Jaką dietę stosować w przypadku niedokrwistości?

Anemia (czyli niedokrwistość) jest pojęciem dosyć ogólnym, ponieważ odnosi się również do sytuacji, kiedy nastąpiła nagła utrata krwi np. w wyniku wypadku lub operacji. Jednak obiegowo nazwę stosuje się do chronicznych niedoborów witamin i substancji mineralnych: witaminy B12(kobalaminy), miedzi, kwasu foliowego, a najczęściej żelaza. Anemia jest bardzo groźna, ponieważ w jej wyniku w organizmie może dojść do nieodwracanych zmian.

Anemia jest tak groźna, ponieważ jest spowodowana zbyt mała ilością erytrocytów i następstwami z tym związanymi. Hemoglobina zawarta w czerwonych krwinkach jest odpowiedzialna za przenoszenie tlenu, a w drodze powrotnej usuwanie dwutlenku węgla z organizmu. Dlatego wszystkie problemy związane z produkcja erytrocytów są bardzo niebezpieczne. Do objawów anemii zalicza się min. bladość skóry, osłabienie, ciągłe zmęczenie oraz łamliwość paznokci. Przyczyny niedoborów żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12 mogą być dwojakie: związane z dostarczaniem niewystarczających ilości tych substancji wraz z pokarmem, bądź też z problemami z wchłanianiem i utrzymaniem w organizmie już wprowadzonych składników. Bardzo istotne jest regularne przeprowadzanie badań krwi, szczególnie kiedy nasze samopoczucie nie jest najlepsze. Kiedy wyniki wskażą anemię należy koniecznie skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzania szczegółowej diagnozy. Na szczęście wiele możemy zrobić sami. Większość braków jest spowodowanych niedoborami jakościowymi w diecie. Niezwykle istotne jest skomponowanie jadłospisu, który zawiera odpowiednie ilości makroskładników, jednak niemniej ważne są witaminy i składniki mineralne, ponieważ mają one funkcję regulatorową, a ich niedobory mogą powodować wiele negatywnych skutków.

Każda odpowiednio stworzona dieta powinna w całości pokrywać zapotrzebowanie min. na żelazo, kwas foliowy czy wit.B12. Warto zauważyć, że wyżej wymienione substancje są niezwykle istotne dla kobiet w ciąży, dlatego zaleca się ich suplementację w okresie poprzedzającym i podczas ciąży. Kwas foliowy i żelazo są bardzo ważne dla rozwijającego się dziecka, a ich niedobory mogą powodować wiele wad rozwojowych min. nieodpowiednie ukształtowanie cewy nerwowej płodu.

Głównym źródłem żelaza są produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso i podroby. Znaczne ilości znajdziemy również w orzechach, szpinaku czy tofu. Warto jednak zauważyć, że przyswajalność żelaza z mięsa szacuje się na około 25%, natomiast z produktów roślinnych tylko na poziomie 1-2%. Aby poprawić wchłanianie żelaza warto spożywać je z produktami z bogatymi w witaminę C. Można np. mięsnego obiadu dodać sałatkę z kiszonej kapusty lub do sałatki ze szpinaku wypić szklankę soku porzeczkowego.

Grupą osób które mogą w większym stopniu cierpieć na anemię są wegetarianie i weganie. Z uwagi na mniejsze zawartości żelaza i witaminy B 12 w produktach roślinnych powinni oni regularnie kontrolować jego poziom we krwi. Czasami konieczne jest wykonywanie skoncentrowanych zastrzyków w celu uzupełnienia niedoborów.