Czy słabość do smaku słodkiego jest czymś normalnym i czy można opanować nadmierne sięganie po słodycze?

Większości z nas słodki smak kojarzy się bardzo przyjemnie. Przepadamy za nim i często raczymy się słodyczami czy owocami. Warto jednak wiedzieć, dlaczego tak bardzo lubimy słodkie potrawy. Przyczyn można szukać przed tysiącami lat…

Dlaczego sięgamy po słodycze? W dawnych czasach człowiek pierwotny żywił się jedynie tym, co znalazł w lesie, bądź upolował. Słodki smak oznaczał, że jedzenie jest odpowiednie do spożycia. Gorzkie i kwaśne produkty był najczęściej zepsute lub trujące. Dlatego też wykazujemy naturalną skłonność do sięgania po słodkie rzeczy, gdyż gwarantują one nam „zdrowy” posiłek. Od czasów pradawnych człowiek zmienił się praktycznie w każdej kwestii, jednak pozostało nam kilka atawizmów, którymi kierujemy się podświadomie np. wybierając słodkie produkty.

Należy jednak pamiętać, że w czasach współczesnych większość z nas nie musi i nie powinna kierować się zasadami „przeżycia”. Produkty powinny zawierać bardziej odpowiednie węglowodany złożone, natomiast cukry proste powinniśmy zdecydowanie ograniczać. Dlaczego sięgamy po słodycze? Słodki smak kojarzy się nam z przyjemnością i jest to spowodowane zwiększonym wytwarzaniem serotoniny. Spożywanie produktów bogatych w cukier podnosi poziom „hormonu szczęścia”. To właśnie dlatego jedzenie czekolady tak bardzo poprawia nam nastrój. Należy jednak pamiętać, że cukier zawarty w słodyczach podnosi poziom glukozy we krwi, a przy dłuższym i obfitym raczeniu się słodkościami możemy doprowadzić do cukrzycy oraz chorób układu krwionośnego. Jeżeli mamy ochotę na coś słodkiego wybierzmy owoce, które mają zdecydowanie niższy indeks glikemicznym od ciasteczek czy czekolady, ponadto posiadają w swoim składzie szereg witamin i substancji mineralnych, których próżno szukać w słodyczach.

Dlaczego sięgamy po słodycze i dlaczego jest to bardzo niebezpieczne? Cukier jest dla nas szkodliwy i szybko możemy stać się jego niewolnikami. Bardzo łatwo przyzwyczajamy do codziennej kawy z ciastkiem. Kiedy zaczynamy jeść czekoladę, nie możemy przestać, dopóki nie skończymy całej tabliczki. Uzależnienie od cukru jest bardzo powszechne i niestety zauważalne już wśród dzieci. Na porządku dziennym jest jedzenie słodyczy zamiast drugiego śniadania w szkole, w plecaku próżno szukać jabłka, banana czy chociażby domowej kanapki, a bez problemu można zaleźć słodzone napoje, batoniki czy cukierki. Warto pamiętać, że jeżeli nie wykształtujemy u dziecka prawidłowych nawyków od najmłodszych lat, bardzo szybko będzie ono uzależnione od cukru, co może skończyć się otyłością i cukrzycą jeszcze w wieku nastoletnim. Jako dorośli powinniśmy pokazać dziecku, że zdrowe jedzenie nie musi być nudne i niesmaczne. Naturalny cukier zawarty w owocach tworzy z nich słodkie i zdrowe przekąski, ponadto mogą być one podstawą do pysznych deserów.