loader

Blog


Otyłość brzuszna – defekt czy niebezpieczeństwo?

24 sierpnia 2015
Otyłość brzuszna – defekt czy niebezpieczeństwo?

Fałdy na brzuchu, czyli tak zwana „oponka” to problem, który od zawsze doskwiera ludziom – zarówno kobietom, jak mężczyznom. W obu przypadkach kojarzona jest głównie z problemem estetycznym, ponieważ tłuszcz skupiony na brzuchu obniża poczucie atrakcyjności zewnętrznej. Nie jest to jednak jedynie problem związany z wyglądem człowieka.

Otyłość brzuszna może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem i znacznie pogorszyć jakość życia. Prędzej czy później doprowadza do zaburzeń przemiany materii, gospodarki lipidowej, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego. Połączenie tłuszczu na brzuchu z chorobami takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca to natomiast krótka droga do zawału serca i udaru.

Czytaj więcej >

Trener personalny – zawód czy misja społeczna?

8 września 2015
Trener personalny – zawód czy misja społeczna?

Trener personalny to profesja, która na dobre zadomowiła się w branży fitness. Nikogo nie dziwi już obecność trenera, który nadzoruje każde ćwiczenie, motywuje, koryguje, pomaga. W każdym klubie fitness zatrudniona jest wyspecjalizowana kadra, a klub daje możliwość korzystania z jej usług (oczywiście w formie odpłatnej).

Czy jednak trener personalny to jedynie zawód wykonywany przez osoby posiadające ku temu kwalifikacje?

Czytaj więcej >

Idealny trener osobisty.

11 września 2015
Idealny trener osobisty.

Trener osobisty, jak sama nazwa wskazuje, to typ osoby, która ma bliskie relacje z podopiecznym, którego prowadzi pod kątem sportowym. W dobie dzisiejszym czasów trenerzy prześcigają się w nowych pomysłach - walka o klienta trwa, ponieważ treningi personalne to co raz częstsza forma aktywności wybierana przez bywalców klubów fitness i siłowni. Odkładając na bok jednak całą tą otoczkę należy zadać sobie pytanie - jakie cechy powinien posiadać idealny trener osobisty?

Trener osobisty to osoba, którą powinno cechować doświadczenie, zarówno to teoretyczne jak i praktyczne. W obszarze teorii trener nie może ograniczać się jedynie do ukończonego kursy przygotowawczego. Zakres wiedzy, którym powinien dysponować nie może ograniczać się jedynie do dziedziny sportu, ale musi obejmować nauki biologiczne, skończywszy na naukach humanistycznych, które stanowić będą niewątpliwe wsparcie w zakresie kształtowania relacji z podopiecznym.

Czytaj więcej >

Jak odchudzić męża?

17 września 2015
Jak odchudzić męża?
To, że każda kobieta dba o linię, to żadna nowość. To, że wśród płci pięknej uniwersalną cechą jest narzekanie na swój wygląd, a częstym kierunkiem działania jest próba upiększenia swojej sylwetki przez zrzucenie kilogramów - to również rzecz wiadoma. Nie jedna kobieta jednak dbałość o wygląd przerzuca również na swojego partnera, dlatego też co raz częstszym pytanie, które pojawia się u kobiet jest "jak odchudzić męża?".
Czytaj więcej >

Jak odchudzić dziecko?

25 września 2015
Jak odchudzić dziecko?
Jak odchudzić dziecko - to pytanie co raz częściej pojawia się, ze względu na rosnący problem otyłości u najmłodszych. Fast foody, słodkie napoje gazowane, wszechobecne słodycze - te elementy połączone z brakiem aktywności sprawiają, że nadwaga u dzieci jest co raz częstszym zjawiskiem, a obraz dziecka z nadmiarem tkanki tłuszczowej nikogo już nie dziwi. Pojawia się wiec pytanie - jak odchudzić dziecko?
Czytaj więcej >

Jak odchudzić pośladki?

2 października 2015
Jak odchudzić pośladki?
Pupa, tyłek, kuperek, cztery litery, siedzenie - określeń na miejsce, w którym "plecy tracą swoją szlachetną nazwę" jest wiele. Dla mężczyzn są one obiektem zainteresowania, nic więc dziwnego, że kobiety szukają rozwiązań jak odchudzić pośladki.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że o wyglądzie pupy w dużej mierze decyduje genetyka (w tym profil hormonalny). Za gromadzenie się tłuszczu w tych okolicach decyduje progesteron. Metaforycznie tą sferę można nazwać swego rodzaju fizjologicznym magazynem energii na czas ciąży i karmienia piersią. Patrząc więc na proces odchudzania mamy gotową odpowiedź na pytanie, dlaczego tłuszcz znika w pierwszej kolejności z innych obszarów, a uda i pośladki są odporne na konkretne działania.
Czytaj więcej >

Jaką dietę stosować jesienią?

26 października 2015
Jaką dietę stosować jesienią?
Kiedy pogoda nie rozpieszcza, a w miejsce letniego słońca pojawia się deszcz i zimny wiatr pojawia się niezwykle ważne pytanie - jaką dietę stosować jesienią.

Nasz organizm powinien się słuchać natury, stosowanie zbilansowanej diety powinno opierać się również o jej dopasowanie do panujących warunków atmosferycznych charakterystycznych dla pór roku.

Jak wiadomo jesień nie rozpieszcza, warto więc, aby posiłki, które znajdą się na naszych talerzach pomogły nam przetrwać ten okres i odnaleźć mimo wszystko energię do codziennego działania. Jakie więc dietę stosować jesienią?
Czytaj więcej >

Jak odchudzić uda?

25 listopada 2015
Jak odchudzić uda?
Biodra, uda i pośladki to miejsca, w których tłuszcz jest niezwykle oporny, a którego obecność przyprawia o ból głowy wiele kobiet. Szczupłe i zgrabne uda to marzenie niemal każdej kobiety - częstym pytanie jest więc "jak odchudzić uda"?

Na początku trzeba uświadomić sobie, że nie jest to łatwe zadanie. Receptory adrenergiczne oraz budowa żeńskiego układu hormonalnego, które utrudniają osiągnięcie wymarzonych efektów. Fundamentalnym elementem w pracy nad szczupłymi i zgrabnymi udami jest odpowiednio zbilansowana dieta.
Czytaj więcej >

Jakich przypraw używać w kuchni?

19 kwietnia 2016
Jakich przypraw używać w kuchni?
W kuchni oprócz odpowiednich proporcji ważnym elemenytem jest smak, dlatego wiele osób zastanawia się podczas przygotowywania posiłków jakich przypraw używać w kuchni. W polskiej kuchni króluje sól oraz gotowe mieszanki przypraw. Te zawierają spory zestaw konserwantów. Odpowiednio dobrane zioła i przyprawy potrafią zmienić smak każdej potrawy, dlatego warto zastanowić się jakich przypraw używać w kuchni, aby na talerzu oprócz smaku dominował również czynnik zdrowotny.
Czytaj więcej >

Co najlepiej zjeść przed biegiem?

22 kwietnia 2016
Co najlepiej zjeść przed biegiem?
Bieganie wdarło się na dobre do aktywności naszego społeczeństwa, dlatego co raz więcej osób zadaje sobie pytanie co najlepiej zjeść przed biegiem? Żywienie to co najmniej 70% sukcesu, w przypadku sportów wydolnościowych prawidłowo zbilansowana dieta to około 90% wyniku. Ale w jaki sposób się odżywiać i co najlepiej zjeść przed biegiem?

Trzeba pamiętać, że tylko nieliczni ludzie (albo też nadludzie - obdarzeni przez naturę odpowiednimi predyspozycjami) potrafią przebiec od tak maraton. Bez wcześniejszego przygotowania, setek godzin przygotowań i zapewne tysięcy przebiegniętych kilometrów. A te wszystkie przygotowania zmuszają organizm do ciężkiej pracy!
Czytaj więcej >

Dieta dla osób z cukrzycą.

22 marca 2017
Dieta dla osób z cukrzycą.

Odpowiednie odżywianie jest niezwykle istotne dla wszystkich, którzy chcą się cieszyć długim i zdrowym życiem. Jednak w przypadku większości jednostek chorobowych prawidłowa dieta może znacząco poprawić stan zdrowia. Dieta dla osób z cukrzycą jest jedną, o ile nie najważniejszą metodą leczenia. Odpowiednia zbilansowana może znacząco poprawić jakość życia, zmniejszyć jej uciążliwość oraz pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Jednak warto dodać, że nieprzestrzeganie zaleceń żywieniowym może dla pacjenta skończyć się pogorszeniem staniu zdrowia, nasilonymi objawami, skróconym życiem, a w konsekwencji śmiercią.

Czytaj więcej >

Jaką dietę stosować wiosną?

29 marca 2017
Jaką dietę stosować wiosną?

Jaką dietę stosować wiosną? 21 marzec - w końcu słońce i ciepło, tak myśli większość z nas. Koniec z szarą pogodą, mrozem i śniegiem. Czas, aby na naszych talerzach zawitały świeże owoce i warzywa. Po zimowych rozgrzewających posiłkach warto zwrócić się w stronę pysznych nowalijek. Odświeżmy swoje dania, dodajmy do nich lekkie sałatki i surówki bogate w witaminy, niezbędne po okresie jesienno-zimowym.

Czytaj więcej >

Dieta w chorobach nerek.

10 kwietnia 2017
Dieta w chorobach nerek.

Choroby nerek jest to zbiór dolegliwości spowodowanych przez wiele różnych czynników zarówno genetycznych jak i środowiskowych. Cechujących się różnym stopniem zaawansowania i uszkodzenia narządów. Nerki odpowiedzialne są min. za produkcję moczu oraz usuwanie z organizmu produktów przemiany materii. Ponadto regulują ciśnienie tętnicze krwi. Przy tak ważnych funkcjach naturalnym pytaniem jest jaka dieta powinna być stosowana w chorobach nerek?

Czytaj więcej >

Dieta kobiet planujących ciążę.

19 kwietnia 2017
Dieta kobiet planujących ciążę.
Dieta kobiet w ciąży wymaga odpowiedniego dopasowania. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do tego intensywnego okresu. Warto jednak swoją dietę dostosować przed właściwym zajściem w ciążę. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej organizm przystosuje się do nowego stanu, a rekonwalescencja przebiegnie dużo szybciej. Jak powinna wyglądać dieta kobiet planujących ciążę?
Czytaj więcej >

Dieta kobiet w ciąży.

25 kwietnia 2017
Dieta kobiet w ciąży.
Żywienie kobiet w ciąży jest przykładem zastosowania diety specjalistycznej. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykluczenie produktów szkodliwych lub potencjalnie niebezpiecznych dla rozwijającego się dziecka. Kategorycznie zakazane są używki papierosy, narkotyki czy alkohol. Nawet niewielkie ilości takich substancji mogą wywołać nieodwracalne zmiany w rozwijającym się organizmie dziecka. Dieta kobiet w ciąży nie powinna zawierać potraw, w składzie których znajdziemy surowe mięso, ryby i jaja np. tatar czy sushi. Niekorzystne działanie mogą mieć również sery pleśniowe z uwagi na niewielką penicyliny. Warto unikać zbyt dużej ilości produktów wzdymających. Niewskazana są także mocna kawa i herbata.
Czytaj więcej >

Dieta dla karmiącej matki.

4 maja 2017
Dieta dla karmiącej matki.
Zawartość energetyczna diety dla karmiącej matki powinna być wyższa o 850 kcal od typowej kaloryczności. Zapotrzebowanie pochodzi w dużej części z zapasów zgromadzonych podczas ciąży, natomiast w mniejszej mierze z bieżącej diety. Wpływ na skład mleka matki ma głównie odżywienie i nawyki jeszcze z czasu ciąży. Wraz z wiekiem noworodka rośnie jego zapotrzebowanie na pokarm, co z kolei łączy się z większym apetytem i ilością spożywanych kalorii przez matkę. Bardzo często zauważa się zdecydowaną redukcje  masy kobiety karmiącej, jest to spowodowane nie tylko produkcją pokarmu dla noworodka, ale również zwiększoną aktywnością fizyczną związana z opieką nad dzieckiem.
Czytaj więcej >

Co to jest żywność funkcjonalna?

9 maja 2017
Co to jest żywność funkcjonalna?
Co to jest żywność funkcjonalna-  to pytanie często słyszymy od osób, które spotykają ją na pułkach sklepowych sieci spożywczych, drogerii. Żywność funkcjonalna to produkty spożywcze przygotowane w specjalny sposób, wykazujące pozytywny i udokumentowany wpływ na zdrowie człowieka ponad ten, który występuje w produkcie i jest uważany za niezbędny. Jednym słowem jest to żywność, która nie tylko ma właściwości odżywcze, czyli jak każdy produkt spożywczy dostarcza energii (makroskładników odżywczych tłuszcze, białko, węglowodany) albo wody, lecz posiada jeszcze składniki najczęściej bioaktywne, które wpływają na polepszenie działania organizmu ludzkiego.
Czytaj więcej >

Dieta dla biegaczy.

11 maja 2017
Dieta dla biegaczy.
Sezon biegowy już dawno rozpoczęty! Pierwsze biegi wielu z was ma już za sobą, pytanie brzmi co można jeszcze zrobić  w przygotowaniach do najważniejszego startu? Jak powinna wyglądać dieta dla biegacza? Jak to mówią dieta to co najmniej 70% sukcesu, zarówno w przypadku zwykłego zbijania wagi ale również w przypadku sportowców amatorów, czy zawodowców. Kto wyobraża sobie przebiec 1 maraton albo 7 w ciągu tygodnia i nic do tego nie spożywać? Oczywiście, że nie da się!


Czytaj więcej >

Dieta na osteoporozę.

14 maja 2017
Dieta na osteoporozę.
Osteoporoza jest chorobą w wyniku której następuje ubytek masy kostnej szkieletu. Najczęściej dotyczy kobiet po okresie menopauzy. Wiąże się to z osłabieniem kości co powoduje ich łamanie nawet po niewielkim urazie, ponadto można zaobserwować garbienie się oraz bóle najczęściej kończyn przy długim ich obciążeniu. Osteoporoza należy do grupy chorób, które są zależne od stosowanej diety. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na sposób odżywiania oraz aktywność fizyczną.
Czytaj więcej >

Dieta po zawale serca.

16 maja 2017
Dieta po zawale serca.

Dieta w przypadku osób z chorobami układu krążenia jest niezwykle istotna zważywszy na to, że to właśnie nieprawidłowe odżywianie znacznie przyczynia się do zawału serca. Atak jest spowodowany niedokrwieniem mięśnia na skutek zamknięcia przepływu krwi w tętnicach wieńcowych, naczynia zatykają się najczęściej z powodu zaawansowanej choroby miażdżycowej. Jak powinna wyglądać dieta po zawale serca?

Czytaj więcej >

Dieta osób z chorobą nowotworową.

23 maja 2017
Dieta osób z chorobą nowotworową.
Sposób odżywiania osób z chorobą nowotworową jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od wielu czynników. Diety u osób z chorobą nowotworową są dostosowywane w zależności od stopnia zaawansowania oraz umiejscowienia komórek rakowych. Elementem łączącym wszystkie jadłospisy w chorobie nowotworowej jest lekkostrawność oraz maksymalnie możliwe wzmocnienie organizmu w walce z rakiem.
Czytaj więcej >

Dieta dla dzieci.

30 maja 2017
Dieta dla dzieci.
Dieta dla dzieci jest bardzo zróżnicowana w zależności od wieku. Właściwą klasyfikacją w doborze żywienia najmłodszych będzie podział na:

Niemowlęta 0 do 12 miesięcy
1-3 lat
Dzieci przedszkole
Dzieci szkolne

Każda z tych grup posiada własną charakterystykę, która naturalną koleją rzeczy dopasowana jest do etapu rozwoju dziecka.
Czytaj więcej >

Suplementy w sportach walki.

5 czerwca 2017
Suplementy w sportach walki.
Mieszane sporty walki to jedne z najcięższych konkurencji sportowych, to połączenie sportów wydolnościowych i siłowych, przez co zawodnik ciągle walczy na pograniczu progu tlenowego / beztlenowego (strefy mieszanej). Tak wielkie obciążenie dla zawodników wiąże się z odpowiednim przygotowaniem zarówno fizycznym, psychicznym, jak również dietetycznym. Nie ma co ukrywać - jeśli zawodnik ma przed sobą walkę życia, po 3 /4 mordercze treningi dziennie, do tego cykl sparingów, a na końcu ścinanie kilogramów ( musi przecież zmieścić się w limicie wagi ) to jego żywienie również musi być ekstremalne i uzupełnione o odpowiednią suplementację - pytanie brzmi, jakie suplementy stosować w sportach walki?
Czytaj więcej >

Dieta w chorobie Hashimoto.

8 czerwca 2017
Dieta w chorobie Hashimoto.
Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną polegającą na stanie zapalnym tarczycy. Jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności gruczołu tarczycowego. Niestety najczęściej Hashimoto jest rozpoznawana bardzo późno, a to warunkuje jej utrudnione leczenie. Dodatkowo do diagnozy dochodzi się najczęściej przypadkowo, co jeszcze bardziej utrudnia racjonalne działanie. Bardzo często dochodzi do skojarzenia zapalenia tarczycy Hashimoto z innymi chorobami immunologicznymi, tworząc w ten sposób zespoły Schmidta i Carpentera.
Czytaj więcej >

Dieta na cerę.

11 czerwca 2017
Dieta na cerę.
Dieta ma bardzo duży wpływ na wygląd naszej cery. Wszystko to, co wrzucimy do żołądka, ma ogromnie znaczenie na to jak będzie wyglądać nasza skóra.  Jeżeli podstawą diety będą fastfoody i niezdrowe przekąski to możemy być pewni, że do pięknej i promiennej cery będzie nam daleko. Wśród substancji negatywnie wpływających na cały organizm (a więc pośrednio również na cerę) możemy znaleźć składniki alergizujące, wywołujące odpowiedź immunologiczną organizmu w postaci pokrzywki czy krostek. Mogą one negatywnie wpływać za pracę całego ciała oraz być dużym problemem dla cery człowieka. W momencie wystąpienia reakcji alergicznej (pokarmowej) należy zastosować dietę eliminacyjną i wykluczyć z jadłospisu negatywnie wpływające na nas produkty.

Czytaj więcej >

Jaką dietę stosować latem?

21 czerwca 2017
Jaką dietę stosować latem?
Lato jest porą roku uwielbianą przez większość z nas. Jest to jednak rówież najbardziej niebezpieczny czas pod względem odżywiania. Mamy pod dostatkiem sezonowych owoców i warzyw, dodatkowo pogoda sprzyja aktywności fizycznej. W takim razie co magicznego dzieje się latem, że zamiast chudnąć, tyjemy? Odpowiedź jest banalna wakacje, urlopy, wyjazdy. To nasza prawdziwa zmora. Nikt podczas wczasów nie myśli o diecie, dotychczas aktywny tryb życia również idzie w odstawkę. A z wakacji oprócz fantastycznych wspomnień przywozimy dodatkowe kilogramy. Warto pamiętać o kilku zasadach, a lato będzie jedynie cudownym wspomnieniem.
Czytaj więcej >

Dieta na piękne włosy.

21 czerwca 2017
Dieta na piękne włosy.
Każda kobieta marzy o pięknych, gęstych i błyszczących włosach. Jednak nie wszystkie mogą pochwalić się puszystymi, złotymi puklami. Bardzo często nie najlepszą kondycję włosów obwinia się niewłaściwą pielęgnację, jednak nie jest to główny winowajca. Należy zdać sobie sprawę, że najistotniejszą kwestią jest odpowiednia dieta oraz związana z nią bezpośrednio równowaga w organizmie. Wielokrotnie zdarza się, że zmiana stylu odżywiania ma katastrofalny wpływ na kondycję włosów. Należy jednak zaznaczyć, że włosy będące wytworem naskórka, są martwe, a za ich wzrost, odżywienie i rozwój odpowiadają cebulki włosowe. Zmiany w odżywianiu mogą odbić się za ogólnym zdrowiu w tym również kondycji włosów dopiero po pewnym okresie czasu.
Czytaj więcej >

Dieta na paznokcie.

26 czerwca 2017
Dieta na paznokcie.
Idealne paznokcie są marzeniem każdej kobiety. Mocna i twarda naturalna płytka to jednak mocna strona niewielu przedstawicielek płci pięknej. Dodatkowo większość pań traktuje swoje paznokcie niezliczoną liczbą lakierów, dodatkowo je tym osłabiając. Warto zadbać o swoją dietę, wprowadzić do niej składniki, które mogą pomóc w polepszeniu ich kondycji. Jak powinna wyglądać dieta na paznockie?
Czytaj więcej >

Dieta na nadpotliwość.

27 czerwca 2017
Dieta na nadpotliwość.
Pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w ludzkim organizmie, ma ono na celu obniżenie temperatury ciała i chroni ją przed przegrzaniem. Najczęściej wilgotne stają się dłonie i pachwiny. Szczególnie nasilone pocenie możemy zaobserwować podczas lata, wysiłku fizycznego lub nasilonego stresu. Warto pamiętać, że ludzkie ciało w ciągu dnia może produkować od 800 ml do nawet kilku litrów potu i nadal jest to proces całkowicie naturalny, a wręcz wskazany. Nadpotliwość natomiast jest chorobą szczególnie nasilającą się w nie tylko w okresie letnim, a również w wielu innych przypadkach. Niestety zdarzają się przypadki osób z bardzo ciężką postacią tej choroby, w wyniku czego pocą się tak silnie, że z rąk woda potrafi kapać kroplami. Niezwykle istotna jest również dieta, która może zarówno pomóc w łagodzeniu, jak i na odwórt -  nasilić objawy.
Czytaj więcej >

Dieta na wzrok.

28 czerwca 2017
Dieta na wzrok.
Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Dbanie o niego jest niezwykle istotne, ponieważ jest on nam niezbędny do funkcjonowania. We współczesnym świecie wiele osób ma problemy ze wzrokiem, odsetek osób chodzących w okularach cały czas rośnie, a telefony i komputery ciągle osłabiają nam już i tak wrażliwe oczy. Warto wiedzieć, że prawidłowo dostosowując dietę możemy również zadbać o nasz wzrok.
Czytaj więcej >

Dieta a kontuzje.

11 lipca 2017
Dieta a kontuzje.
Jak dobrze wiemy dieta to przynajmniej 70% sukcesu w otrzymywaniu wymarzonej sylwetki, ale jak to się ma do zawodowców? Co jest ważniejsze dieta czy trening ? W tym przypadku nie ma rzeczy ważniejszej, zachodzi bowiem taka prawdłowość: dieta = odpowiedni trening = odpoczynek. A co się stanie, gdy mimo wszystko nasz organizm się buntuje i dochodzi do tzw. kontuzji. Czym ona jest?
Czytaj więcej >

Czym najlepiej słodzić?

20 lipca 2017
Czym najlepiej słodzić?
Czym najlepiej słodzić – to pytanie bardzo często zadawane przez osoby, które cenią sobie zdrowy styl życia. Smak słodki jest najbardziej preferowanym smakiem, który potrafimy odczuć już w wieku niemowlęcym (badacze podając smak słodki niemowlętom zauważyli pozytywną reakcję uśmiech na twarzy dziecka, antagonistycznie podając potrawy gorzkie/kwaśne pojawiał się grymas/płacz). Patrząc zresztą na pierwszy produkt odżywczy dziecka - mleko matki, dominuje w nim smak słodki). Można więc przyjąć tezę, że już od wieku niemowlęcego jesteśmy uzależnieni od smaku słodkiego - który jest bardziej uzależniający od niektórych alkaloidów.
Czytaj więcej >

Kawa w diecie.

26 lipca 2017
Kawa w diecie.
Większość z nas kojarzy kawę jako czynnik powodujący nadciśnienie, refluks czy problemy z układem pokarmowym. Dlatego też całkowicie eliminuje się ją ze swojej diety (np. w dietach oczyszczający) zastępując ją np. czarną czy zieloną herbatą. Czy mała czarna to aby na pewno same minusy? Czy kawa w diecie jest dopuszczalna?
Czytaj więcej >

Dlaczego sięgamy po fastfoody?

31 lipca 2017
Dlaczego sięgamy po fastfoody?
By zrozumieć dlaczego sięgamy po Fastfoody najpierw musimy zrozumieć czym one są. To produkty, które łączą w sobie wiele smaków, przygotowane na szybko – tak, aby je wrzucić do żołądka (mówiąc kolokwialnie „zapchać kichy") i jak najszybciej zapomnieć. Do potocznych  fastfoodów zaliczamy między innymi hamburgery, pizzę, hod dogi, frytki czy tortille - oczywiście każdy typ żywności nie odpowiednio przygotowany można zaliczyć do fastfoodów (pierogi, naleśniki czy kanapki) Należy pamiętać, że każdy potencjalny fastfood może być produktem pełnowartościowym żywieniowo - wystarczy zmienić bułkę, dodać więcej warzyw czy upiec frytki, a nie je usmażyć.
Czytaj więcej >

Dieta na wakacjach.

1 sierpnia 2017
Dieta na wakacjach.
Jak wiadomo wakacje to czas, na który wszyscy czekamy cały rok. Przez wiele miesięcy przygotowujemy się żeby nasza sylwetka na plaży prezentowała się doskonale. Jednak wystarczy tylko tydzień wakacji nad morzem, a po powrocie możemy przerazić się dodatkowymi kilogramami na wadze. Dlatego warto zastosować się do kilku zasad, a po powrocie z wakacji pozostaną nam jedynie przyjemnie wspomnienia.


Czytaj więcej >

Dlaczego zajada się stres?

2 sierpnia 2017
Dlaczego zajada się stres?
Czym jest stres i dlaczego tak ciężko jest nam z nim zwyciężyć? Jak zdefiniować stres pod kątem dietetycznym? Można powiedzieć, że stres to podwyższone zapotrzebowanie organizmu na tlen, w wyniku czego w naszym ciele powstaje więcej wolnych rodników (niema nic gorszego niż niekontrolowane dawki tlenu)  przez co powstają zmiany kancerogenne. Długotrwałe obciążenie psychiczne lub fizyczne prowadzi do przemęczenia jak również zespołu przewlekłego przemęczenia. Jak broni się nasz organizm? Szuka przyjemności w codziennym życiu, dlatego też na przykład sięga się po jedzenie, które jest na równi ze snem, kopulowaniem czy defekowaniem. Oczywiście oprócz naturalnych potrzeb człowieka istnieją jeszcze substancje wpływające na ośrodek, to jest nagrody - np. alkaloidy, czyli w stresie pijemy więcej kawy lub mocnych herbat.
Czytaj więcej >

Co to jest efekt jo-jo?

3 sierpnia 2017
Co to jest efekt jo-jo?
Efekt jo-jo, czyli zmora każdej odchudzającej się osoby. Czym on jest? Jak wiadomo, by stracić 1 kilogram tkanki tłuszczowej musimy uzyskać deficyt energetyczny rzędu ok 7200 kcal. Jednym słowem musimy zjeść mniej energii niż potrzebujemy - albo zwiększyć aktywność fizyczną - 7200 kcal to ok. 10-15 godzin biegania, 20-30 h spacerowania czy 12-15 godzin spędzonych na ćwiczeniach fitness. Prosta matematyka. Musimy przy tym pamiętać, że organizm nie lubi pozbywać się swoich zapasów energetycznych - broni się więc efektem jo-jo!


Czytaj więcej >

Dlaczego sięgamy po słodycze?

7 sierpnia 2017
Dlaczego sięgamy po słodycze?
Większości z nas słodki smak kojarzy się bardzo przyjemnie. Przepadamy za nim i często raczymy się słodyczami czy owocami. Warto jednak wiedzieć, dlaczego tak bardzo lubimy słodkie potrawy. Przyczyn można szukać przed tysiącami lat...

Dlaczego sięgamy po słodycze? W dawnych czasach człowiek pierwotny żywił się jedynie tym, co znalazł w lesie, bądź upolował. Słodki smak oznaczał, że jedzenie jest odpowiednie do spożycia. Gorzkie i kwaśne produkty był najczęściej zepsute lub trujące. Dlatego też wykazujemy naturalną skłonność do sięgania po słodkie rzeczy, gdyż gwarantują one nam „zdrowy” posiłek. Od czasów pradawnych człowiek zmienił się praktycznie w każdej kwestii, jednak pozostało nam kilka atawizmów, którymi kierujemy się podświadomie np. wybierając słodkie produkty.
Czytaj więcej >

Dieta na myślenie i lepszą pamięć.

11 sierpnia 2017
Dieta na myślenie i lepszą pamięć.
Nasz mózg jest jak każdy inny mięsień potrzebuje szeregu składników odżywczych, by funkcjonował prawidło. Jak powinna wyglądać nasza dieta by myślało nam się lepiej i by w pełni wykorzystać potencjał naszego umysłu? Czy istnieje dieta na myślenie i dobrą pamięć?


Czytaj więcej >

Niejedzenie po 18.

14 sierpnia 2017
Niejedzenie po 18.
Nie jedzenie po 18 - sposób na odchudzanie, złota metoda, praktykowana od lat przez ludzi. Czy skuteczna? Czy wszelakiego rodzaje posty żywieniowe wspomagają odchudzanie, czy naprawdę wystarczy nie jeść po 18 i cieszyć się z wymarzonej sylwetki? W każdej metodyce jest ziarnko prawdy, a ta zakładająca post żywieniowy po godzinie 18 zagwarantuje schudnięcie (oczywiście pod pewnymi warunkami) - ale jak zawsze są jakieś mankamenty.
Czytaj więcej >

Dieta paleo - wady i zalety.

16 sierpnia 2017
Dieta paleo - wady i zalety.
Czym jest dieta Paleo? Czy to dieta idealna z punku widzenia ukształtowania układu pokarmowego? Dlaczego jest to dieta skuteczna, zarówno w redukcji, alergiach pokarmowych, w redukcji, jak i chorobach autoimunologicznych? Na czym polega jej fenomen?

Zacznijmy od początku - dieta Paleo to tzw. dieta człowieka o koczowniczym trybie życia - praczłowieka, który żywił się surowym mięsem, jajami i owocami. Nie zawsze mógł on rozpalić ogień, brakowało mu witamin i składników mineralnych, dlatego też wątroba, serca, nerki i wszelakiego rodzaju podroby były dla niego dużo lepszym źródłem mikroskładników niż klasyczna pierś z kurczaka. Nie znał on mleka zwierząt hodowlanych (laktaza zanikała wraz z końcem wieku niemowlęcego), a białka glutenowe był dla niego obce tak jak "dla współczesnego osobnika teleportacja".
Należy jednak pamiętać, że obecna dieta Paleo została przystosowana do naszych czasów! Nie polega ona na polowaniu – chyba, że na promocje w supermarkecie. W dzisiejszych czasach zalecana jest obróbka termiczna mięsa!
Czytaj więcej >

Trening na czczo.

1 września 2017
Trening na czczo.
Trening na czczo ma zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Jedni wręcz nie wyobrażają sobie ćwiczeń z pustym żołądkiem, natomiast inni zdecydowanie lepiej czują się bez śniadania. Ile osób tyle opinii, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, którymi należy się kierować podczas decyzji o spożywaniu posiłku przedteningowego.
Rzeczywiście trening na czczo jest bardziej efektywny, co oznacza, że dużo wydajniej spalamy energię. Jednak nie jest prawdą, że energia ta będzie pochodzić głównie z tkanki tłuszczowej.
Czytaj więcej >

Dieta na zaparcia.

4 września 2017
Dieta na zaparcia.
Zaparcia są dolegliwościami, które dotykają wiele osób. Bardzo często problem nasila się w okresie wakacyjnym, kiedy dużo podróżujemy, przez co zmieniamy rodzaj spożywanych produktów i pijemy inną wodę. Wydawałoby się, że to niewielkie zmiany, jednak mogą one wywołać w naszym organizmie prawdziwe spustoszenie. Modyfikacje w naszej diecie mogą znacznie ułatwić lub nawet zupełnie wyeliminować problem zaparć.
Czytaj więcej >

Dieta na zakwasy.

5 września 2017
Dieta na zakwasy.
Czym są zakwasy i czy aby na pewno piwo jest najlepszym środkiem dietetycznym by je zwalczyć? DOMS, czyli opóźniona bolesność mięśniowa powstała w wyniku aktywności fizycznej (im trening jest mocniejszy z punktu widzenia przygotowania do jego wykonania to ilość mikrouszkodzeń jest większa i są one bardziej rozległe) to reakcja zabezpieczająca nasz organizm "przed samozagładą". Ale jak wyobraźmy sobie, że jej nie mamy - możemy robić trening codziennie, na tą samą partię, stale pogłębiając mikrouszkodzenia - część z nas (po pewnym czasie) złapie adaptację (rozwinie odpowiednie partię mięśni) - część się "pozrywa" - naderwania, nadciągnięcia zerwania włókien mięśniowych, a część "umierze" z wysiłku! By temu zapobiec organizm reaguje bólem (już wiemy że to są DOMS-y) potocznie zwanym zakwasami.
Czytaj więcej >

Ketoza - wady i zalety.

6 września 2017
Ketoza - wady i zalety.
Dieta ketogeniczna to jedna z wielu diet leczniczych stosowana w przypadku osób chorych na epilepsję, czy na cukrzycę. Oczywiście nikt nie odkrył tu Ameryki, bo istnieje ona w kulturze człowieka od wieków - wystarczy powiedzieć o diecie rdzennych Eskimosów, którzy odżywiali się tylko mięsem i tłuszczem i nie zauważono u nich żadnych problemów związanych z pozbyciem się węglowodanów z diety. Oczywiście należy pamiętać że każde diety eliminacyjne mają swoje minusy i nie są dla każdego! Czas omówić dietę keto.
   
Czytaj więcej >

Sól w diecie.

1 października 2017
Sól w diecie.
Zawsze i wszędzie słyszymy, że należy ograniczyć spożywanie soli. Wiele osób w ogóle z niej rezygnuje na rzecz innych, alternatywnych przypraw. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sól, a dokładnie jego składniki czyli sód i chlor zaliczane są do makroelementów, czyli stanowią bardzo ważny składnik naszego organizm. Dlatego warto dokładniej przyjrzeć się tej substancji.
Czytaj więcej >

Dieta bezglutenowa.

2 października 2017
Dieta bezglutenowa.
Dieta bezglutenowa stała się ostatnio niezwykle popularna. Warto jednak wiedzieć czym jest gluten i czy wszyscy powinniśmy go unikać w diecie? Należy również zadać sobie pytanie, dlaczego została stworzona dieta bezglutenowa i kto powinien ją stosować?

Gluten jest białkiem występującym w pszenicy, jęczmieniu oraz życie. Jest ono odpowiedzialne za tworzenie struktury przestrzennej oraz nadawanie odpowiedniego układu w produktach go zawierających. W wyrobach piekarniczych gluten tworzy struktury przestrzenne, w których blokowane są cząsteczki dwutlenku węgla powstałe w procesie fermentacji, dzięki czemu pieczywo posiada porowatą budowę. W makaronach z kolei umożliwia odpowiednią kleistość wyrobów.
Czytaj więcej >

Nietolerancja latkozy.

3 października 2017
Nietolerancja latkozy.
Nietolerancja laktozy jest problemem dotykającym w głównej mierze osoby dorosłe. Niezwykle rzadko zdarza się,  żeby problem dotyczył dzieci lub młodzieży. Jest to spowodowane brakiem laktazy w naszych jelitach. Enzym ten jest odpowiedzialny za rozkładanie laktozy czyli dwucukru na cukry proste - glukozę i galaktozę. Dopiero jako monosacharydy są wchłaniane do krwi w jelitach.
Czytaj więcej >

Dieta wegańska.

4 października 2017
Dieta wegańska.
Dieta wegańska w ostatnim czasie zyskała bardzo duża popularność. Dla wielu osób jest to jednak nadal temat mało znany i obcy. Sama dieta wegańska jest sposobem odżywiania , tóry wyklucza spożywanie jakichkolwiek produktów odzwierzęcych. Oznacza to, że osoby takie jedzą jedynie rośliny, bez produktów mlecznych, jajek czy nawet miodu i pyłku pszczelego. Nieco innym pojęciem jest weganizm, gdyż jest już sposób życia i jego filozofia (a nie tylko konkretny sposób odżywiania). Weganie poza szczególną dietą nie korzystają z produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli nie znajdziesz u nich futer, skór, wełnianych swetrów, poduszki z pierza czy jedwabnej bluzki.
Czytaj więcej >

Na czym najlepiej smażyć?

5 października 2017
Na czym najlepiej smażyć?
Tłuszcz, z jakiego korzystamy, jest bardzo ważny zarówno z powodu właściwości  zdrowotnych, jak i walorów smakowych. Nie ma jednego oleju, który byłby odpowiedni do wszystkich celów. Jedne z nich warto wybrać do sałatek i potraw na zimno, a inne doskonale nadają się do smażenia.
Czytaj więcej >

Napoje energetyczne w diecie.

2 listopada 2017
Napoje energetyczne w diecie.
Już od wieków ludzie stosują substancje mające na celu uprzyjemnianie życia. Pragniemy, żeby stało się ono bardziej komfortowe. Mimo gorszego dnia często potrzebujemy dużo energii, zwiększonej koncentracji. Czy napoje energetyczne są zdrowe i można je bezpiecznie stosować w naszej diecie?
Czytaj więcej >

Napoje typu light w diecie.

4 listopada 2017
Napoje typu light w diecie.
Wśród osób chcących zachować odpowiednią formę lub odchudzających się bardzo popularne są napoje słodzące. Dzięki zastosowaniu zamienników cukru można ograniczyć ich kaloryczność praktycznie do zera, dzięki czemu efekty odchudzania będą szybsze. Należy zadać sobie pytanie. czy napoje typu Light są dla nas zdrowe? Czy może lepiej z nich zrezygnować?
Czytaj więcej >

Dieta przy PCOS.

6 listopada 2017
Dieta przy PCOS.
PCOS brzmi jak czarna magia, ale jest to jednostka chorobowa, która trapi co 5 kobietę, a wciąż jest mało znana. Jest to zespół policystycznych jajników - inaczej torbielowatość jajników. Do objawów można zaliczyć zwiększoną masę ciała, podwyższony poziom testosteronu, problemy z regularnym miesiączkowaniem, hirsutyzm czyli nadmierne owłosienie czy obniżona barwa głosu.
Czytaj więcej >

Dieta zgodna z grupą krwi.

7 listopada 2017
Dieta zgodna z grupą krwi.
Pomysłów na dietę jest wiele, jedną z bardziej popularnych jest ta zawiązana z naszą grupą krwi. Jej autorem jest Peter J. D'Adamo, twierdzi on ze sposób odżywiania powinien być uzależniony od grupy krwi jaką posiadamy. Czy rzeczywiście taka dieta powinna być stosowana i jest dobrym pomysłem na odchudzanie?
Czytaj więcej >

Alkohol w diecie.

8 listopada 2017
Alkohol w diecie.
Alkohol jako jeden z elementów diety budzi bardzo duże kontrowersje. Jedni uważają, że w prawidłowo skomponowanej i zdrowej diecie nie ma miejsca na alkohol. Drudzy nie widzą nic złego i lampce wina czy okazjonalnym drinku. Jaka jest prawda o alkoholu?
Czytaj więcej >

Jak przyspieszyć metabolizm?

3 grudnia 2017
Jak przyspieszyć metabolizm?
Wielokrotnie zdarza się sytuacja kiedy nasza dieta jest „zdrowa”, jednak my czujemy się ociężali, a waga ani drgnie. Organizm przyzwyczaił się do niewielkiej ilości spożywanych kalorii i wyposażył się w mechanizm obronny, aby zużywać tylko tyle energii ile jest niezbędne do funkcjonowania. Metabolizm jest maksymalnie spowolniony. Nie jest to jednak proces nieodwracalny, istnieje wiele sposobów na zmianę tej tendencji.
Czytaj więcej >

Dieta przy insulinooporności.

4 grudnia 2017
Dieta przy insulinooporności.
Insulinooporność jest chorobą, która powoduje rozstrojenie gospodarki glukozy w krwi. Komórki naszego ciała są niewrażliwe na insulinę a jej stężenie na czczo jest zdecydowanie podwyższone. Insulinooporność jest jedną z głównych przyczyn zachorowalności na cukrzycę zarówno typu 1,2 i ciążową.
Czytaj więcej >

Dieta w chorobie wrzodowej.

5 grudnia 2017
 Dieta w chorobie wrzodowej.
Choroba wrzodowa może występować w kilku odmianach i dotyczyć różnych organów ciała człowieka. Wrzody mogą występować w żołądku, dwunastnicy, ale również w dolnych częściach przełyku. W zależności od rozwoju choroby mogą być wielkości od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. W skrajnych przypadkach może wystąpić zupełna nadżerka, która przechodzi na wylot przez ścianę żołądka lub dwunastnicy i następuje rozlanie treści pokarmowej do jamy otrzewnej.
Czytaj więcej >

Dieta przy anemii.

7 grudnia 2017
Dieta przy anemii.
Anemia (czyli niedokrwistość) jest pojęciem dosyć ogólnym, ponieważ odnosi się również do sytuacji, kiedy nastąpiła nagła utrata krwi np. w wyniku wypadku lub operacji. Jednak obiegowo nazwę stosuje się do chronicznych niedoborów witamin i substancji mineralnych: witaminy B12(kobalaminy), miedzi, kwasu foliowego, a najczęściej żelaza. Anemia jest bardzo groźna, ponieważ w jej wyniku w organizmie może dojść do nieodwracanych zmian.
Czytaj więcej >

Dieta przy biegunce.

10 grudnia 2017
Dieta przy biegunce.
Biegunka może być spowodowana wieloma czynnikami, jednak nie zawsze jest wynikiem choroby. Często występuje podczas nietolerancji jakiegoś składnika pokarmowego np. laktozy. Przyczyną biegunki mogą być również alergie pokarmowe, które ustają po wyeliminowaniu z diety alergenu. Długotrwałe i nasilone czynniki stresowe mogą również wywoływać reakcję układu pokarmowego. Przyczynami rozwolnienia bardzo często są zakażenia bakteryjne lub wirusowe – rotawirusowe, czasami problem może być skutkiem poważniejszej choroby min. zapalenia jelit lub zatrucia metalami ciężkimi np. rtęcią.
Czytaj więcej >

Jaką dietę stosować zimą?

15 grudnia 2017
Jaką dietę stosować zimą?
Zima jest porą roku wystawiającą nas na szczególne warunki. Na dworze panują ujemne temperatury, często sięgające nawet -20°C, natomiast w pomieszczeniach temperatura może być wyższa nawet o 40°C, w porównaniu do tej, panującej na zewnątrz. Tak niekorzystne czynniki powodują, że to właśnie zima jest okresem o największej zachorowalności na grypę oraz przeziębienia. Dlatego dużą uwagę warto zwrócić na sposób odżywiania, może on pomóc w poprawie odporności i ochronić nasz organizm w tak wymagającym czasie.
Czytaj więcej >

Dieta na święta.

20 grudnia 2017
Dieta na święta.
Święta to okres, kiedy przy stole spotyka się cała rodzina. W większości polskich domów nadal przyrządza się 12 wigilijnych potraw plus dodatkowe (na kolejne dni). Stół dosłownie ugina się od niezliczonej ilości dań. Jak w tym okresie nie przytyć i nie zniweczyć wielomiesięcznych starań o doskonałą sylwetkę?
Czytaj więcej >

Sylwester bez kaca.

27 grudnia 2017
Sylwester bez kaca.
Czas Świąt i Nowego Roku to wyjątkowe chwile dla każdego z nas. W ostatni dzień roku niemal każdy udaje się na huczne zabawy do białego rana, suto zakrapiane alkoholem. Niestety 1 stycznia jest wtedy dniem „umierania” i bolącej cały dzień głowy. Jednak nie zawsze tak musi być. Warto zapamiętać kilka zasad, a wtedy Nowy Rok powitamy z uśmiechem na twarzy.
Czytaj więcej >

Dieta a palenie papierosów.

1 lutego 2018
Dieta a palenie papierosów.
Palenie papierosów jest nałogiem niezwykle szkodliwym i to z wielu powodów. Szczególnie negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia i może doprowadzić do szeregu poważnych chorób. Ponadto w przeliczeniu czyto ekonomicnym jest to gigantyczna strata pieniędzy, paląc paczkę dziennie, rocznie z dymem pójdzie ponad 4/5 tys. złotych. Zamiast na przykład spędzić przyjemne wakacje, tracimy pieniądze (w dodatku szkodząc zdrowiu). Czy da się coś z tym zrobić, może dieta pomoże w zwalczaniu skutków palenia papierosów?
Czytaj więcej >

Dieta po udarze mózgu.

Dieta po udarze mózgu.
Udar mózgu może mieć wiele postaci i stopni zaawansowania. Czasami dochodzi do masowego krwawienia wtedy mówimy o udarze krwotocznym, kiedy natomiast zostaje zatrzymany dopływ krwi do mózgu jest to udar niedokrwienny. Dieta jaką należy stosować po przebyciu udaru jest ściśle uzależniona od końcowego stanu chorego. Często zdarza się, że powrót do całkowitej sprawności wymaga wielomiesięcznej rehabilitacji, jednak niestety czasami zmiany są nieodwracalne.
Czytaj więcej >

Guma do żucia w diecie.

3 lutego 2018
Guma do żucia w diecie.
Wiele osób zastanawia się jakie działanie na dietę i nasze zdrowie ma żucie gumy. Najczęściej spożywamy ją w celu odświeżenia oddechu lub wtedy, kiedy jesteśmy głodni, a nie mamy możliwości spożycia posiłku. Jednak czy jest to zdrowe?
Czytaj więcej >

Dieta na cholesterol.

5 lutego 2018
Dieta na cholesterol.
Hipercholesterolemia jest problemem, który dotyka coraz większej liczby Polaków. Niestety dotyczy coraz młodszych osób (często nawet poniżej 30 roku życia). Niehigieniczny tryb życia, brak aktywności fizycznej, spożywanie wysoko przetworzonej żywności i ciągły stres są jednymi z czynników wpływających niezwykle negatywnie na utrzymanie równowagi organizmu. Za wysoki poziom cholesterolu błędnie jest kojarzony jedynie ze spożywaniem zbyt dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Warto zaznaczyć, że on hormonem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania, a jedynie 10% jest dostarczane wraz z pożywieniem - pozostała część jest syntetyzowana przez nasz organizm.
Czytaj więcej >

Zaburzenia miesiączkowania a dieta

6 lutego 2018
Zaburzenia miesiączkowania a dieta
Nieregularne miesiączkowanie jest jednym z pierwszych sygnałów, że z organizmem kobiety dzieję się coś złego. Ciało niejako broni się przed zbędnymi wydatkami energii lub utratą krwi. Przyczyn nieregularnych lub całkowitego braku miesiączek może być wiele. Wykluczając, że kobieta jest w ciąży, mogą być to inne zaburzenia hormonalne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w przypadku skrajnego niedożywienia lub bardzo niskiego poziomu żelaza organizm kobiety również „ograniczę utratę krwi” i zatrzymuje comiesięczne krwawienie. Obecnie najczęściej występującym problemem jest zespół policystycznych jajników, czyli schorzenie związane z występowaniem cyst wewnątrz macicy, co skutkuje zaburzeniami miesiączkowania.
Czytaj więcej >

Dieta w chorobach wątroby.

2 marca 2018
Dieta w chorobach wątroby.
Wątroba jest niezwykle istotnym organem w organizmie człowieka pełni funkcje metaboliczne czyli min. detoksykację oraz wytwarza i wydziela żółć trawiącą tłuszcze. Niestety szereg chorób może znacznie upośledzić jej funkcjonowanie. Do najgroźniejszych chorób wątroby należą stany zapalne, toksyczne działanie alkoholu i trucizn czy inne zaburzenia immunologiczne.
Czytaj więcej >

Dieta po antybiotykach.

6 marca 2018
Dieta po antybiotykach.
Czas jesienno-zimowy oznacza niestety ciągłą walkę z przeziębieniami. Lekka infekcja zmienia się w poważniejszy chorobę, co niestety wielokrotnie kończy się leczeniem antybiotykami.

Antybiotyki są grupą leków, które mają za zadanie zwalczenie rozwijającej się w naszym organizmie infekcji. Warto jednak pamiętać, że są one skutecznie jedynie w zwalczanie chorób o podłożu bakteryjnym. Niestety nie wynaleziono jeszcze antybiotyków działających na zakażenia wirusowe, z tymi organizm sam musi sobie poradzić przy pomocy leków wspomagających odporność. Bardzo istotne jest również niekorzystne działanie tych lekarstw. Antybiotyki poza chorobotwórczymi bakteriami zabijają również te, które naturalnie zasiedlają nasz organizm min. w jelitach. Dlatego odbudowanie flory po leczeniu jest niezwykle istotne.
Czytaj więcej >

Dieta po rzuceniu palenia.

8 marca 2018
Dieta po rzuceniu palenia.
Palenie tytoniu jest nałogiem bardzo szkodliwym głównie z uwagi na tysiące substancji smolistych jakie znajdują się w dymie. Niestety palenie papierosów uzależnia bardziej niż niektóre narkotyki, w dodatku również psychicznie. Utarło się, że palacze są szczupli, jest to spowodowane oddziaływaniem nikotyny na ośrodki w mózgu, które kontrolują również odczucie głodu i sytości.
Czytaj więcej >

Dieta w chorobie wieńcowej.

9 marca 2018
Dieta w chorobie wieńcowej.
Choroba wieńcowa występuje coraz częściej, co jest spowodowane narastającym w Polsce problemem otyłości i prowadzeniem niehigienicznego trybu życia. Przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest zamykanie się światła tętnic wieńcowych przez nadbudowywanie się blaszki miażdżycowej. Z czasem kiedy przepływ krwi zostanie całkiem zablokowany dochodzi do zawału serca. Może się również zdarzyć, że fragment blaszki oddzieli się i w innym miejscu stworzy skrzep, co doprowadzi do zablokowania dopływu krwi do określonego narządu. Warto jednak zaznaczyć, że miażdżyca rozwija się latami, a większość czynników zależy od sposobu żywienia i aktywności. Problemy naczyniowo-sercowe są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce (a choroby cywilizacyjne rozwijają się w naszym kraju w zastraszającym tępię).
Czytaj więcej >

Dieta w chorobie parkinsona.

12 marca 2018
Dieta w chorobie parkinsona.
Podłożem choroby Parkinsona jest zwyrodnienie ośrodkowego układu nerwowego. Rozwija się ona u osób między 40-60 rokiem życia, chociaż zdarzają się pacjenci młodsi. Wiadomo jakie zmiany w mózgu powoduje choroba, jednak tylko w niewielkim stopniu znamy czynniki ją wywołujące.
Czytaj więcej >

Dieta po chirurgicznym leczeniu otyłości.

4 kwietnia 2018
Dieta po chirurgicznym leczeniu otyłości.
Osoby po chirurgicznym leczeniu otyłości we wczesnych fazach po zabiegu podlegają żywieniu szpitalnemu i pooperacyjnemu. Sposób wprowadzania kolejnych pokarmów zależy od konkretnego pacjenta i stanu jego rekonwalescencji. Poza różnicami między poszczególnymi osobami występują również rozbieżności w zależności od konkretnego zabiegu.
Czytaj więcej >

Dieta typu detox.

5 kwietnia 2018
Dieta typu detox.
Coraz większą popularność zyskują diety typu detoks. Nagłówki obiecują nam oczyszczenie organizmu z toksyn i zbędnych substancji w 10 czy 12 dni. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że coś takiego takie dieta detoks nie istnieje. Nasz organizm cały czas niezależnie od sposobu odżywania filtruje substancje i oddziela te potrzebne od tych zbędnych. Nasze żywienie ma oczywiście olbrzymi wpływ na stan naszego ciała. Jednak nie ma możliwości, że zniwelujemy niekorzystne działanie produktów spożywanych latami.  Jeżeli podstawą naszego żywienia były dania typu fast food lub żywność wysoko przetworzona, a nagle podejmiemy decyzję o „oczyszczeniu” możemy odnieść skutek odwrotny. Organizm dozna szoku, kiedy po miesiącach hossy nastąpiła nagła bessa. Warto dodać, że takie zachowanie nie ma najmniejszego sensu. Ponieważ nie przyniesie nam żadnych korzyści zdrowotnych, a organizm może zachowywać się w sposób bardzo dziwny, wręcz niepokojący. Co jednak zrobić, żeby po zimie, odświeżyć dietę na wiosnę?
Czytaj więcej >

Dieta Dukana.

6 kwietnia
Dieta Dukana.
Jeszcze parę lat temu dieta dukana przebojem wdarła się na salony. Stosowały ją wszystkie gwiazdy, podobno nawet księżna Catherine schudła przy jej pomocy. Wszystkie media donosiły o kolejnej diecie cud, bardzo skutecznej i niesamowicie szybkiej. Jaka jest  cała prawda o diecie Dukana, czy jest ona rzeczywiście tak skuteczna i bezpieczna dla naszego zdrowia?
Czytaj więcej >

Dieta dr Dąbrowskiej.

9 kwietnia 2018
Dieta dr Dąbrowskiej.
XXI wiek jest czasem coraz to nowych diet. Pojawiają się one jak grzyby po deszczu. Niektóre zyskują olbrzymią popularność i są promowane przez wielu zadowolonych klientów. Należy jednak pamiętać, że realnym wyznacznikiem skuteczności diety wbrew pozorom nie są szybko zgubione kilogramy lecz utrzymanie masy ciała na rok czy dwa po jej stosowaniu. Mimo to wiele osób marzy o szybkiej i bardzo efektywnej utracie masy, co niestety nie jest korzystne dla ich zdrowia, a efekty bardzo często znikają po paru miesiącach jak mydlana bańka.
Czytaj więcej >

Dieta OXY.

10 kwietnia 2018
Dieta OXY.
Pomysły nowych diet rosną jak grzyby po deszczu. Jednak wielu nowych rzeczy nie da się już wymyśleć (ograniczone pole manewru). Wszystko zostało już kiedyś pokazane. Obecnie pojawiają się jedynie nowe nazwy, drobne różnice, ale ogólny zarys diety pozostaje niezmieniony. Podobnie jest również w przypadku diety OXY.
Czytaj więcej >