Czy nasz metabolizm da się przyspieszyć dzięki odpowiedniej diecie?

Wielokrotnie zdarza się sytuacja kiedy nasza dieta jest „zdrowa”, jednak my czujemy się ociężali, a waga ani drgnie. Organizm przyzwyczaił się do niewielkiej ilości spożywanych kalorii i wyposażył się w mechanizm obronny, aby zużywać tylko tyle energii ile jest niezbędne do funkcjonowania. Metabolizm jest maksymalnie spowolniony. Nie jest to jednak proces nieodwracalny, istnieje wiele sposobów na zmianę tej tendencji.

Powszechnie występuje błędne przeświadczenie, że najbardziej efektywną dietą jest ta, która drastycznie obcina ilości spożywanych kalorii. Rzeczywiście, w przypadkach kiedy otyłość jest tak zaawansowana, że bezpośrednio zagraża życiu pacjenta stosuje się diety VLCD czyli diety bardzo niskokaloryczne. Jednak w przypadku kiedy nie mamy tak dużej otyłości, tego typu sposób odżywienia nie jest polecany. Spożywanie maksymalnie zredukowanej ilości kalorii może doprowadzić do spowolnienia przemiany materii, co za tym idzie wolniejszego procesu utraty masy lub całkowitego jej zatrzymania. Dużo korzystniej wypada spożywanie odpowiednio zrównoważonych posiłków w równych odstępach czasu o nieco zmniejszonej kaloryczności. Dzięki temu organizm nie włączy procesu ograniczenia funkcji w celu zredukowania zużycia energii.

 

Do diety redukcyjnej warto włączyć białko, które zdecydowanie przyspiesza metabolizm, a organizm zużywa dużo energii do jego strawienia. Nie należy jednak przesadzać i spożywać głównie produkty mięsne, ponieważ to może doprowadzić do dużego obciążenia nerek i wątroby. Korzystny wpływ na przyspieszenie metabolizmu mają również niektóre przyprawy np. papryczki chilli powodują szybsze i lepsze trawienie. Przez wiele lat uważano, że kawa ma negatywny wpływ na nasz organizm, jednak najnowsze badania dowodzą o jej pozytywnym działaniu. Poza antyoksydantami posiada kofeinę, która w umiarkowanych ilościach przyspiesza metabolizm, pomaga w trawieniu lipidów oraz pomaga w regeneracji zmęczonych mięśni.

Aktywność fizyczna nie tylko poprawiają nasz wygląd, ale również działa pozytywnie na nasz metabolizm. Kiedy wykonujemy ćwiczenia przyspiesza bicie serca, dzięki czemu krew szybciej krąży w żyłach. Dodatkowo zdecydowanie poprawia się perystaltyka, co za tym idzie unikamy zastoju treści pokarmowej w jelitach. Poza pozytywnym działaniem w trakcie wykonywania ćwiczeń, obserwuje się również wzrost termogenezy powysiłkowej, która jest związana z regeneracją tkanki mięśniowej. Podwyższona temperatura może utrzymywać się nawet kilka godzin po wysiłku, co też pozytywnie wpływać na szybkość metabolizmu.