Czy dieta oparta o spożywanie bananów jest zdrowa i skuteczna?

Odmian diety bananowej może być kilka, trzydniowa (tylko z owocami i mlekiem), tygodniowa (kiedy wypijamy trzy koktajle dziennie plus dwa jabłka) i miesięczna (tylko ze zmianą śniadania na banana).

W każdej z tych diet obiecana jest stosunkowo duża redukcja masy ciała (nawet do 7kg). W przypadku trzydniowego odchudzania zaleca się spożywanie jedynie 3 bananów i 3 szklanek mleka dziennie, co jest bardzo dużą redukcją kalorii. Ogólnie (podliczając( jest to około 650 kcal i o ile przez trzy dni nie zrobimy sobie krzywdy, gdyż ludzki organizm jest wstanie przeżyć przez pokarmu nawet 2 tygodnie, to na pewno nie możemy liczyć na stałą utratę masy ciała. W taki krótkim okresie czasu spadek na wadze będzie jedynie iluzoryczny, a kilogramy wrócą w ekspresowym tempie. Taką dietę możemy potraktować praktycznie jako głodówkę, gdyż nie zapewnia ona minimalnej ilości kalorii potrzebnych po prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na pewno dłuższe jej stosowanie może mieć bardzo złe skutki. Przy diecie tygodniowej podstawą naszego jadłospisu są koktajle na bazie bananów, płatków owsianych oraz łyżeczki miodu. Dodatkowo pomiędzy posiłkami spożywamy jabłko. Podsumowując, dziennie spożywamy około 1100 kcal i jest to wartość poniżej PPM (Podstawowej Przemiany Materii) większości osób, a już na pewno tylko otyłych czy z nadwagą. Dlatego też warto się nastawić, że o ile (owszem) schudniemy podczas tej diety, to nieustannie będziemy chodzili głodni. Ponadto duża utrata masy w krótkim czasie wiąże się z natychmiastowym efektem jo-jo. Dlatego też warto sobie zadać pytanie, czy warto głodzić się przez tydzień dla paru kilogramów, które można zrzucić w bardziej racjonalny sposób, w nieco dłuższym okresie czasu.

Ostatnią wersją diety bananowej jest miesięczna zmiana śniadania na dużego banana i szklankę wody niegazowanej, pozostałe posiłki pozostają bez zmian. Unikamy jednak słodyczy, alkoholu i nabiału. Jest to dieta najmniej restrykcyjna, jednak trwająca najdłużej. O ile idea wprowadzenia bananów do diety jest świetnym pomysłem, o tyle zmiana jedynie tego elementu może przynieść niewiele korzyści. Ciężko o zgubienie kilogramów jeżeli zmieniamy jedynie śniadanie, a reszta posiłków pozostaje bez zmian, zbyt wysoka kalorycznie i zwyczajnie niezdrowa. Odmiany diety bananowej są bardziej lub mnie restrykcyjne, jednak łączy je wspólna cecha  (banan) oraz wątpliwa skuteczność w ogólnym rozrachunku. Wprowadzenie do naszego jadłospisu owoców ma niezwykle korzystny wpływ, gdyż zawierają one duże ilości witamin oraz mikroskładników. Banany są lekkostrawne i polecane dla dzieci oraz osób z nadciśnieniem, gdyż zawieją wyjątkowo duże ilości potasu. Jednak z uwagi na stosunkowo wysoką kaloryczność (około 120 kcal w 1 sztuce) osoby z nadwagą nie powinny spożywać dużych ilości tego owocu. Banany doskonale sprawdzają się jako podstawa i dodatek do śniadań np. owsianek czy koktajli. Stanowią doskonałe wypełnienie owocowych posiłków i utrzymują uczucie sytości przez dłuższy okresu z uwagi na znaczą zawartość skrobi.