Co zrobić, aby zmotywować dziecko do utraty kilogramów?

Jak odchudzić dziecko – to pytanie co raz częściej pojawia się, ze względu na rosnący problem otyłości u najmłodszych. Fast foody, słodkie napoje gazowane, wszechobecne słodycze – te elementy połączone z brakiem aktywności sprawiają, że nadwaga u dzieci jest co raz częstszym zjawiskiem, a obraz dziecka z nadmiarem tkanki tłuszczowej nikogo już nie dziwi. Pojawia się wiec pytanie – jak odchudzić dziecko?

Proces odchudzania nie jest prosty, tym bardziej jeśli ten proces dotyczy najmłodszych. Należy połączyć dwie płaszczyzny – a mianowicie zoptymalizować dietę, jak również zwiększyć intensywność fizyczną u pociechy. Należy wybrać zestaw ćwiczeń o stałym tempie i umiarkowanej intensywności. Do aktywności o takiej charakterystyce zalicza się między innymi spacer, jogging, pływanie. Wartością dodaną (oprócz spalania kalorii) jest pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne dziecka (endorfiny, relaks, przyjemność). Dla wszystkich osób, które zadają sobie pytanie jak odchudzić dziecko, istnieje jedna, cenna wskazówka. Nie należy tego mechanizmu wdrażać jedynie w przypadku samej pociechy. Zmiana nastawienia u całej rodziny jest kluczem do sukcesu. Rodzice są autorytetem dla dziecka, jeśli więc zobaczy ono, że na talerzach pojawia się tylko i wyłącznie zdrowe pożywienie, a rodzice zamiast spędzać czas przed telewizorem wolą wyjść na świeże powietrze i wybrać rodzaj aktywności fizycznej, to po prostu nabierze zdrowych nawyków.

 

Warto również pamiętać o tym, że nie należy oczekiwać efektów natychmiast. Jak więc odchudzić dziecko zdrowo, a jednocześnie skutecznie? Zakłada się, że optymalnym tempem redukcji wagi jest ubytek około 0,5-1kg masy ciała tygodniowo. Prosta kalkulacja sugeruje więc zmniejszyć liczbę zjadanych przez dziecko kalorii o około 10-15%, przy jednoczesnym wdrożeniu aktywności fizycznej. Sama dieta spowoduje utratę tkanki mięśniowej oraz spowolnienie metabolizmu. Jak więc odchudzić dziecko z głową? Należy robić to stopniowo i razem, tak aby czuło ono wsparcie i nie zauważało pokus, które należy wyeliminować z życia i domu rodzinnego. Wtedy sukces przyjdzie sam, a dziecko nabierze nawyków, które będą wpływać pozytywnie na jego organizm również w dalszych stadiach rozwoju.