Batony białkowe - czy to produkt optymalny dla wszystkich, bez względu na staż i cel treningowy?

Batony białkowe są jednym z najlepszych suplementów dla sportowców. Mogą stanowić alternatywę szybkiego posiłku, który zawiera pełnowartościowe białko (PDCAAS – rzeczywisty poziom przyswojenia białka na poziomie 100%). Należy pamiętać, że osoba aktywna potrzebuje około 1.2 -2.4 gramów białka na kilogram masy ciała. Jednorazowo nie można jednak podać całodziennej porcji białka, ponieważ na jeden posiłek można przyswoić około 30-40 gram tego makroskładnika (przeszkadza tzw. próg leucynowy oraz sama energetyka posiłku – ponieważ na każdy 1g białka należy dostarczyć 28 kcal, tak by białko nie było wykorzystywane jako składnik energetyczny tylko budulcowy).

Batony są słodkie dzięki czemu są idealną propozycją dla osób chcących zredukować masę ciała. Wysoki indeks sytości, czekoladowy smak, „łatwość przygotowania” i dostępność – to atuty tego suplementu. Czy każdy baton jest taki sam – oczywiście, że nie. Wybierając batony białkowe należy zachować ostrożność, część z nich zawiera tłuszcze trans, cukry proste (nie koniecznie złe dla każdego sportowca) i słodziki – często poliole, które powodują przyspieszoną perystaltykę jelit, a co za tym większy dyskomfort zawodników (dla zawodników nie zaleca się spożywanie większych ilości polioli – taki jak ksylitol, mannitol czy laktitol)!

Baton przed, po treningu, czy może w trakcie? Wszystko zależy od sportu, na pewno duża poręczność jest wielkim plusem (nawet wygodniejsze od izolatów białkowych które trzeba rozpuścić w wodzie). Przed treningiem mogą podnosić termogenezę i obciążać układ pokarmowy, dlatego też lepiej jest sięgać po batony węglowodanowe skrobiowo-glukozowego, o mniejszej zawartości białka. Podczas treningu warto wykorzystywać batony, które są bogate w cukry proste: sacharozę, glukozę i fruktozę (chyba, że mamy problemy z perystaltyką). Po treningu baton białkowy jest idealnym sposobem by uzupełnić niezbędne aminokwasy. Ile batonów można zjeść? Wszystko zależy od batona i energetyki diety.

Kupując batony należy:
– czytaj skład – produkty wymienione jako pierwsze stanowią największą część produktu, dlatego wszystkie batony, których skład zaczyna się od cukry (syropu glukozo-fruktozowego) nie mają nic wspólnego z batonem wysokobiałkowym
– patrz na tabelę energetyczną – składniki jakie powinny dominować to białko. Produktów których powinno być najmniej to tłuszcze, w szczególności nasycone kwasy tłuszczowe oraz cukier (syrop glukozo-fruktozowy). Najlepsze batony to te , które w składzie mają około 30g białka, a ich energetyka nie jest większa niż 450 kcal/100g (dlaczego tak duża – musimy pamiętać że batony posiadają mało wody, która obniża energetykę posiłku). Trzeba również patrzeć na błonnik pokarmowy (który poprawia indeks sytości batonu), ale powoduje przyspieszoną perystaltykę – wszystko trzeba wypośrodkować
– zwracaj uwagę na składniki zawarte w batonie – takie składniki jak cukier, tłuszcz palmowy czy syropy (fruktozowe, glukozowe, glukozowo-fruktozowe), należy zwrócić uwagę również na alergeny (często składnikiem polepszającym zawartość białka jest soja – chrupki sojowe, czy serwatka albo kazeina – są to najtańsze białka, a cześć zawodników posiada silną alergię na takie frakcje białek).