Jaką dietę stosować w przypadku wystąpienia choroby wieńcowej?

Choroba wieńcowa występuje coraz częściej, co jest spowodowane narastającym w Polsce problemem otyłości i prowadzeniem niehigienicznego trybu życia. Przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest zamykanie się światła tętnic wieńcowych przez nadbudowywanie się blaszki miażdżycowej. Z czasem kiedy przepływ krwi zostanie całkiem zablokowany dochodzi do zawału serca. Może się również zdarzyć, że fragment blaszki oddzieli się i w innym miejscu stworzy skrzep, co doprowadzi do zablokowania dopływu krwi do określonego narządu. Warto jednak zaznaczyć, że miażdżyca rozwija się latami, a większość czynników zależy od sposobu żywienia i aktywności.

Problemy naczyniowo-sercowe są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce (a choroby cywilizacyjne rozwijają się w naszym kraju w zastraszającym tępię).

Głównymi przyczynami chorób naczyniowo-sercowych (w tym również choroby wieńcowej) jest spożywanie dużych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych (również typu trans), cukrów prostych przy jednoczesnych ograniczeniu dostarczania odpowiednich ilości błonnika pokarmowego, owoców, warzyw oraz ryb morskich. Niezwykle istotny jest również brak ruchu i prowadzenie siedzącego trybu życia. Dieta każdego z nas powinna być odpowiednio skomponowana i pełnowartościowa. Jednak osoby z min. chorobą wieńcową i zdecydowanie podniesionym poziomem cholesterolu oraz trójglicerydów muszą szczególną uwagę na sposób odżywiania. Do podstawowych zaleceń należy ograniczenie masy ciała do prawidłowej, zaprzestanie palenia papierosów, modyfikacja diety oraz wdrożenie aktywności fizycznej minimum 45 minut 3 razy w tygodniu.

Dieta powinna składać się z pełnoziarnistych makaronów i kasz, warzyw, owoców, chudego mięsa drobiowego, ryb w szczególności tłustych morskich. Zaleca się ograniczenie spożywania jaj i zupełne wykluczenie tłustych mięs, smalcu, twardych margaryn. Warto zwrócić szczególną uwagę na dostarczanie odpowiednich ilości kwasów omega 3 znajdujących się rybach morskich i olejach roślinnych np. rzepakowym i lnianym. Pomaga on skutecznie w ograniczaniu poziomu cholesterolu, którego dzienna dawka pożywieniu nie powinna przekraczać 200 mg. Konieczne jest wykluczenie smażenia na tłuszczu, polecane jest gotowanie na parze, pieczenie i prużenie. Produkty powinny być rozłożone na 5 posiłków spożywanych w równych odstępach czasu. Nieodłącznym elementem jest również regularny wysiłek fizyczny, jest on niezbędny do poprawy stanu zdrowia i wraz z odpowiednią dietą może zdecydowanie poprawić samopoczucie oraz wyniki.