Czy napoje izotoniczne warto stosować podczas treningu, czy może wybrać jednak butelkę wody?

Najlepszy przyjaciel treningu to… ? Część z Was odpowie woda, ręcznik, rękawiczki – a może na tej liście znajdzie się właśnie napój izotoniczny? Czym on się różni od butelki ze zwykłą wodą? Składem – a mianowicie zawiera również 4-8 % cukrów (maltodestryny – które uwalniają do krwi szybciej cukier niż zwykła glukoza), cukier – glukozę lub sacharozę) i składniki mineralne, oczywiście te, które tracimy wraz z potem czyli Na, Cl, Mg oraz K.

Dzięki takim proporcjom osmolarność tej grupy napojów jest najbliższa z osmolarnością krwi, czyli bariera krew-żołądek pokonywana jest najszybciej. Banalne składniki, szybko trafiają do krwiobiegu – przez co mamy energię na bardziej intensywny trening. Oczywiście należy też wspomnieć o fakcie, iż węglowodany są po części trawione w jamie ustnej (może warto izotonikiem wypłukać usta w czasie biegu, by energia dostarczyla się szybciej) oraz o tym, że odwodnienie to największy wróg treningu!

Dlaczego? Utrata 2 % wody z ustroju to spadek wydolności rzędu 10% – dużo z perspektywy osoby aktywnej a co dopiero sportowca.
W jaki sposób stosować napoje izotoniczne, by ich działanie było najlepsze. Czy można je spożywać przez cały dzień? Oczywiście, że tak! Jest wręcz to zalecane dla zawodników, którzy posiadają 2 jednostki treningowe dziennie, ze względu na regenerację i zapotrzebowanie energetyczne (czasami rzędu nawet 10000 kcal).

Jest jedno „ale” – gdy chcemy stracić zbędne kilogramy, mamy cukrzyce albo np. Candidioze, to musimy mocno uważać na napoje izotoniczne – przecież to cukier w najłatwiejszej formie jaką możemy dostarczyć organizmowi. Zatem jak połączyć i odchudzanie i nawadnianie przed wysiłkiem – w szczególności długotrwałym? Protokuł nawadniający zakłada aby:

-na 2-3 godziny przed zawodami albo wzmożonym wysiłkiem sportowiec powinien przyjąć 500–600 ml płynów – najlepiej izotonika (5-10 ml/kg mc)

-po rozgrzewce:5-15 minut przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego, spożyć około 200–250 ml płynów

-w czasie zawodów dłuższej sesji treningowej rozpoczęcie przyjmowania płynów należy rozpocząć najszybciej jak to możliwe i powtarzać co 15–20 minut w porcji około 200–300 ml

-15–20 minut po wysiłku, aby ustrój jak najszybciej nawodnić należy spożyć ok: wypijać 200–250 ml napoju izotonicznego.

Całkowita objętość napojów wypitych w ciągu 6 godzin od zakończenia wysiłku powinna przekraczać ilość utraconej wody o 25-50%. (dla porównania 1 godzina biegu w warunkach słonecznych i 20C to około 1-1,5 litra potu). Przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej następuje najwcześniej w ciągu 24 godzin. Napój izotoniczny to najlepsze źródło energii i płynów, które możemy dostarczyć przez jamę ustną (istnieje jeszcze żywienie dojelitowe albo omijające układ pokarmowy). Należy jednak pamiętać, że to są cukry o wysokim ładunku i indeksie glikemicznym.