Pyłek kwiatowy - naturalny izotonik, który szybciej zregeneruję organizm i poprawi bilans azotowy.

Należy pamiętać, że każda aktywność fizyczna niesie za sobą zwiększoną potliwość, a co za tym większe zapotrzebowanie na płyny. Gdy odwodnimy się nieznacznie – o 2 % nasza wydolność (zdolność do wykonywania wysiłku) spada o 10%.

Kolejne negatywne skutki odwodnienia to między innymi:
a) podwyższenie temperatury wewnętrznej,
b) wzrost częstości skurczów serca, zmniejszenie objętości wyrzutowej i minutowej serca,
c) ograniczenie przepływu skórnego,
d) zmniejszającego utlenowanie pracujących mięśni,
e) szybsze zużycie glikogenu oraz obniżenie funkcji CUN (centralnego układu nerwowego)
f) pogorszenie się sprawności mechanizmów termoregulacyjnych
g) zaburzenie przebiegu procesów metabolicznych.

Konsekwencją odwodnienia sięgającego około 20% może być śmierć.
Wraz z potem tracimy nie tylko wodę, ale również składniki mineralne takie jak Sód (w 1 litrze potu 480-1840mg), Potas (160-320mg), Wapń (0-40mg), Magnez (4-15mg) i Chlor (700-2100mg). Dodatkowo z każdą formą aktywności zwiększa się nasze zapotrzebowanie na glikogen (mięśniowy i wątrobowy). W celu jak najlepszego i najszybszego nawodnienia nie powinniśmy sięgać po wodę tylko po napój izotoniczny.

Dlaczego woda wcale najlepiej nie nawadnia? Chodzi o tzw. osmolarność (opisujące liczbę moli substancji czynnych osmotycznie rozpuszczonych w 1 kg rozpuszczalnika). Osmolarność napoju najlepiej nawadniającego czyli takiego, który najszybciej pokonuję barierę krew-żołądek wynosi ok. około 290-295 mOsm/kg H2O. Woda posiada osmolarność na poziomie poniżej 260 napój izotoniczny 280 -295 mOsm/kg H2O (nawadnia szybciej niż woda). Co musi zawierać napój izotoniczny: cukier o stężeniu 4-8 % dodatkowo składniki mineralne (kationy: Na, K, Mg, Ca i anion: Cl) i oczywiście wodę.

Pyłek kwiatowy zawiera liczne składniki mineralne nie tylko niezbędne elektrolity które tracimy z potem, ale również żelazo, cynk, miedź, mangan (Należy pamiętać że Fe i Cu – pozytywnie wpływa na poprawienie krwiotwórczość) oraz zestaw witamin rozpuszczalnych w wodzie: C,B1,B2,B6, kwas foliowy czy kwas pantotenowy (witaminy rozpuszczalne w wodzie również tracone są razem z potem). Dodatkowo pyłek zawiera cukier, który najszybciej odbudowuje glikogen.

Zamiast sięgać po sklepowy napój izotoniczny polecam poświęcić minutę czy dwie by przygotować naturalny napój izotoniczny, który nie tylko uzupełni energię i mikroskładniki odżywcze, ale również szybciej zregeneruję organizm i poprawi bilans azotowy. Dodatkowo atutem domowego izotonika jest smak dobrany do preferencji, brak sztucznych słodzików, barwników i dodatków – które dla części osób są lekko kontrowersyjne.

Przepisy na naturalny napój izotoniczny na bazie pyłku kwiatowego:
a) 30g pyłku, 500ml wody, 20 ml soku z cytryny – pyłek i sok z cytryny zalewamy wodą i miksujemy
b) 20g pyłku, 500ml wody, 50 ml soku z pomarańcza- pyłek i sok zalewamy wodą i miksujemy

Przepisy na naturalny napój izotoniczny na bazie soku:
a) 500ml wyciskanego soku z pomarańcza, 500ml wody, szczypta soli
b) 500ml wyciskanego soku z grejpfruta 500ml wody, szczypta soli
c) 20g miodu, 500ml wody, 20 ml soku z cytryny
d) Sok z buraka 500ml, 200ml wody, szczypta soli

Należy pamiętać by spożywać 100-150ml izotonika na 10-15 minut wysiłku fizycznego! Inaczej spada nasza wydajność i możliwość dalszego wykonywania pracy.