Czy guma do żucia może być obecna w naszej diecie?

Wiele osób zastanawia się jakie działanie na dietę i nasze zdrowie ma żucie gumy. Najczęściej spożywamy ją w celu odświeżenia oddechu lub wtedy, kiedy jesteśmy głodni, a nie mamy możliwości spożycia posiłku. Jednak czy jest to zdrowe?

Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów gum do żucia. Występują one w wielu wariantach smakowych i zapachowych. Ponadto możemy znaleźć takie o konkretnych funkcjach np. z granulkami usuwającymi kamień nazębny czy wybielające. Najistotniejsza jest kwestia użytej substancji słodzącej, nadal możemy znaleźć gumy na bazie cukru, jednak dominują te ze słodzikiem, który (jak deklaruje producent) może przeciwdziałać próchnicy. Jaka jest prawda o gumie do żucia?

Niewielu z nas wie, że nałogowe żucie gumy może powodować uszkodzenie stawu, który łączy żuchwę, czyli dolną szczękę z czaszką. Do objawów należą migreny, ból przy szerszym otwieraniu ust, a także zupełne zablokowanie żuchwy lub nawet jej wypadnięcie. Jest to jeden z powodów ograniczenia częstego spożywania gumy do żucia. Oczywiście sporadyczne korzystanie z tej przekąski nie grozi tak poważnymi objawami, jednak żucie kilkunastu gum przez wiele godzin dziennie może skończyć się bardzo nieprzyjemnie.

Większość z nas wybiera gumę miętową bez cukru, aby nie dodawać do swojej diety zbędnych kalorii. Jednak każda guma mimo wszystko jest słodka dzięki zawartemu w niej słodzikowi. Najczęściej jest to ksylitol, który jest zredukowaną postacią ksylozy. Ma on korzystne działanie na niwelowanie płytki nazębnej oraz działa pomocniczo w leczeniu zakażeń drożdżakowych jamy ustnej, z uwagi na brak pożywki w postaci sacharozy. Ponadto ksylitol może być stosowany przez diabetyków. Niestety ma również swoje wady, spożycie większej ilości słodzika może mieć efekt przeczyszczający w szczególności w stanie wzmożonego stresu. Perystaltyka jelit jest już i tak znacznie przyspieszona, a dodanie czynnika dodatkowego może skończyć się błyskawiczną wizytą w toalecie.

Podsumowując przede wszystkim należy pamiętać, aby nie nadużywać gumy do żucia, ponieważ możemy poważnie uszkodzić staw skroniowy-żuchwowy. Jeżeli jednak decydujemy się na zakup powinniśmy postawić na tę bez cukru, z dodatkiem ksylitolu, który ogranicza rozwój próchnicy. Jednak nawet w tym wypadku powinniśmy ograniczyć żucie gumy do maksymalnie kilku razy w tygodniu z uwagi na działanie przeczyszczające. Nie należy wykorzystywać gumy jako zamiennika regularnego posiłku, a jedynie jako epizodyczną przekąskę.