Czy dietą można wpływać na nieregularne miesiączki?

Nieregularne miesiączkowanie jest jednym z pierwszych sygnałów, że z organizmem kobiety dzieję się coś złego. Ciało niejako broni się przed zbędnymi wydatkami energii lub utratą krwi. Przyczyn nieregularnych lub całkowitego braku miesiączek może być wiele. Wykluczając, że kobieta jest w ciąży, mogą być to inne zaburzenia hormonalne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w przypadku skrajnego niedożywienia lub bardzo niskiego poziomu żelaza organizm kobiety również „ograniczę utratę krwi” i zatrzymuje comiesięczne krwawienie. Obecnie najczęściej występującym problemem jest zespół policystycznych jajników, czyli schorzenie związane z występowaniem cyst wewnątrz macicy, co skutkuje zaburzeniami miesiączkowania.

Pomimo złożonego problemu dieta może bardzo pomóc w regulacji cyklu miesiączkowego. Najistotniejsza jest podaż odpowiedniej ilości antyoksydantów, czyli dieta z dużą zawartością owoców i warzyw. Są one bogate nie tylko w witaminy, ale również flawonoidy i antocyjany. Wszystkie te substancje są przeciwutleniaczami i przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu. Ważne jest również dostarczanie odpowiednich tłuszczy, korzystnie wpływają ryby morskie np. łosoś, makrela lub śledź, dzięki dużej zawartości kwasów omega 3.

Niestety w diecie Polaków nadal znajduję się zdecydowanie za dużo kwasów omega 6 oraz tłuszczy nasyconych. Nadwaga i otyłość są jednymi z przyczyn problemów z układem hormonalnym. W przypadku podwyższonej masy ciała konieczne jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Ważne jest również spożywanie odpowiedniej ilości napojów (przede wszystkim wody sredniomineralizowanej).

Poza odpowiednio skomponowaną dietą wskazane jest wykonanie pokarmowych testów alergicznych, ponieważ w przypadku kobiet z zaburzeniami hormonalnymi często występuje uczulenie np. na nikiel. Kobiety z zespołem PCOS mogą cierpieć na nadwagę, co za tym idzie niezbędne jest wdrożenie odpowiednich ćwiczeń fizycznych. Zmiana często siedzącego trybu życia na aktywniejszy, wpływa korzystnie również na regulację cyklu miesiączkowego.

Nie wszystkie jednostki chorobowe da się wyleczyć jedynie stosowaniem odpowiedniej diety. Przeciwnie – niejednokrotnie niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Należy jednak pamiętać, że jesteśmy tym co jemy. Co znaczy, że może bezpośrednio nie spowodujemy całkowitego wyleczenia, jednak zachowanie homeostazy organizmu zdecydowanie pomoże w szybszym osiągnięciu równowagi.