Czego używać do smażenia naszych potraw?

Tłuszcz, z jakiego korzystamy, jest bardzo ważny zarówno z powodu właściwości zdrowotnych, jak i walorów smakowych. Nie ma jednego oleju, który byłby odpowiedni do wszystkich celów. Jedne z nich warto wybrać do sałatek i potraw na zimno, a inne doskonale nadają się do smażenia.

Wbrew niektórym dietom pozbawionym tłuszczu, jest on niezbędnym składnikiem naszego żywienia. W warzywach i owocach znajdziemy całe bogactwo witamin, jednak niewiele z nich rozpuszcza się w lipidach. Dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia ilość tłuszczy w diecie. Dzięki temu dostarczymy odpowiednie ilości witamin A, D, E i K.

 

Jeżeli chcielibyśmy spożywać tłuszcz jako dodatek do sałatek, kanapek lub bruscetty warto wybrać oleje zimno tłoczone. Doskonałym pomysłem jest w tym wypadku oliwa extra vigin, która posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Ponadto uznaje się, że ma ona najlepszy smak wśród wszystkich gatunków oliwy. Warto wybierać również produkty pochodzenia rodzimego np. olej lniany, który w swoim składzie posiada niespotykane nigdzie indziej ilości kwasów omega 3,6 i 9. Należy jednak pamiętać, że trzeba go przechowywać w temperaturze nie przekraczającej 10 stopni oraz zużyć w ciągu miesiąca od otwarcia butelki.

Wybór oleju do smażenia lub innej obróbki termicznej, powinien w głównej mierze opierać się o jak najwyższą temperaturę palenia. Na patelni osiągamy ok. 150-200 °C, dlatego powinniśmy wybierać takie tłuszcze, które posiadają wysoką temperaturę palenia. Do takich należą tłuszcze nasycone, jednak z uwagi negatywne działanie na poziom cholesterolu oraz choroby serca nie są one polecane. Najkorzystniej wybrać oleje roślinne rafinowane o wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych np. tak niedoceniany olej rzepakowy. Jeżeli chodzi na smażenie jajecznicy na maśle, dla aromatu warto wybrać masło klarowane z uwagi na wyższą temperaturę palenia.

Jak w wielu przypadkach również w gatunkach olejów panuje moda. Jeszcze tak niedawno panowała „epidemia” na olej kokosowy. Wszędzie można było znaleźć artykuły o jego zbawiennym wpływie tego oleju na zdrowie, a co ciekawsze na odchudzanie. Dzięki glicerydom średniołańcuchowym olej kokosowy miał mieć zbawienne właściwości na nasz metabolizm. Jednak najnowsze badania pokazały, że realna zawartość MCT w kupowanym produkcie wynosi ok. 13-15%, co z kolei nie ma żadnego przełożenia na odchudzanie. Ponadto wykazano, że z uwagi na dużą zawartość tłuszczu nasyconego, zwiększone spożycie oleju kokosowego może wywoływać choroby układu naczyniono-sercowego. Dorosła osoba nie powinna spożywać więcej niż 6g tłuszczów nasyconych na dobę. Dlatego warto wybierać oleje które przez wiele lat były odpowiednio przebadane i nie ulegać zbytnim modom żywieniowym. Polski olej rzepakowy i lniany są używane od setek lat, dzięki czemu mamy pewność co do ich wartości odżywczych i zdrowotnych.