Czy trening bez posiłku poprzedzającego aktywność fizyczną ma sens?

Trening na czczo ma zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Jedni wręcz nie wyobrażają sobie ćwiczeń z pustym żołądkiem, natomiast inni zdecydowanie lepiej czują się bez śniadania. Ile osób tyle opinii, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, którymi należy się kierować podczas decyzji o spożywaniu posiłku przedteningowego.
Rzeczywiście trening na czczo jest bardziej efektywny, co oznacza, że dużo wydajniej spalamy energię. Jednak nie jest prawdą, że energia ta będzie pochodzić głównie z tkanki tłuszczowej.

W przypadku braku węglowodanów jako pierwszego źródła energii, spalany jest nie tylko tłuszcz (beta oksydacja) ale również białka. Powoduje to, że podczas treningu na czczo oprócz tłuszczu pozbywamy się także części naszych mięśni, co dla niektórych może być zdecydowanie dużym minusem. Dlatego właśnie poranny trening na czczo polecany jest osobom chcącym szybciej zredukować swoją masę, nie zależy im jednak na większym przyroście tkanki mięśniowej.

Posiłek przed treningowy daje przewagę jeśli chodzi o wzrost masy mięśniowej, dlaczego ponieważ efektywniej organizm odbudowuje fosfokreatyne oraz glikogen, który znajduję się mięśniach i wątrobie. Dzięki wykorzystaniu łatwo dostępnych źródeł energii trening może być bardziej wydajny, a nasze mięśnie są gotowe do wykonania większej pracy. Dlatego też osoby marzące o przyroście masy mięśniowej powinny wykonywać ćwiczenia po wcześniejszym spożyciu posiłku.

 

Trening na czczo polecany jest dla osób, które rano nie mają wiele czasu, wtedy dobrym pomysłem będzie wykonanie ćwiczeń szybko po przebudzeniu. Jednak należy pamiętać, że niezwykle istotne jest spożycie odpowiedniego posiłku krótko po treningu, powinien on być złożony w większości z węglowodanów złożonych z uwzględnieniem białek oraz cukrów prostych. Warto pamiętać, żeby rano wykonywać trening o umiarkowanej intensywności, zbyt silny może być zbyt dużym wysiłkiem bez posiłku.

O ile ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności można wykonywać na czczo, to trening siłowy zawsze powinien poprzedzać odpowiedni posiłek. Dzięki temu ćwiczenia będą dużo efektywnie budowały tkankę mięśniową. Ponad to nie warto ryzykować tak mocnego treningu na pusty żołądek, może skończyć się to zasłabnięciem lub zawrotami głowy z powodu braku energii na tak duży wysiłek.