Czy napoje typu light można bez wahania umieścić na stałe w naszej diecie?

Wśród osób chcących zachować odpowiednią formę lub odchudzających się bardzo popularne są napoje słodzące. Dzięki zastosowaniu zamienników cukru można ograniczyć ich kaloryczność praktycznie do zera, dzięki czemu efekty odchudzania będą szybsze. Należy zadać sobie pytanie. czy napoje typu Light są dla nas zdrowe? Czy może lepiej z nich zrezygnować?

Gotowe napoje, które możemy znaleźć na półkach sklepowych są zazwyczaj słodzone i w dużej mierze ich kaloryczność zależy właśnie od tego jaka substancja będzie użyta do tego celu. Jeszcze kilka lat temu we wszystkich napojach zarówno gazowanych jak i niegazowanych królował cukier lub ewentualnie syrop glukozowo-fruktozowy. Ta tendencja jednak uległa drastycznej zmianie. Konsumenci poszukują produktów o obniżonej kaloryczności i już tak chętnie nie kupują produktów bogatych w cukry proste. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom popularność osiągnęły różnego rodzaju substancje słodzące.

Warto pamiętać jak bardzo kaloryczny jest cukier, każdy gram to dodatkowe 4 kcal. Większość słodzonych napojów ma bardzo dużą zawartość sacharozy. Dla przykładu w każdej puszcze popularnej Coca-Coli znajdziemy 7 łyżeczek cukru, co daje nam dodatkowo 139 kcal, a to wszystko tylko w napoju. Dla porównania zamiast tego moglibyśmy zjeść ponad 700g pomidorów lub 2 małe jabłka. Dlatego dbając o dietę lub odchudzając się należy szczególną uwagę zwrócić na to co pijemy, gdyż dodatkowo można dostarczyć sobie nawet kilkaset kcal.

Słodziki możemy podzielić na substancje intensywnie słodzące, które w porównaniu do cukru są setki razy słodsze – należą do nich między innymi: acesulfan K, aspartam, neoheserydyna i stewia. Wyróżniamy również substancje o podobnym lub nieco niższym poziomie słodkości do scharozy: ksylitol i erytyrol. Generalnie słodziki uznaje się na za całkowicie bezkaloryczne z uwagi na niewielką ilość jaką należy zastosować do uzyskania odpowiednie efektu sensorycznego. Jedynym wyjątkiem jest ksylitol, który posiada dwa razy mniej kalorii niż sacharoza. Na rynku spożywczym występują również inne substancje, które nie są stosowane ściśle jako słodziki, jednak po ich dodatku uzyskujemy również taki efekt. Inulina jest substancją prebiotyczna, która wypływa korzystnie na rozwój flory w jelitach, dodatkowo jest używa jako niskokaloryczny zamiennik tłuszczy. Niewielki dodatek inuliny poprawia jest wartości prozdrowotne i ponadto dodaje słodkości.

Wiele osób zastanawia się nad aspektem zdrowotnym spożywania słodzików. Należy jednak pamiętać, że to właśnie one są jednymi z lepiej przebadanych substancji używanych w przemyśle spożywczym. Słodziki używane są od dziesiątek lat, a ich działanie na organizm rozstało przebadane pod każdym kątem. Najnowsze badania wskazują, że nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie, wbrew wcześniejszym doniesieniom nie potwierdziły się zarzuty jakoby słodziki wzmagały ochotę na słodycze. Wyjątek stanowią osoby chore na fenyloketonurię, w tym wypadku spożywanie aspartamu jest zakazane. Spożywanie napoi typu light zamiast tradycyjnych słodzonych sacharozą u osób będących na diecie jest wskazane. Należy jednak pamiętać, że najkorzystniejszym sposobem nawadniania organizmu jest spożywanie czystej wody średniomineralizowanej.