Czy przy stosowaniu odpowiedniej diety możemy wspomóc nasz organizm podczas wystąpienia biegunki?

Biegunka może być spowodowana wieloma czynnikami, jednak nie zawsze jest wynikiem choroby. Często występuje podczas nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego np. laktozy. Przyczyną biegunki mogą być również alergie pokarmowe, które ustają po wyeliminowaniu z diety alergenu. Długotrwałe i nasilone czynniki stresowe mogą również wywoływać reakcję układu pokarmowego. Przyczynami rozwolnienia bardzo często są zakażenia bakteryjne lub wirusowe – rotawirusowe, czasami problem może być skutkiem poważniejszej choroby min. zapalenia jelit lub zatrucia metalami ciężkimi np. rtęcią.

Wizyta u lekarza lub zastosowanie leków powinny być uzależnione od typu biegunki. Kiedy utrzymuje się ona stosunkowo krótko (do 24h) i występuje samodzielnie bez objawów dodatkowych nie należy reagować zbyt intensywnie. W tym wypadku wskazane jest spożywanie dużych ilości wody oraz lekkostrawnych, gotowanych posiłków. Warto również zażyć węgiel aktywowany, który pomoże w złagodzeniu objawów. Konsultacja lekarska jest konieczna kiedy biegunka utrzymuje się w stałym nasileniu ponad 24 godziny i towarzyszą jej inne objawy: ostre bóle brzucha, wymioty, czy utrata przytomności. W takim wypadku prawdopodobne jest ostre zakażenie lub zatrucie.

Warto pamiętać, że niektóre produkty spożywcze zjedzone w zbyt dużej ilości również mogą wywołać biegunkę. Takim składnikiem jest błonnik, w ograniczonych ilościach działa on zbawiennie na nasz przewód pokarmowy, jednak spożycie dużej, jednorazowej dawki może skończyć się nie do końca tak, jak tego oczekiwaliśmy.

Podobne działanie mają śliwki, – kilka sztuk lub dwie szklanki soku nie powinny spowodować biegunki, jednak pół kilo świeżych lub suszonych węgierek może skończyć się nasilonym rozwolnieniem. Nie wskazane jest spożywanie jednorazowo dużych ilości jednego rodzaju owoców np. arbuza, jabłek czy gruszek.

Kiedy już biegunka nas dopadnie szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto również na jakiś czas zrezygnować z ciężkostrawnych, smażonych produktów na rzecz delikatniejszych, gotowanych warzyw i chudego mięsa. U osób dorosłych krótka objawowa biegunka nie stanowi problemu, jednak w przypadku dzieci, w szczególności niemowląt, może być ona dużo bardziej niebezpieczna. U najmłodszych warto zgłosić się do lekarza w przypadku biegunki utrzymującej się kilka godzin, gdyż odwodnienie może dużo groźniejsze – w wielu przypadkach konieczne jest podanie kroplówki.