spożywania tłustych, smażonych mięs oraz żywności wysoko przetworzonej. W zamian należy wybierać potrawy gotowane, prużone lub duszone na bazie warzyw, pełnoziarnistych kasz, ryżu oraz chudych mięs i ryb. Nie można doprowadzić do stopniowego zwiększania pojemności żołądka, ponieważ problem otyłości wróci. Zdarzają się przypadki skrajne, kiedy z racji zabiegu pacjent nie odczuwa głodu, co z kolei może powodować do niedoborów jakościowych czyli witamin i składników mineralnych w diecie. Dlatego niezwykle istotna jest tu rola dietetyka, aby uświadomić, że operacja jest dopiero początkiem, a teraz czeka walka o dalszą utratę masy i powrót do pewnej sprawności. Pacjenci po operacyjnym leczeniu otyłości są grupą niezwykle zróżnicowaną, jedni mogą spożywać jedynie rozdrobniony pokarm, inni nie mają łaknienia, a jeszcze inni mają problem z redukcją masy. Dlatego też kompleksowa opieka dietetyczna jest w tym wypadku kluczowa.