Arginina - jeden z aminokwasów względnie egzogennych. Za co jest odpowiedzialna i kto powinien ją stosować?

Arginina jest jednym z aminokwasów względnie egzogennych. Co to oznacza? Nasz organizm jest w stanie sam produkować ten aminokwas, jednak w przypadku: ciężkiej jednostki chorobowej, wszelakiego rodzaju zaburzeń organizmu czy w starszym wieku – można go niedostatecznie dużo syntezować, czyli posiadać niedobory. Synteza tego aminokwasu zależy od spożywania wystarczających ilości jej naturalnych prekursorów – proliny i kwasu glutaminowego.

Za co odpowiedzialna jest arginina – czy tak jak mówią reklamy, rozpala konar? Powoduje po treningową pompę ? Stymuluje wytwarzanie hormonu wzrostu i testosteronu? Jaka jest prawda? Arginina w ludzkim organizmie uczestniczy w przemianach azotowych: przenoszeniu azotu w mocznikowym cyklu Krebsa oraz w syntezie kreatyniny. Co za tym idzie arginina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wchodzi w skład głównego źródła energetycznego oraz wpływa na detoksykację organizmu.

Co daje nam suplementacja argininy podczas wysiłku? – Przede wszystkim większą „pompę” – bardziej dokrwione narządy (więcej NO – tlenku azotu), tlenek azotu wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych – więcej krwi, substancji odżywczych, tlenu. Dodatkowo arginina wpływa na syntezę między innymi agmatyny (podnosi poziom cyklicznych nukleotydów wpływa na włókna tkanki mięśniowej) poliaminy – (niezbędby element syntezy cząsteczek białkowych) czy kreatyny (osobny artykuł). Dodatkowo arginina wpływa na: polepszenie regeneracji po treningowej, pomaga w syntezie hormonu wzrostu i insuliny, stymuluje czynność nerek czy przyśpiesza gojenie ran.

Jak dawkować argininę? Zakłada się, że optymalna suplementacja to ok 0.2-0.4g na każde 10 kg masy ciała. Kiedy ją przyjmować? Najlepiej ok. 0,5h przed treningiem – mięśnie podczas wysiłku będą bardziej dokrwione, dzięki czemu będziemy mieli głębsze uszkodzenia na treningu (większa regeneracja po). W przypadku treningu „domowego”, wieczornego cardio” narządy imtymne będą bardziej dokrwione. Wieczorem arginina będzie wpływała na produkcję amgatyny i hormonu wzrostu dzięki czemu będziemy bardziej się regenerować (szybsza szansa wejścia w fazie snu REM). Po wysiłku – zwiększamy dostępność składników pokarmowych lepsze dokrwienie, szybsza regeneracja mięśniowa.

Arginina jako suplement zalecana jest nie tylko dla osób aktywnych, ale też starszych czy wracających po urazach. Należy tylko pamiętać, by nie zwiększać dawek i ją systematycznie przyjmować.