70% z owoców i warzyw, 60% węglowodanów, 30% białka i 10% tłuszczy - czy taki rozkład ma sens?

Dieta Diamondów została stworzona przez Harleya Diamonda w latach 80 XX wieku, kiedy sam zmagał się on z nadwagą. Pomimo, iż została ona stworzona już jakiś czas temu, nadal ma wiernych wielbicieli, którzy nie tylko przy jej pomocy zrzucili zbędne kilogramy, ale cieszą się również pełnią zdrowia.Dieta bazuje na założeniu nie łączenia ze sobą produktów bogatych w węglowodany i białko, gdyż według autora takie połączenie powoduje dłuższe zaleganie treści pokarmowej w żołądku, przez co wydłuża się trawienie. Żywienie powinno składać się w 70% z owoców i warzyw, a skład makroskładników to 60% węglowodany, 30% białko i 10% tłuszcze.

Najbardziej zaskakujące jest spożywanie pierwszego posiłku dopiero około godziny 12. Od wstania do południa można zjeść jedynie surowe owoce lub soki. W tym czasie w organizmie następuje właśnie oczyszczenie i pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji. Dlatego właśnie tego typu dieta wydaje się idealna dla osób, które rano nie mają za wiele czasu na przygotowywanie wykwintnego śniadania, a każda minuta jest ważna. W tym przypadku wystarczy jedynie owoc i już można biec dalej. Dieta składa się z 3 głównych posiłków, czyli śniadania po 12, obiadu i kolacji. Przekąskami mogą być owoce, jednak nie banany. Głównym produktami są owoce, warzywa i chude mięso.Dieta Diamondów ma wiele założeń które mogą się wydawać korzystne w codziennym żywieniu. Należą do nich wprowadzenie bogactwa owoców i warzyw, które niezwykle korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Ponadto ograniczenie spożywania tłustych mięs na rzeczy chudego drobiu i ryb również wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Przy diecie Diamondów nie można zapomnieć o kilku bardzo znaczących wadach. Przede wszystkim ograniczenie spożywania wszystkich tłuszczy również roślinnych, a co za tym idzie również witamin w nich rozpuszczalnych, przede wszystkim witaminy D. Generalnie zaleca się aby energetycznie lipidy stanowiły nie mniej niż 15-20%, a nawet 30% całodziennej kaloryczności, dlatego długotrwałe ich ograniczenie może być niekorzystne dla zdrowia. Z kolei zbyt duże spożywanie białka, przy jednoczesnym wykluczeniu produktów mlecznych, może skutkować znacznymi niedoborami wapnia, szczególnie niebezpiecznymi na kobiet w wieku menopauzalnym.Stosowanie diety Diamondów może przynieść spodziewane efekty, jednak należy zwrócić uwagę na możliwą suplementację niedoborowych substancji, wtedy żywienie będzie zdecydowanie bezpieczniejsze. Najkorzystniej byłoby żeby dieta nie trwała dłużej niż miesiąc, a w razie złego samopoczucia, lepiej przerwać jej stosowanie na rzecz nieco mniej restrykcyjnych sposobów żywienia.