Czy słynne i popularne napoje energetyczne mogą zagościć na stałe w naszym jadłospisie?

Już od wieków ludzie stosują substancje mające na celu uprzyjemnianie życia. Pragniemy, żeby stało się ono bardziej komfortowe. Mimo gorszego dnia często potrzebujemy dużo energii, zwiększonej koncentracji. Czy napoje energetyczne są zdrowe i można je bezpiecznie stosować w naszej diecie?

Już wieki temu mieszkańcy Afryki zaobserwowali, że kury, które żywiły się niektórymi gatunkami ziaren. po ich spożyciu były bardziej pobudzone i aktywne. Tymi ziarnami był kawowiec, Etiopczycy zaczęli je więc sami spożywać, za przykładem zwierząt. Wytwarzano z nich napary oraz spożywano gotowane z dodatkiem soli. To właśnie napar z ziaren kawy jest jednym z bardziej popularnych napojów energetycznych w naszej diecie, co więcej polecane przez lekarzy jest spożywanie nawet do 6 filiżanek dziennie. Kolejnym popularnym „energetykiem” jest herbata – w zależności od rodzaju oraz mocy naparu może działać bardzo pobudzająco, ponadto działa aseptycznie, przeciw rodnikowo oraz zawiera szereg składników mineralnych.

A jak na tle dwóch najbardziej znanych napojów energetycznych wypadają popularne napoje w puszkach? Czym jest gotowy energetyk: kofeiną, cukrem, tauryną i zestawem witamin min. B12 i kwasem foliowym. Czy taki zestaw jest zdrowy? Odpowiedź jest typowa – i tak, i nie. Zawsze medal ma dwie strony.

Napój energetyczny nie ma substancji drażniących, czyli czysto technicznie nie powinien powodować refluksu. Niestety zawartość kwasu ortofosforowego oraz wody gazowanej powoduje, że osoby z problemami żołądkowymi powinny unikać tego typu płynów. Kofeina zdecydowanie poprawia koncentrację, ale długo stosowana, w znacznych ilościach uzależnia. Jej nadmiar może prowadzić do drażliwości, problemów ze sen czy drżeniem rąk. Cukier jest niezbędny do prawidłowego działania mózgu, ale jego nadmiar prowadzi do otyłości i wielu innych chorób z nią powiązanych. Tauryna jest odpowiedzialna za gospodarkę lipidową oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Podsumowując, napoje energetyczne to nie czyste zło. Gdy mamy spadki koncentracji i potrzebujemy szybkiego zastrzyku energii, czy po ciężkim dniu zasypiamy za kierownicą mogą nam pomóc. Jednak pamiętajmy, że wszystko należy stosować z umiarem, a napoje energetyczne nie mogą być zamiennikiem zróżnicowanej diety czy zdrowego trybu życia. Są awaryjnym rozwiązaniem w trudnych chwilach. Jednak korzystniej w tych chwilach wybierać naturalne „energetyki”.