Czy dieta w przypadku zachorowań na raka jest ważnym czynnikiem?

Sposób odżywiania osób z chorobą nowotworową jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od wielu czynników. Diety u osób z chorobą nowotworową są dostosowywane w zależności od stopnia zaawansowania oraz umiejscowienia komórek rakowych. Elementem łączącym wszystkie jadłospisy w chorobie nowotworowej jest lekkostrawność oraz maksymalnie możliwe wzmocnienie organizmu w walce z rakiem.

Dieta u osób z chorobą nowotworową powinna przede wszystkim być dostosowana do poszczególnego przypadku. Zdarza się, że to co korzystnie wpływa u jednej osoby, u drugiej może mieć skutek odwrotny. Osoby otyłe powinny znacząco zredukować swoją masę, ponieważ nadwaga sprzyja rozwojowi nowotworu. Jednak dużo częściej występującym problemem jest brak łaknienia w szczególności podczas leczenia radio i chemioterapią. W tych przypadkach należy zastosować dietę lekkostrawną i wysokoenergetyczną. Należy spożywać duże ilości białka średnio ok. 100g głównie pochodzenia zwierzęcego np. chude mięso, jaja, mleko i jego przetwory. Szczególnie polecane są produkty o mniejszej zawartości laktozy np. jogurt, kefir z uwagi na łatwiejsze trawienie. Dieta u osób z chorobą nowotworową powinna być bogata w tłuszcze roślinne oraz rybne. Polecane jest spożywanie oleju lnianego, rzepakowego oraz oliwy z oliwek oraz dużych ilości ryb. Z racji dużej ekspansji i rozrastania się komórek nowotworowych należy ograniczyć spożywanie węglowodanów i wybierać tylko pełnoziarniste kasze, makarony i ryże. Do jadłospisu warto dodać produkty bogate w błonnik jego zawartość powinna wynosić ok. 35-40g, wyjątek stanowią tutaj nowotwory przewodu pokarmowego w przypadku których ilość powinna zostać zmniejszona.

Niezwykle istotne jest również dostarczanie do organizmu chorego odpowiednich substancji wzmacniających i wspomagających organizm. Szczególną uwagę należy zwrócić na antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki i mają działanie antynowotworowe oraz zapobiegają nawrotom choroby. Zaliczamy do nich kwas askorbinowy, beta-karoten, tokoferol oraz magnez i selen. Warzywa i owoce poza przeciwutleniaczami zawierają również flawonoidy i fenole które zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania min. na raka układu pokarmowe oraz płuc. Podczas odżywiania osób chorych na nowotwór stosuje się zasadę, że pacjent może spożywać wszystkie produkty jakie lubi, jest to spowodowane częstymi braki łaknienia i niską podażą energetyczną. Wyjątek stanowią jedynie potrawy ciężkostrawnych oraz obciążających przewód pokarmowy.
Szczególnymi przypadkami są nowotwory układu pokarmowego i krtani które uniemożliwiają przyjmowanie niektórych produktów. Wtedy należy zastosować nieco inne kryteria aby chory mógł spożyć określone produkty. Warto zaznaczyć, że każdy chory jest inny, stopień zaawansowania nowotworu i kondycja przez chorobą mają olbrzymie znaczenie w dostosowaniu diety dla konkretnej osoby.